Wróciło…

Inegrette Inegrette
16.01.2024
Okładka książki Mapy naszych spektakularnych ciał Maddie Mortimer

Co napisać o książce, która złamała wam serce na milion sposobów? Która porywa oryginalnością formy, a jednocześnie nie pozwala jej przyćmić swoich postaci i ich emocji? „Mapy naszych spektakularnych ciał” to tytuł skomplikowany i nieoczywisty. Maddie Mortimer zabawiła się nie tylko formą, ale też nadzieją swoich bohaterów. Zawsze uważałam, że odebranie postaciom ostatniego skrawka nadziei na lepsze jutro jest najtrudniejszym zadaniem pisarza. Mortimer spisała się na szóstkę z plusem.

Lia jest całkiem szczęśliwa. Żyje razem ze swoim mężem i piękną córeczką. Do pewnego momentu. Jedno zdanie wywróci ten piękny obrazek do góry nogami. Obleje czarnymi barwami, które całkowicie przykryją światło. „Wróciło”. Jak brnąć do przodu z wyrokiem, wiedząc, że każdy kolejny dzień zbliża nas do mety? A jak w takich warunkach zbudować relację z nastoletnią córką, przekazać jej wszystko, co powinna wiedzieć? Wszystko, co matka powinna przekazać córce, zawarte w krótkim odcinku czasu, który nigdy nie będzie wystarczający.

Ale okazuje się, że zanim Lia podda się wyrokowi, musi zmierzyć się z czymś jeszcze. I musi to zrobić sama. Czy da się zostawić przeszłość za swoimi plecami? Czy mózg i ciało pozwolą ci zapomnieć o tym wszystkim? Czy da się przebaczyć nieprzebaczalne, jeśli ceną jest odejście z tego świata, będąc pogodzonym z losem?

To okrutna książka. Pełna trawionego jeszcze bólu, który odczuwają wszyscy bohaterowie. Kumulacja praktycznie nie do zniesienia. Jestem pewna, że w zależności od aktualnego miejsca w życiu każdego będzie bolała inaczej. Do mnie trafiła wyjątkowo mocno ze względu na miejsce, w którym aktualnie ja się znajduję.

Mortimer postawiła na temat, który może odstraszyć większość czytelników. Choroba to temat przerażający. Rak paraliżuje, zabiera wszystko i wszystkim, kogo tylko wyczuje. Dodatkowo autorka niejako oddaje głos również samej chorobie, która rośnie w ciele głównej bohaterki. I choć z początku te fragmenty mnie irytowały, to im bardziej postępowała choroba, tym ciekawsze się stawały. Zupełnie jakby to była kolejna postać stworzona przez autorkę.

To jedna z tych powieści, które umieściłam na swojej topliście 2023 roku. I to zdanie powinno najmocniej pokazać, jak dobra jest ta książka. Albo nominacja do Nagrody Bookera. I tytuły „powieści roku”. Po prostu przeczytajcie, bo ta książka nie daje o sobie zapomnieć.

Kinga Kolenda