Zamki w chmurach

Okładka książki Zamki w chmurach Michael Scott Rohan
Okładka książki Zamki w chmurach
Michael Scott Rohan Wydawnictwo: Amber Cykl: Spirala (tom 3) Seria: Wielkie Serie Fantasy fantasy, science fiction
Spirala (tom 3)
1996-01-01
837169055X
Rafał Chodasz
alternatywny świat piraci voodoo

Święty Graal, Naziści i Cthulhu... co za dużo, to niezdrowo. Pierwszy tom cyklu "Spirala" był ciekawym połączeniem przygodowego fantasy marinistycznego i koncepcji alternatywnych światów rodem ze science fiction. Ale im dalej w las, tym gorzej. Czytając tom drugi miałam wrażenie że autorowi pokończyły się pomysły, jednak mimo to próbuje uczynić tą historię atrakcyjną, więc czerpie z tylu źródeł, z ilu tylko się da. Jeśli nie było tego wyraźnie widać przy tomie drugim, to po lekturze trzeciego nikt nie powinien mieć już wątpliwości. "Spirali" byłoby lepiej jako pojedynczej powieści.
Problemem jest główny bohater, który jest nijaki. Cykl cały czas bazuje na założeniu, jakoby był on "niepełnym" człowiekiem, który musi odnaleźć sens swojego istnienia. Co z tego jednak, kiedy losy Stephena kompletnie mnie, jako czytelnika, nie obchodzą. Gdyby autor w środku książki zmienił go na ludzika z papieru, nic by mnie to nie obeszło.
Fabuła zasadniczo pokrywa się z fabułą pierwszej powieści, czyli mamy jakieś ciemne siły, które próbują wykorzystać głównego bohatera (z racji tego, że jest "niepełnym człowiekiem") do własnych celów, a on im się przeciwstawia. Główną różnicą jest to, że nie ma damy w opresji, za to jest kolejna pani, która może potencjalnie stać się obiektem zainteresowania bohatera, prawdopodobnie, tak jak w poprzednich częściach, tylko na tą jedną powieść.
Poza tym, niektóre wątki wydają się niedokończone i urwane, a zakończenie przyspieszone. W czasie lektury nudziłam się śmiertelnie. O ile pierwsza część pozostawiła po sobie jako takie pozytywne wrażenia (głównie dzięki samej koncepcji "Spirali"),tak trzecia była już całkowicie niepotrzebna. Być może została napisana tylko dlatego, że przyjęło się, iż większość cykli fantasy to trylogie.

• Papierowe
  • Rohan Michael Scott
  • Heroic Fantasy
  • Inwentaryzacja

Dodaj cytat z książki Zamki w chmurach