Traktat o tolerancji

Traité sur la tolérance
filozofia, etyka
Zdzisław Ryłko
tolerancja traktat rozważania

Panu Wolterowi nie można odmówić stylu. Sposób w jaki formułuje argumenty i jak ciekawie pisze czyni ten traktat miłą lekturą i pożyteczną. W dzisiejszych czasach oczywistości tolerancji mam ochotę dać paru osobom to do przeczytania. Niech zrozumieją jak daleko zaszliśmy jako społeczeństwo.

Czym jest i jak ważna w życiu społecznym jest toleracja to lekcja na nas, Polaków, na dziś.

Volter w swojej książce podejmuje próbę przedstawienia, czym jest i jak rodzi się nietolerancja religina. Uważa bowiem, że jest ona praprzyczyną nietolerancji w ogóle. Jasno i rzeczowo, odwołując się do fragmetów Biblii i postaci Jezusa, punktuje argumenty tych, którzy mówią o...

Wolter jest typowym europejskim filozofem. Uważają się za kogoś wyższego, kogoś lepszego, że tylko oni mogą rozumieć. Rozumieją na pewno swój urojony filozoficzny język, którego ciężko znieść. Poza tym tu chyba okazał się mistrzem przypisów. Uwaga, potrafią mieć nawet po kilka stron.
Tu Wolter, który nie ukrywał tego, że był wolnomularzem, pisał o nietolerancji religijnej....

Arcydzieło retoryczne, arcydzieło literackie i arcydzieło manipulacji. Jego wysokie, znaczące miejsce w historii literatury światowej i historii idei jest niewątpliwe. "Traktat o tolerancji" Woltera do dziś zachwyca swoim eseistycznym kunsztem, wciąż wyznaczając kolejne standardy nietolerancji i hipokryzji, tak sprawnie, jak w czasie, gdy po raz pierwszy ukazał się drukiem....

Pozycja bardzo ciekawa.
Na początek, zaobserwować można, jak zmieniła się definicja tolerancji- niegdyś określana przez Woltera na równi z pobłażliwością, teraz natomiast wydaje się być związana z brakiem krytyki.

Woltera pióro jest ostre, przenikliwe, miejscami zabawne. Od razu da się zauważyć, że był to człowiek inteligentny, oczytany, ale jednocześnie empatyczny i o...

Można być pod wrażeniem że tak odważna książka, ciętym językiem konkurująca nawet z Dawkinsem, powstała w XVII wieku.

Doskonałe pióro świetnego pisarza. Polecam.

• Filozofia
  • Literatura francuska
  • Filologia polska
  • Francja
  • W domowej bibliotece

Voltaire Traktat o tolerancji Zobacz więcej
Voltaire Traktat o tolerancji napisany z powodu śmierci Jana Calasa Zobacz więcej