Spowiedź piłkarza cz. I

Piotr Reiss Wydawnictwo: SportWin biografia, autobiografia, pamiętnik
SportWin
2009-01-01
2009-01-01
piotr reiss spowiedź piłkarza piłka nożna futbol lech poznań

Ksiżąkę zaburza zbyt duże ego autora. Z jednej strony ważna osoba w Klubie a z drugiej wszystko co ważne jego zdaniem działo się bez niego...

Jest kilka fajnych momentów, dzięki którym można tę książkę zapamiętać, jednak spowiedź kojarzy się z wyznaniem grzechów, więc tytuł zupełnie nie trafiony.

Przedziwnie czyta się tę książkę dziś - po wielu miesiącach od rozstania Piotra Reissa z Lechem i jego sensacyjnym powrocie.

Książę czyta się błyskawicznie mając wrażenie, że Reiss siedzi obok i nam to wszystko opowiada. Książka jest pełna anegdot, smaczków, zabawnych historyjek ale nie brakuje też opowieści o trudnych relacjach Reissa ze Smudą i oczywiście szczegółów zatrzymania Piotra.

Kilkakrotnie pada w książce stwierdzenie, że Piotr chciałby zakończyć karierę w Lechu, najlepiej z mistrzowską koroną na głowie. Wtedy, w 2009 roku, wydawało się to już niemożliwe. Dziś wiemy, że Piotr zakończy karierę w Lechu. A ja, niepoprawna optymistka, wierzę, że 1 czerwca 2013 r. wszyscy będziemy się bardzo cieszyć :-) Póki co czekamy na pierwszą bramkę po powrocie :)

Niewielu już jest takich piłkarzy, którzy są też (a może przede wszystkim) kibolami. Dla których klub to coś więcej niż miejsce pracy. Bezgraniczna miłość do Kolejorza bije z każdej strony tej książki.

Polecam serdecznie, trochę faktów, trochę prywaty, trochę humoru. Czekam na kontynuacje.

Po miesiącach czytania innych książek, które uznałam za bardziej "priorytetowe", sięgnęłam wreszcie po "Spowiedź". I chociaż został mi jeszcze do przeczytania rozdział "Wokół piłki" i cały aneks, zdania na temat książki nie zmienię.
Piotrek prosto, bez silenia się na upiększanie, szczerze wyznał, co miał do powiedzenia, opisał całe swoje kręcące się w niebiesko-białych barwach życie i przedstawił kulisy zatrzymania na początku 2009 roku. Dodał kilka anegdot, od których w oczach zakręciły mi się łzy najszczerszego śmiechu (niezapomniany Czesiu Michniewicz i jego "wrony" na poddanej wówczas renowacji głównej płycie boiska przy Bułgarskiej czy zmaganie się z "ciężkim losem" Gajtka - Krzysztofa Gajtkowskiego) i w ten oto sposób otrzymałam wrażenie, jakby "Reissik" cały czas siedział naprzeciwko mnie i zwierzał mi się z całego swojego życia. Dowiedziałam się naprawdę wielu rzeczy, zarówno o nim, jak i o Kolejorzu - wstyd, że bez takiej wiedzy śmiałam się nazywać kibicem Lecha ;)) Z niecierpliwością czekam na drugą część i polecam wszystkim, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o Piotrze, historii Kolejorza, stosunkach Reiss - Smuda (mam wrażenie, że to zaledwie lwia część tego, co można by napisać o "Franzu"),ciekawostki dotyczące sędziów, trenerów, kibiców, PZPN-u lub choćby tylko się pośmiać.

• Biografie
  • Football