Śpij, kochanie

2005-03-22
2005-03-22
Ewa Niepokólczycka
morderstwo Rosja

Liczyłam na kryminał pisany nieodżałowaną ręką pani Chmielewskiej. I tak było, prawie. Nie tak zabawnie, nie tak zwariowanie, a przede wszystkim nie tak tajemniczo i pokrętnie, jak miałam nadzieję. Za to rozwikłanie zagadki żywcem wzięte z powieści kryminalnych Agathy Christie. Spytacie zapewne, czy warto poświęcać czas na lekturę? Plażową? Wakacyjną? Ławkowo-parkową? Jak najbardziej. Jednakże nie wtedy, gdy potrzebny wam dreszczyk emocji i porządna łamigłówka intelektualna.

Ponieważ bardzo podobały mi się poprzednie kryminały autorstwa Darii Doncowej, sięgnęłam z chęcią po kolejny i nie zawiodłam się. Tym razem Dasza, główna bohaterka, wplątuje się w taką kabałę, że aż trudno to opowiedzieć. Wasiljewa ratuje przed śmiercią samobójczą młodą dziewczynę w ostatniej chwili ściągając ją z torów. Nieznajoma trafia do szpitala, gdzie jednak, nie pilnowana wystarczająco przez personel, jednak kończy ze sobą, wyskakując przez okno na oczach wychodzącej ze szpitala Darii. Policja nie znajduje żadnych dokumentów przy zmarłej, więc zamierza umorzyć sprawę, a kobietę pochować na koszt państwa, jeśli nikt się nie zgłosi po ciało. Dasza jest zbulwersowana całą sytuacją i postanawia zmobilizować policjantów do działania, ale przede wszystkim sama, nie zważając na niebezpieczeństwo, rusza po nitce do kłębka... W toku amatorskiego śledztwa odkrywa, że czworo innych ludzi również popełniło samobójstwo skacząc z okna, a tego już nie można potraktować jako przypadek.
Przy okazji gości byłą żonę swojego byłego męża, jej obecnego partnera - "czarodzieja" oraz pupila kobiety - raczej złośliwą małpkę, z czego wynika mnóstwo zabawnych sytuacji, a jej synowa staje się nagle gwiazdą telewizji...
Polecam z czystym sumieniem, świetna lektura na ponury jesienny wieczór :-)

Czasem w mojej przepastnej bibliotece znajduje książki które kupiłam wiele lat temu i o których zapomniałam. Czasami natrafiam na prawdziwe perełki a czasami na pozycje nad wyraz przeciętne które po przeczytaniu szybko ulatują z pamięci.

Swego czasu byłam wierną czytelniczką kryminałów Aleksandry Maryniny i chyba na fali tej sympatii postanowiłam nabyć powyższą książkę. Daria Doncowa to jednak autorka która pisze tzw. "komedie kryminalne" a jest to gatunek do którego bardzo trudno mi się przekonać.
Bohaterką książki jest Daria Wasiljewna, dawna nauczycielka akademicka która dzięki zadziwiającym zbiegom okoliczności staje się nagle bogatą przedstawicielką tak zwanej Nowej Rosji: ma ogromną dom, służbę i mnóstwo czasu które trzeba jakoś zabić.
W "Śpij kochanie" zostaje wciągnięta w tajemniczą sprawę związaną z serią samobójstw których przyczyny należy szukać w sekcie religijnej.
Akcja jest dynamiczna, trup ściele się gęsto ale sposób narracji sprawia że opowieść nie jest wciągająca.
Przytłacza mnogość bohaterów. Ich identyfikację utrudnia fakt że autorka raz nazywa ich pełnym imieniem wraz z imieniem odojcowskim a następnie używa zdrobnień.
Co za tym idzie trudno śledzić relacje między bohaterami jak się nie wiem kto jest kim.
Męczy też styl opowieści: akcja pędzi do przodu i nagle autorka cofa się w przeszłość snując jakąś opowieść. I tak co kila rozdziałów.

Nie odnalazłam też żadnych elementów humorystycznych bo mnie małpa polująca na muchy z gazetą jakoś nie rozśmiesza ale to może moja indywidualna przypadłość że jak czyta że coś jest "komedią kryminalną" oznacza że targną mną salwy śmiechu.

Jeśli chodzi literaturę rosyjską to zdecydowanie wolę klasyków, ale podejrzewam że jeśli ktoś jest fanem Olgi Rudnickiej i jej książek powinien dobrze bawić się również przy "Śpij kochanie" Darii Doncowej.

Ostatnio w ręce wpadła mi książka "Śpij kochanie" Darii Doncowej i niestety zalicza się do tej drugiej kategorii: przeczytaj i zapomnij....

Trzeba się skupić, żeby pamiętać, że Nikołaj to Kola....

Trzeba się skupić, żeby pamiętać, że Nikołaj to Kola....

Doncowa wymiata :) Polecam wszystkim miłośnikom kryminałów okraszonych dobrym humorem...

Mój pierwszy kryminał :)
Początkowo nie mogłam się wtopić w rosyjskie imiona, ale książka wartościowa i troszkę zaskakująca :)

Mój pierwszy kryminał :)

Z lekkim przymrużeniem oka, chociaż temat nie całkiem lekki.

Z lekkim przymrużeniem oka, chociaż temat nie całkiem lekki.

2088

Tajemnicze samobójstwa,sekta manipulująca umysłami,a w tym całym galimatiasie nasza znajoma Daria-detektyw amator,wraz ze swoją szaloną rodzinką i znajomymi.Śmieszne z ciekawą intrygą kryminalną!

dobra

dobra

Czyta się jak zwykle dobrze. Mimo jest to moim zdaniem jedna ze słabszych książek Doncowej.

• Kryminały
  • Literatura rosyjska

Dodaj cytat z książki Śpij, kochanie