rozwiń zwiń

Każdy toczy własną bitwę

Arnika Arnika
02.02.2023
Okładka książki Practice girl Estelle Laure

Bycie nastolatkiem to prawdziwe wyzwanie. Nagle pojawiają się oczekiwania, które należy spełnić, trzeba nauczyć się mówić tak, aby nic nie powiedzieć, i samodzielnie zrozumieć zasady gry zwanej dorosłością. A najważniejsze i najtrudniejsze okazuje się poznanie samego siebie. Na dorosłych nie ma co liczyć – często sami nie potrafią zapanować nad własnym bałaganem.

W „Practice Girl” Estelle Laure mistrzowsko uchwyciła te aspekty dojrzewania. Jej bohaterka Jo Beckett swój czas poza szkołą dzieli między ukochaną drużynę zapaśniczą, najlepszego przyjaciela i pracę. W domu niezbyt się jej podoba: mama i jej nowy mąż nie zwracają na nią większej uwagi, centrum ich wszechświata jest młodsza córka. Cóż, niezbyt fajnie, ale stabilnie. I ten względny porządek nagle się załamuje, kiedy Jo dowiaduje się, jak koledzy z drużyny mówią o niej za plecami. W zaledwie kilka minut traci grunt pod nogami, bo okazuje się, że osoby, którym ufała, zupełnie jej nie szanują i perfidnie ją wykorzystywały. To zmusza Jo do nabrania dystansu, przewartościowania relacji i bycia szczerą z samą sobą.

Tym, co wyróżnia tę książkę na tle innych z gatunku, są właśnie relacje. Autorka osadza bohaterkę w szerszym kontekście społecznym: w rodzinie, szkole, pracy. Obserwujemy Jo w kontaktach z mamą, ojczymem, siostrą, najlepszym przyjacielem, byłą przyjaciółką, nowymi znajomymi, kolegami z drużyny. Są to prawdziwe kontakty – postacie rozmawiają ze sobą, ich słowa i czyny mają realne konsekwencje i wpływ na życie Jo i odwrotnie. Droga, jaką bohaterka przechodzi, od początku do końca powieści jest nie tylko ciekawa i absorbująca, ale także wiarygodna. Uwierzyłam we wszystkie jej emocje i reakcje.

Pozostali bohaterowie też są świetnie napisani. Mimo że każdy z nich ma do odegrania określoną rolę w przemianie, jaką przechodzi Jo, to jest indywidualnością. Nawet kilka dni po lekturze jestem w stanie wymienić wszystkie postacie i ich charakterystyczne cechy. To wielki sukces Laure. Jak dla mnie sporym zaskoczeniem (miłym) było to, że bohaterowie są na tyle dojrzali, aby faktycznie uczyć się na popełnianych błędach i przyjmować konstruktywne uwagi odnośnie do swojego zachowania. Tylko Leah wydaje się zbyt mądra jak na osiemnastolatkę. Jednak spełnia niejako funkcję sumienia Jo i ma do powiedzenia ważne rzeczy, więc wybaczam autorce nagięcie prawdopodobieństwa psychologicznego. Uznajmy to za uzasadniony zabieg.

W „Practice Girl” wsiąka się szybko i trudno ją odłożyć. To naprawdę mądra książka dla młodzieży – nie powiela stereotypów, nie promuje toksycznych wzorców, a przy tym ma zajmującą fabułę i jest daleka od moralizatorstwa. Każdy może ją przeczytać bez szkody dla psychiki (ze względu na zawartość) i dla doznań estetycznych (ze względu na wykonanie). Cieszy, że powstaje coraz więcej takich powieści, poruszających istotne, niewydumane problemy współczesnego świata, realnie ważne z punktu widzenia młodego człowieka wchodzącego w dorosłość. Żałuję jedynie, że kiedy ja byłam nastolatką, takich pozycji nie było.

Ewa Jemioł