Moje życie jak mecz

Okładka książki Moje życie jak mecz Michel Platini
Okładka książki Moje życie jak mecz
Michel Platini Wydawnictwo: Glob biografia, autobiografia, pamiętnik
Ma vie comme un match
Glob
1990-01-01
1990-01-01
Krzysztof Wyrzykowski
Michel Platini piłka francuska Allez Les Bleus Trójkolorowi

Okładka książki Porozmawiajmy o futbolu Ernault Gerard, Michel Platini
Porozmawiajmy ... Ernault Gerard, Mic...

Trochę skromne wydane wspomnienia jednego z najlepszych w historii piłki nożnej pomocnika, który tak kapitalnie wykonywał rzuty wolne. Kiepskiej jakości papier, mało efektowna okładka, nawet treść nie do końca wolna od wad. Ale nie zawsze okładka i objętość świadczą o wartości pozycji. Na przykład do dziś niezwykle sobie cenię niezbyt efektownie wydane wspomnienia Raymonda Kopy – „Napoleona futbolu.”
W przeciwieństwie do licznie dziś wydawanych biografii sportowych, „Moje życie jak mecz” zdecydowanie lepiej się czyta. Zapewne dlatego, że rzeczywiście dotyczy opowiada o przebiegu kariery zawodniczej, a nie jest zbiorem truizmów. A może na taką ocenę ma wpływ okoliczność, że czytałem ją w czasach, kiedy było bardzo trudno o książkę o tematyce sportowej. Zaś sama decyzja wybitnego piłkarza o wczesnym zakończeniu kariery była traktowana w kategorii sensacji. To doprawdy zastanawiające, że mimo upływu tylu lat Michel Platini nie doczekał się obszerniejszego opracowania, bo z racji osiągnięć z pewnością na to zasługuje. Mimo pewnych niedostatków książka warta przeczytania.

Nie wiem jakbym odebrał ją teraz, ale w dzieciństwie, kiedy marzyłem, żeby zostać piłkarzem przeczytałem ją dwa albo trzy razy i po prostu ją uwielbiałem. Nie była wolna od mankamentów w formie i treści, ale to nie były czasy, kiedy co tydzień wychodziła jakaś piłkarska biografia tak jak teraz. Do wypożyczenia tej książki ze szkolnej biblioteki ustawiała się kolejka. Zdaję sobie sprawę, że dzisiaj znajdziecie wiele lepszych pozycji o tej tematyce, a i posąg bohatera książki trochę się "porysował", dla mnie jednak duży sentyment.

Dlaczego tak krótko - można zapytać. Książka z czasów, kiedy literatura sportowa nie była tak popularna. Platini opisuje w niej piękną przygodę w Juventusie, dziwnym uczuciu, jakie towarzyszyło mu, kiedy wiedział, że schodzi ze sceny, opisuje też turniej ME84, tak udany dla Francji. Najbardziej zaciekawiła mnie "walka z mediami i plotkami", co pokazuje, że już wtedy zawodnicy nie mieli życia prywatnego, choć wydają nam się to tak odległe czasy.

Na książkę natrafiłem przypadkowo. Była na promocji w jakimś supermarkecie. Zdecydowałem się po nią sięgnąć z ciekawości, co ma do powiedzenia taka ikona futbolu jak Platini. Nie zawiodłem się, fajnie opisane wydarzenia z życia piłkarza. Warto przeczytać!

Michel Platini bardzo wybitny piłkarz i człowiek. Opisuje tu w dość prosty sposób przebieg swojej kariery i życia. Pokazuje przez jakie trudności musiał w życiu przejść. Pokazuje niektóre znane osoby ze swojej perspektywy. Gdyby nie ta lektura nie wiedziałbym, że pan Boniperti był taki stanowczy i gderliwy. Pokazuje patriotyczny charakter Michel oraz przywiązanie do tradycji oraz, że racjonalnie podchodzi do życia.

Kolejna z książek, której autorem jest jeden z moich piłkarskich idoli z dzieciństwa. Pierwszy raz czytałem ją w drugiej połowie lat 80-tych. Warta polecenia, gdyż momentami jest taka, jak futbol w wykonaniu Michela - ociera się o sztukę i poezję (szczególnie relacja ze słynnego półfinału MŚ'82 Francja-RFN).

Jedna z pierwszych książek piłkarskich w moim życiu. Godne polecania, aby zapoznać się z sylwetką jednego z najlepszych piłkarzy wszechczasów

W swoich czasach, gdy byłem piękny i młody ;),
w czasach posuchy książek sportowych dla mnie był to rarytas.
Teraz powiedziałbym, że szału nie ma,
ale dla miłośników sportu mimo wszystko warto przeczytać!

W swoich czasach, gdy byłem piękny i młody ;),
w czasach posuchy książek sportowych dla mnie był to rarytas.
Teraz powiedziałbym, że szału nie ma,
ale dla miłośników sportu mimo wszystko warto przeczytać!

Biografia jak biografia. Z ludźmi bywa różnie.

Biografia jak biografia. Z ludźmi bywa różnie.

• Piłka nożna
  • Sport
  • Sportowe
  • Wspomnienia
  • Biografie i wspomnienia
  • Biografie

Dodaj cytat z książki Moje życie jak mecz