Czerwona piramida

Okładka książki Czerwona piramida Rick Riordan
Okładka książki Czerwona piramida
Rick Riordan Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Kroniki rodu Kane (tom 1) fantasy, science fiction
Kroniki rodu Kane (tom 1)
The Red Pyramid
Galeria Książki
2011-02-23
2011-02-23
2010-05-04
Agnieszka Fulińska
starożytny Egipt bogowie historia Egipt mity egipskie bogowie egipscy przygoda

10 z sentymenu, bo czytałam jako nastolatka. Teraz pewnie bym nie dała tyle, ale oceniam wedle stanu na tamten czas.

Swego czasu mitologia egipska była moją ulubioną. Świetnie było powrócić do ulubionych bogów i przeżyć z nimi wszystkie przygody.

Niezliczę ile razy już czytałam tą książkę. Jednak musiałam to zrobić ponownie, bo nareszcie sobie kupiłam. Czułam ogromną potrzebę zaznaczenia pewnych rzeczy.

Nie bawiłam się tak świetnie jak za pierwszym razem. Jednak wtedy pierwszy raz w tej formie poznawałam mitologię egipską. I to właśnie dzięki tej serii pokochałam tą mitologię. W tamtym czasie to była moja ulubiona.

Mimo upływu lat i wielu rereadów to dalej jedna z lepszych książek przygodowych w gatunku fantasy.

Uwielbiam to jak została opisana relacja między Carterem i Sadie. Rodzeństwo rozdzielone od kilku lat, nagle muszą sobie radzić niemalże sami. Muszą się od nowa poznać. A ta relacja powoli i stopniowo się buduje. Ogólnie relacje rodzinne są naprawdę pięknie opisane i stworzone.

Jest coś co ciągnie mnie do książek Ricka Riordana, a mianowicie humor. Jest on niby prosty, ale idealnie trafia w moje gusta.

Bardzo ciekawe jest to jak wiele sytuacji zostało upchnięte w tak naprawdę kilka dni. To dość charakterystyczne dla tego autora. I to dla mnie nie jest problemem. Po prostu zwróciłam na to uwagę.

Podoba mi się jak dużą rolę mają tu zwierzęta. Stanowią osobnych ważnych bohaterów. Oczywiście nie są do końca takie zwykłe. Jednak dla mnie to jakoś tak jest ważne.

Ta seria na zawsze postanie w moim serduszku jako jedna z tych z dzieciństwa. Jeśli jeszcze nie czytaliście oj to naprawdę warto.

Długo ją czytałam, ale była bardzo spoko. Wartka akcja i strony szybko leciały mimo, że czytałam tylko chwilę przed snem. Całkiem sporo bohaterów, którzy mi się nieco mieszali XD Młodej młodzieży powinno się bardzo podobać. Jest poruszony temat śmierci rodziców, ale złagodzony egipską mitologią.

Lepsza niż percy jackson

Lepsza niż percy jackson

5🌟

5🌟

Po bardzo długiej przerwie ze światem bogów Ricka Riordana, ufało mi się w końcu dorwać kolejne części, tym razem z bóstwami egipskimi. Mitologia egipska nie jest mi tak dobrze znana, jak grecka, więc nie miałam myśli typu: tak, ja go znam, wiem kto to jest, niemniej jednak bawiłam się świetnie. Książka zawierała wszystko, co kojarzy mi się ze stylem Riordana: cięty humor, nastolatkowie mające problemy z własnym ja i nieokiełznaną mocą i ten charakterystyczny styl opowiadania jakby rzeczywistość zawsze miała w sobie szczyptę sarkazmu.

Oczywiście #teamCarter, bardziej przypadł mi do gustu, jakoś wredne młodsze siostry mocno u mnie minusują.

Już teraz widzę, że cała trylogia będzie ze sobą mocno powiązana, a ja nie mogę doczekać się ponownego spotkania z egipskimi bóstwami.

Nie lubię młodzieżówek, ani tym bardziej literatury dziecięcej, do jakiej z czystym sumieniem zaliczyłabym tę pozycję. Dlaczego nie dość, że ją przeczytałam, to jeszcze kupiłam? Bo to Rick Riordan...
No cóż, sztampa po całości, fabuła schematyczna i przewidywalna jak to w tego typu książkach bywa. Brakowało mi tu głębi splecionych ciasno wątków, zwrotów akcji i elementów zaskoczenia. Nudziłam się wiedząc, jak to się skończy. Szczególnie, że narracja jest mocno naiwna, a jej styl pogrywał mi na nerwach, testując granice cierpliwości. Bohaterowie bezbarwni (czasem sztuczni i wkurzający),natomiast antagoniści to klasyka przygłupów i zaślepionych swą "potęgą" arogantów. Końcową grę na emocjach mógł sobie autor darować...
I na koniec ciekawostka, bo jak w książkach dotyczących antyku czytam o "spódniczkach", to dostaję spazmów. One mają swoją nazwę - w Egipcie był to szendyt.

Seria książek przenosi nas tym razem do przygód z bogami egipskimi.
Ciężko mi było zacząć czytać tę sagę, obawiałam się stylu w jakim będzie napisana (czytałam, że to rodzaj kroniki, reportażu).
Książka miło mnie zaskoczyła.
Bohaterowie Carter i Sadie po kolei opowiadają swoją przygodę. Historia opowiedziana oczami każdego z nich i przekazana czytelnikowi w bardzo ciekawy sposób.
Polecam

Seria książek przenosi nas tym razem do przygód z bogami egipskimi.
Książka miło mnie zaskoczyła.

Książka jest jedną z najlepszych książek autorstwa Ricka Riordana, podobnie z resztą jak cała ta trylogia. Uważam jednak że jednocześnie jest bardzo niedoceniana.
Humor i sposób w jaki pisana jest opowieść jest prze genialny. Co to za sposób? Otóż całość pisana jest jako zapis słów głównych bohaterów, opowiadają oni na przemian swoje losy zabarwiając je o subiektywne i zabawne komentarze.

• Rick Riordan