Lika

Wydawnictwo Łódzkie
1985-01-01
1985-01-01
Eleonora Karpuk

Nie wiem co sądzić o tej książce.
Nie powiem,napisana jest pięknym językiem,tylko że czułam się jak na huśtawce
autor raz przyciągał mnie do siebie,raz odpychał.Tak jak główny bohater.
Obawiam się że nie po drodze będzie mi z autorem.
Pozostawiam "Likę" bez oceny.
Czegoś mi zabrakło.Nie zaiskrzyło.

Nie wiem co sądzić o tej książce.
Nie powiem,napisana jest pięknym językiem,tylko że czułam się jak na huśtawce
autor raz przyciągał mnie do siebie,raz odpychał.Tak jak główny bohater.
Obawiam się że nie po drodze będzie mi z autorem.
Pozostawiam "Likę" bez oceny.
Czegoś mi zabrakło.Nie zaiskrzyło.

Dobra książka,dobrze napisana- piórem noblisty Iwana Bunina.
Wspaniałe opisy przyrody, wnikliwa analiza ludzkich uczuć :pragnień, miłości, zazdrości, podejrzliwości i innych zawiłości.Książeczka krótka, treściwa, nie banalna, napisana ładnym, bogatym językiem.
Przypomina nieco I.Turgieniewa w oddaniu nastroju i niepowtarzalnego klimatu prowincji rosyjskiej, oraz Antoniego Czechowa w sztuce przekonania czytelnika o autentyczności opisywanych postaci, nawet jeśli są zupełnie fikcyjne, bardzo szybko oplatają czytelnika niewidzialnymi mackami łącząc go emocjonalnie ze sobą.Polecam: lektura lekka, niezbyt wymagająca, przyjemna w odbiorze i warta przeczytania.

Dobra książka,dobrze napisana- piórem noblisty Iwana Bunina.

Niewielka powieść laureata nagrody Nobla. Dużo psychologii...

Niewielka powieść laureata nagrody Nobla. Dużo psychologii...

Piękna historia o tym, jak kobiety potrafią się poświęcić dla ukochanej osoby. Główny bohater(bodajże ma na imię Aleksy, jest to podane tylko raz) ma romans z piękną Liką. Młodzi nie widzą świata poza sobą i snują plany na wspólną przyszłość. Lika na początku jest wszystkim dla ukochanego, ale potem wciąga go inne życie, praca, rozwijanie się. Pojawiają się nowe kobiety, a miłość Liki zaczyna go nużyć. Sposób narracji nie pozostawia wątpliwości, że nie będzie szczęśliwego zakończenia.
Uważam, że to naprawdę wartościowa pozycja, pozwala na zastanowienie się, ile warta jest miłość i ile można poświęcić dla talentu. Bohaterowie dokonali swoich wyborów, a jak na tym wyszli, niech rozsądzi czytelnik.
,,Wspomnienia- coś tak ciężkiego, że istnieje nawet osobna modlitwa o ratunek przed nimi."

Maleńka książeczka, a w niej opowieść rosyjskiego noblisty Iwana Bunina, którego dotychczas znałam tylko z czytanych w oryginale opowiadań i niedawno przeczytanej książki - hołdu złożonego osobie Antona Czechowa. Opowieść odwołuje się do wątków autobiograficznych. Bunin pisząc ją w pierwszej osobie przedstawia nam młodego człowieka urzeczonego pierwszą miłością i miotanego po Rosji w poszukiwaniu siebie, spragnionego spełnienia się w pisarstwie. Stąd w opowieści wiele opisów miejsc (Orzeł, Witebsk, Smoleńsk, Połock, Petersburg, Moskwa,południe Rosji, dziś Ukrainy),portretów ludzi i z mocą namalowanych krajobrazów przyrody. O ile przyroda jawi się tu z całym jej pięknem, o tyle w portretach ludzi nierzadko podkreślana jest ich małość i brzydota. W tej historii z zachwytem odmalowano obraz balu, z obrzydzeniem teatru amatorskiego. W rozmowach pojawia się echo literatury rosyjskiej. Bohater z niecierpliwością wyszukuje w gazetach świeżo wydrukowanych opowiadań Czechowa, czyta je z pełną bolesnego zachwytu zawiścią, na krajobrazy południa Rosji patrzy oczyma Gogola, cytując go nierzadko, z bohaterką odwiedza dwór, który był prototypem "Szlacheckiego gniazda" Turgieniewa, w podkreśleniach "Szczęścia rodzinnego" Tołstoja odkrywa, że jego ukochana Lika zaczyna się bać, iż ich miłość przemija, że coraz częściej przy nim doświadcza samotności., gdy on odczuwa stały niedosyt, coś go ciągnie, dokąd, po co?
Bohater to zbieracz chwil, obrazów, podpatrywacz ludzkich gestów, rozsupływacz znaczeń. Kupiwszy ryzy papieru decyduje się tylko czytać i zapisywać różne myśli, uczucia, obserwacje. Wypatruje puzzli do mozaiki Rosji i swojej duszy. Na ołtarzu siebie i swego pisania składając ofiarę z Liki. Pragnie zatrzymać ją przy sobie, ale nie za cenę wolności, jaką mogłaby być upragniona przez nią decyzja ślubu i założenia razem rodziny. Jego egoizm, przejawia się np w tym, że na jej marzenie o małżeństwie, rodzinie i dziecku narrator odpowiada słowami "nieśmiertelni tworzą, zaś śmiertelnicy produkują podobnych do siebie.". To podkopuje ich związek.
Ze smutkiem obserwując studium rozpadu więzi, z ciekawością podpatrywałam tu obrazy prastarej i ciemnej Rosji z jej miłością do cerkwi, żegnaniem się przed lampadką płonącą przed ikoną świętej Trójcy. Obraz bohaterów saniami mknących przez zaśnieżone miasto budził we mnie tęsknotę za Rosją, za jazdą na nartach wśród brzóz Podmoskowia, za metrowymi soplami zwisającymi z moskiewskich dachów, za wędrowaniem przez korytarze w odgarniętym z ulic śniegu. A jednocześnie wiem, jak daleki jest obraz Rosji Bunina od Rosji dzisiejszej.
Szkoda, że nie miałam możliwości przeczytania "Liki" w oryginale. W sieci jest, ale wciąż nie mogę zrezygnować z odwracania kartek książki.

CYTATY:

- "Bezkresny dzień. Bezkresne śnieżne i leśne przestrzenie. Za oknami wciąż ospała, apatyczna bladość nieba i śniegu. Pociąg to wstępuje w las zaciemniający wszystko swoją gęstwiną, to znowu wytacza się na smętne, niezmierzone równiny śnieżne, gdzie ponad horyzontem, ponad czernią lasów, wiszą na niskim niebie jakieś matowo-mosiężne pasma. Wszystkie stacje drewniane... Północ, północ! Coraz dalej na północ!"

- "Życie powinno być zachwytem."

- "Ludzie bez przerwy czekają na coś szczęśliwego, ciekawego, marzą o jakiejś radości, o jakimś zdarzeniu. Tym właśnie nęcą podróże. A ponadto swoboda, przestrzeń... nowość, która zawsze jest odświętna, pozwala ostrzej poczuć życie, a przecież tego właśnie chcemy, tylko tego szukamy w każdym silniejszym doznaniu."

- Największa miłość - "staję się dla ciebie czymś w rodzaju powietrza: żyć bez niego nie można, ale się go nie zauważa."

- "Wszystkie niepokoje, wszystka gorycz i radość młodości oraz spokój i ukojenie starości"
Kopia mojej opinii z mojej strony nietylkoindie.pl

Nie znam dobrze Bunina, a po lekturze "Liki" trudno mi ocenić jego twórczość. Dopracowana i ciekawa, poglądowo daleka od mojego spojrzenia - ale nie zapadnie mi głęboko w pamięć. Bunin zdaje się w tym utworze rzemieślnikiem swojego stylu.

Świat bezpowrotnie miniony.Przed kataklizmem.W imię czynienia dobra wymordowano później miliony ludzi.Jeszcze przed rewolucją.Świat małych prowincjonalnych miast Rosji.Wspaniałe opisy przyrody.Zmysłowa uroda Ukrainek i Polek.Próba odpowiedzi na pytanie:czy można poświęcić uczucia najbliższych i jak daleko, w imię rozwijania największego daru od natury,talentu? - Wydanie z 1985 roku,niska jakość papieru,ale można ją polubić!

• Literatura rosyjska
  • Rosja