Oplątani Mazurami

Wydawnictwo MG
2011-01-01
2011-01-01
Mazury opowiadania literatura polska

Coś innego, nowego, oryginalnego, pełnego nostalgii, ale i nadziei. Tak można opisać zbiór opowiadań Katarzyny Enerlich. Pozycja krótka, idealna na jeden wieczór. Skierowana do mieszkańców okolic Mrągowa lub osób, którym bliska jest historia Mazur. Przeszłość i dawne zwyczaje wprowadzone do czasów współczesnych. Warto się na chwilę zatrzymać przy tej lekturze. Czuję niedosyt.

„Oplątani Mazurami” to bardzo przyjemna, pełna ciepła lektura, idealna na wakacje. Pozwala spojrzeć na życie z innej, wolniejszej perspektywy, na którą większość z nas może pozwolić sobie jedynie w czasie urlopu. To bardzo przyjemna wyprawa w świat, jakiego już nie ma, a którego echa można znaleźć do dzisiaj. To w końcu szereg postaci, których losy, nierzadko dramatyczne, przeplatają się z silnym uczuciem splatającym w sobie miłość do drugiej osoby i przywiązanie do mazurskiej ziemi.

125 stron, 18 opowiadań.
Jestem zachwycona! Wspaniałe!
Polecam!

125 stron, 18 opowiadań.
Jestem zachwycona! Wspaniałe!
Polecam!

Autorkę uwielbiam w każdej formie, więc te krótkie opowiadania jak najbardziej przypadły mi do gustu :) Trochę historii z minionych czasów oraz bardziej współczesnych, wszystkie z Mazurami i emocjami w tle. Polecam!

Szybko się czyta - jeden dzień wystarczy ;) Ciekawe opowiadania, ale niektóre bardzo smutne :/

Mazury to region bogaty w historię. Wszechobecne cuda przyrody na co dzień przenikają się ze światem pradawnych legend. Jak głosi jedna - Czarodziejka Jezior z dawnej pruskiej legendy pływa po mazurskich jeziorach w łódeczce z liścia olchy i tka cienkie pajęcze nitki. Oplątuje nimi serca przybyszy, aby pamiętali o tym wyjątkowym zakątku Polski i ciągle tu wracali…

Zbiór opowiadań Katarzyny Enerlich „Oplątami Mazurami” mocno kotwiczy w historii Mazur, ale i w pruskich legendach tego regionu. W dużej mierze powstały one dzięki współpracy autorki z mieszkańcami Mrągowa, to materiały dotyczące dalszej i bliższej przeszłości mieszkańców Mazur (Enerlich również pochodzi z tych rejonów). Opowiadania są krótkie, historie raczej proste i wzbudzające nostalgiczne emocje. Autorka nawiązuje w nich do dawnych nazw miejscowości, do zasłużonych i znanych ludzi którzy dawniej zamieszkiwali te tereny. Poszczególne opowiadania łączy wspólny mianownik - historia dawnych Prus Wschodnich, która jest głęboko zakorzeniona w świadomości bohaterów, a często wyznacza postrzeganie całego życia i świata. Enerlich w wielu miejscach odnosi się do natury, do miłości ziemi, nieuchronności życia i śmierci. Zdarza się, że bohater opowiastki wraca wspomnieniami do miejsc, w których przebywał, do czasów dzieciństwa czy pierwszych miłości. Czasem ich zachowania determinuje przypadek, czasem wojenna zawierucha. Przedstawiane są tutaj zwyczaje i obyczaje ludności zamieszkującej Prusy Wschodnie oraz legendy związane z tym miejscem.

Bohaterowie opowiadań są różnorodni. Przede wszystkim są to jednak ludzie prości, którzy z pokorą i oddaniem uczą się zrozumienia dla wyroków losu. To ludzie, których źródłem jest mazurska ziemia, którzy są zależni od pór roku, którzy wierzą w gusła i podania ludowe, leczą się herbatą z lipy i sokiem z malin. Ludzie, którzy wyjechali: bo musieli, bo chcieli, po latach wracają i często muszą stawić czoła nowej rzeczywistości. „Oplątami Mazurami” żyją przeszłością. Nie tylko za sprawą podróży w czasie pokazującej jak kiedyś wyglądały mazurskie miejscowości. Wspomniane czasy minione to nie jedynie miejsca, ale w głównej mierze dzieciństwo i młodość, pogoń za marzeniami. Sporo miejsca poświęcono relacjom międzyludzkim, zarówno tym między kobietą a mężczyzną, jak i tymi w rodzinie.

Te krótkie formy opierają się na prostych, ale uniwersalnych prawdach. Mówią o nieuchronności losu, o tym że nie można wygrać z przeznaczeniem. O tym, że los potrafi nagrodzić, ale i ukarać i zadrwić. Przypomina, że można uciekać i powracać, można kochać i nienawidzić, ale ziemia zawsze będzie. I często stanowi miejsce, gdzie można wrócić.

Rzadko sięgam po opowiadania, na co dzień preferuje dłuższe formy. Nie ma co ukrywać, że do opowiadań podchodzę z dystansem, muszą mieć w sobie to „coś”, żeby mnie zaczarować. Ze zbiorem Enerlich było zupełnie inaczej. Świat dawnych Mazur pochłonął mnie od pierwszej strony. Przed wszystkim jest to zasługa samej pisarki, która świetnie oddała klimat mazurskiej ziemi z czasu przedwojennych i powojennych. Choć nie jest to proza wybitna, choć styl pisarki jest mocno specyficzny. Sporo brakuje – choćby realizmu, choćby dopracowania, czasem razi naiwność historyjek i powtarzalny schemat. To trochę takie dyrdymałki i banialuki, zabarwione lokalnym patriotyzmem, ale mimo wszystko przyjemne. Poziom mocno nierówny, niektóre dopracowane z dbałością o szczegóły niektóre pisane na przysłowiowym kolanie. „Oplątani Mazurami” to lektura na jednej wieczór, serwowałam ją sobie w podzielonych dawkach, jako dodatek do popołudniowej kawy.

Zbiór...

2037

Miła lektura na jeden wieczór

Miła lektura na jeden wieczór

Książki Katarzyny Enerlich bardzo lubię, ale "Oplątanych Mazurami" dopiero teraz przeczytałam. Zbiór opowiadań o ludziach związanych z przeszłością Mazur. Pisarka wspaniale oddała klimat mazurskiej ziemi z czasu przedwojennych i powojennych. Poszczególne opowiadania mają wspólny mianownik - dla każdego bohatera tereny dawnych Prus Wchodnich są głęboko zakorzenione w świadomości i wyznaczają niejako postrzeganie całego życia. Zachwyca odniesienie do natury, do miłości ziemi, nieuchronności życia i śmierci, ciekawe są wątki związane z wierzeniami i zwyczajami. Lektura obowiązkowa dla miłośników Mazur, a szczególnie mieszkańców tych terenów. Kilka opowiadań bardzo mnie wzruszyło, pozostałe pogłębiły moją wiedzę i świadomość o trudnej historii tych ziem. Polecam zdecydowanie. Tylko trochę zbyt szybko się czyta ... :)

,,Dziś mogę dokonywać pewnych wyborów, a jednak im więcej mogę mieć, tym mniej mi potrzeba."
Mazury oplątały mnie w wakacje. Otuliły swoim pięknem, prostotą i historią. Teraz chcę otulać się nimi poprzez książki i opowieści. To rzeczywiście jest krótka historia, niepozorna książeczka, ale taki był chyba zamysł Autorki. I mimo wszystko można poczuć piękno tej ziemi. Ja szukam dalej opowieści o Mazurach. Niech dalej mnie otulają.
Polecam

Dziś bardzo krótko.

Plusy:
- pochylenie się nad starością (ogromny plus za czułość z jaką autorka opisała stosunek starej Hildy, z tytułowego opowiadania, do tego „czym przez lata obrastała”);
- przybliżenie kultury, zwyczajów i zabobonów przedwojennych mieszkańców Mazur;
- próba oddania nastroju dawnych wsi i miasteczek mazurskich (czasami bardzo udana),
- poruszenie tematu przesiedleńców;
- zachęcenie do refleksji dotyczących starości, przywiązania, tęsknoty, wpływu polityki na ludzkie losy itp…

Minusy:
- poziom literacki większości opowiadań: bardzo niski; chwilami miałam wrażenie, że to ledwie szkic czegoś, co dopiero powstanie a chwilami, że to pisanina średnio zdolnej gimnazjalistki…; w zbiorze nie ma ani jednego opowiadania, które w całości utrzymywałoby dobry poziom, choć zdarzają się momenty (momenciki?) naprawdę dobre;

Mimo dużej przewagi ilościowej plusów nad minusami, mimo obracania się wśród tematów, które bardzo mnie zainteresowały, to zbyt częste obcowanie z pisaniną naprawdę niskich lotów, niweczy czytelniczą satysfakcję.

Dziś bardzo krótko.

Plusy: