Człowiek w Ogniu

Okładka książki Człowiek w Ogniu A. J. Quinnell
Okładka książki Człowiek w Ogniu
A. J. Quinnell Wydawnictwo: Amber Cykl: Najemnik John Creasy (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Najemnik John Creasy (tom 1)
Man on fire
Amber
2000-01-01
2000-01-01
837245289X
Grażyna Jagielska
sensacja zemsta życie

Sensacja w starym dobrym stylu. Jednak w mojej ocenie gwiazdkę mniej od Tożsamości Bourne'a. Zakończenie trochę mnie rozczarowało. Ale i tak o niebo lepiej od teraźniejszych wypocin pseudopisarzy thrillerów i sensacji. Ocena 5,5 z szansami na przeczytanie kolejnych części.

Ciekawie skonstruowana książka, której akcja trzyma w napięciu do ostatniej strony. Głównym bohaterem jest John Creasy: alkoholik, życiowy wrak i… były żołnierz Legii Cudzoziemskiej, który otrzymuje szansę wyjścia na prostą. Jego zadaniem ma być ochrona córki bogatego przemysłowca. Kiedy wydaje mu się, że wszystko powoli się układa a jego życie nabiera sensu i kolorów, wydarza się coś co budzi w Johnie Creasym głęboko skrywane demony przeszłości, a jedynym celem w życiu staje się bezkompromisowa zemsta.

Quinnell - absolutny mistrz pióra. Wciąga od pierwszej linijki. Cykl z Creasy'm jest cyklem... uroczym. Pomimo tego, że jest on najemnikiem, zabija, morduje, mści się... Nie wiem jak autor to zrobił (i czy w ogóle to było w jego zamiarze),ale Creasy od razu wzbudza sympatię, choć opis tej postaci do sympatycznych nie należy.
Najemnik jest pierwszą książką z cyklu - stąd zapewne dość dużo miejsca zajmuje opis głównej postaci, historię "skąd się wziął" .. itd. Akcja zaczyna się dopiero w połowie. I dlatego dostaje ode mnie tylko 5 gwiazdek - bo dla mnie jest to najsłabsza książka z cyklu.
Co nie zmienia faktu, że czytam ją już trzeci raz...

Najemnik jest pierwszą książką z cyklu - stąd...

A. J. Quinnell, właść. Philip Nicholson (1940 – 2005) - autor thrillerów, w tym serii Creasy.
Cykl Creasy (Wikipedia):
Man on Fire (1980) (wyd. Pol. 1995 Najemnik, 2000 Człowiek w ogniu)
The Perfect Kill (1992) (wyd. Pol. 1996 Lockerbie)
The Blue Ring (1993) (wyd. Pol. 1996 Błękitny Kartel)
Black Horn (1994) (wyd. Pol. 1997 Czarny róg)
Message from Hell (1996) (wyd. Pol. 1998 Piekło)
Bohaterem jest John Creasy, były amerykański żołnierz Legii Cudzoziemskiej. Jego powieść "Człowiek w ogniu" doczekała się dwóch adaptacji filmowych w 1987 i 2004.

Trupów dużo, miłości i przyjaźni też, niedopałków w mojej popielniczce pełno, kubek po kawie pusty, a mnie chce się siusiu, bo nie mogłem od połowy książki nawet na chwilę się oderwać, czego i Państwu życzę. Daję tylko 8 gwiazdek, bo zbyt optymistyczne, by dać więcej.

Cykl Creasy (Wikipedia):
Man on Fire (1980) (wyd. Pol. 1995 Najemnik, 2000 Człowiek w ogniu)
The Perfect Kill (1992) (wyd. Pol. 1996 Lockerbie)
The Blue Ring (1993) (wyd. Pol. 1996 Błękitny Kartel)
Black Horn (1994) (wyd. Pol. 1997 Czarny róg)
Message from Hell (1996)...

W zasadzie niewiele stron, ale za to dzieje się w tej książce wiele. Wojna, przemoc, przestępczość zorganizowana, zemsta i wszystkie brudy tego świata przeplatają się ze sobą. Ale jest też o uzdrawiającej potędze przyjaźni i miłości. Może brzmi banalnie, ale wplecione w całość, fantastycznie współgra. A to zakończenie......matko!!
Nie spodziewałam się, że książka wywrze na mnie aż takie wrażenie. Niby niepozorna, a tyle skrajnych emocji.
Bardzo polecam.

Nie spodziewałam się, że książka wywrze na...

Klasyczna pozycja z półki literatury sensacyjnej.
Mamy tu klasyczny westernowy schemat ze zbrodnią i samotnym mścicielem osadzony we Włoszech opanowanych przez mafijne rodziny.
Niby nic nadzwyczajnego, pomysł wielokrotnie wykorzystywany był w literaturze i filmie, a mimo to naprawdę dobrze się to czyta. Powieść powstała dość dawno i wprawdzie na każdym kroku to się czuje, szczególnie przy opisach uzbrojenia i innych środków technicznych używanych przez głównego bohatera, ale i tak całość doskonale broni się dobrym pomysłem, spójną akcją i dynamiką.
Z perspektywy czasu razi nieco czarno-biały podział charakterologiczny postaci, dzisiaj już nikt tak nie pisze.
Mimo wszystkich zastrzeżeń nie żałuję czasu poświęconego na lekturę tej książki.

Klasyczna pozycja z półki literatury sensacyjnej.

Creasy, były żołnierz Legii Cudzoziemskiej, alkoholik i życiowy bankrut, rozpoczyna pracę dla włoskiego przemysłowca. Jest ochroniarzem jego jedenastoletniej córki. Dzięki niej odzyskuje radość życia i po raz pierwszy zaczyna wierzyć w jego sens. Ale dobre dni nie trwają długo. Tragiczny obrót zdarzeń sprawi, że jedynym celem Creasy'ego stanie się zemsta.

Bardzo szybka akcja mocno trzymajaca w napieciu. Jedna z lepszych lektur w ostatnim czasie. Polecam.

Oceniam na 5.

Bardzo szybka...

Genialna. Obejrzałem film, potem wchłonąłem w 3 dni książkę i znów wróciłem do filmu. Film raczej na podstawie książki, ale mocno zmieniono fabułę. Książka wciąga niesamowicie, bardzo wartka akcja i zaskakujące zakończenie.

Jak na tak krótka ksiazke to akcja dosyc sie wlecze

Jak na tak krótka ksiazke to akcja dosyc sie wlecze

Taki sobie średniak. O wiele bardziej podobał mi się film „Człowiek w ogniu” z Denzelem Washingtonem i Dakotą Fanningą

• Beletrystyka
  • Kryminal