Legendarni i tragiczni. Eseje o polskich poetach przeklętych. Tom 1

Okładka książki Legendarni i tragiczni. Eseje o polskich poetach przeklętych. Tom 1
Andrzej BursaStanisław Grochowiak Wydawnictwo: poezja
poezja
2000-01-01
2000-01-01
83-7179-208-5
poezja poezja polska biografie poeci przeklęci poeci samobójcy

Moje drugie i prawdopodobnie ostatnie spotkanie z twórczością Jana Marxa. Autor bardzo subiektywnie i niesprawiedliwie potraktował biografie niektórych twórców, wysnuwając często wnioski dla nich krzywdzące. Nie wiem czy J.M bardziej zabrakło obiektywności czy może samej wrażliwości dla zrozumienia historii niektórych poetów.

na "Legendarnych i tragicznych" trafiłam podczas przygotowywania prezentacji maturalnej, dotyczącej twórczości Edwarda Stachury. książka Marxa jest niezwykle pomocna i ciekawa dla każdego miłośnika literatury i poezji. ;) zawiera wiele informacji nt. życia autorów, ich twórczości, powiązań z innymi artystami; a także fragmenty utworów.
nie jest napisana 'encyklopedycznie', potrafi zaciekawić. dla mnie najbardziej interesujące były rozdziały o Stachurze, Wojaczku i Poświatowskiej, gdyż ich twórczość znałam i ceniłam wcześniej, ale dzięki Marxowi miałam okazję poznać inne ciekawe nazwiska. :)

polecam - to świetne źródło wiedzy o polskich poetach przeklętych.

nie jest napisana 'encyklopedycznie',...

Maksymalna ilość punktów to za możliwość obcowania z najgłośniejszymi wierszami poetów legendarnych, których życie było dramatyczne i kończyło się tragicznie. Autor przybliżył sylwetki i wiersze tych poetów w bardzo rzetelny sposób. Zaciekawia czytelnika. Sprawia, że czyta się ją jak dobrą powieść kryminalną. Ta książka jest ze mną od ponad 15 lat a poezja w niej zawarta jest lekiem na moje gorsze dni.

Na półkach: , , , ,

Z tekstów przeczytane: o Halinie Poświatowskiej.

Z tekstów przeczytane: o Halinie Poświatowskiej.

Moje pierwsze pełniejsze zetknięcie z nietuzinkowymi twórcami, którzy odeszli zbyt wcześnie. Styl autora esejów pięknie koresponduje z tematyką tekstów niepokornych poetów. Polecam gorąco!

Jan Marx bardzo subiektywnie potraktował biografie i twórczość omawianych przez siebie poetów. I generalnie potrafi być w tym cholernie irytujący.

Wspaniała!!!

Wspaniała!!!

Prawdopodobnie dobra pomoc do matury.

Prawdopodobnie dobra pomoc do matury.

Nieoceniona pomoc przy pisaniu pracy rocznej o Wojaczku. :)

Nieoceniona pomoc przy pisaniu pracy rocznej o Wojaczku. :)

Tak niska ocena przede wszystkim ze względu na subiektywny i niesprawiedliwy rozdział o Wojaczku. Wstęp świetny, niestety później jest tylko gorzej.

Dodaj cytat z książki Legendarni i tragiczni. Eseje o polskich poetach przeklętych. Tom 1