Legendarni i tragiczni. Eseje o polskich poetach przeklętych. Tom 1

Okładka książki Legendarni i tragiczni. Eseje o polskich poetach przeklętych. Tom 1 Andrzej Bursa, Stanisław Grochowiak, Jan Marx, Halina Poświatowska, Kazimierz Ratoń, Edward Stachura, Rafał Wojaczek
Andrzej BursaStanisław Grochowiak Wydawnictwo: poezja
poezja
2000-01-01
2000-01-01
83-7179-208-5
poezja poezja polska biografie poeci przeklęci poeci samobójcy

Autor "nie bierze jeńców". Bardzo, czasem zbyt bardzo, krytyczne eseje, które mogą jednak stanowić jakiś rodzaj przeciwwagi dla tendencji "pisz dobrze albo wcale" w naszej szkole pisania biografii czy raczej hagiografii.

Moje drugie i prawdopodobnie ostatnie spotkanie z twórczością Jana Marxa. Autor bardzo subiektywnie i niesprawiedliwie potraktował biografie niektórych twórców, wysnuwając często wnioski dla nich krzywdzące. Nie wiem czy J.M bardziej zabrakło obiektywności czy może samej wrażliwości dla zrozumienia historii niektórych poetów.

Tak niska ocena przede wszystkim ze względu na subiektywny i niesprawiedliwy rozdział o Wojaczku. Wstęp świetny, niestety później jest tylko gorzej.

Nieoceniona pomoc przy pisaniu pracy rocznej o Wojaczku. :)

Nieoceniona pomoc przy pisaniu pracy rocznej o Wojaczku. :)

Prawdopodobnie dobra pomoc do matury.

Prawdopodobnie dobra pomoc do matury.

Wspaniała!!!

Wspaniała!!!

Jan Marx bardzo subiektywnie potraktował biografie i twórczość omawianych przez siebie poetów. I generalnie potrafi być w tym cholernie irytujący.

na "Legendarnych i tragicznych" trafiłam podczas przygotowywania prezentacji maturalnej, dotyczącej twórczości Edwarda Stachury. książka Marxa jest niezwykle pomocna i ciekawa dla każdego miłośnika literatury i poezji. ;) zawiera wiele informacji nt. życia autorów, ich twórczości, powiązań z innymi artystami; a także fragmenty utworów.
nie jest napisana 'encyklopedycznie', potrafi zaciekawić. dla mnie najbardziej interesujące były rozdziały o Stachurze, Wojaczku i Poświatowskiej, gdyż ich twórczość znałam i ceniłam wcześniej, ale dzięki Marxowi miałam okazję poznać inne ciekawe nazwiska. :)

polecam - to świetne źródło wiedzy o polskich poetach przeklętych.

nie jest napisana 'encyklopedycznie',...

Moje pierwsze pełniejsze zetknięcie z nietuzinkowymi twórcami, którzy odeszli zbyt wcześnie. Styl autora esejów pięknie koresponduje z tematyką tekstów niepokornych poetów. Polecam gorąco!

Maksymalna ilość punktów to za możliwość obcowania z najgłośniejszymi wierszami poetów legendarnych, których życie było dramatyczne i kończyło się tragicznie. Autor przybliżył sylwetki i wiersze tych poetów w bardzo rzetelny sposób. Zaciekawia czytelnika. Sprawia, że czyta się ją jak dobrą powieść kryminalną. Ta książka jest ze mną od ponad 15 lat a poezja w niej zawarta jest lekiem na moje gorsze dni.

• Poezja
  • Polska
  • Do kupienia

Jan Marx Legendarni i tragiczni. Eseje o polskich poetach przeklętych. Tom 1 Zobacz więcej