Grób z niespodzianką

Okładka książki Grób z niespodzianką Charlaine Harris
Okładka książki Grób z niespodzianką
Charlaine Harris Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Harper Connelly (tom 2) Seria: Obca Krew fantasy, science fiction
Harper Connelly (tom 2)
Obca Krew
Grave Surprise
Fabryka Słów
2009-01-23
2009-01-23
Dominika Schimscheiner
Harper Connelly grób niespodzianka harris grobowy zmysł

Gdyby ktoś się zastanawiał, dlaczego wystawiam tego samego dnia recenzję drugiego tomu serii, to tak, przeczytałam to w parę godzin. I nie, nie oznacza to nic dobrego. Chciałam to skończyć. Chciałam poznać zakończenie, skończyć, odłożyć i zapomnieć.
Dlaczego?
Bo to jest słaba książka, do tego słabo napisana, ale z dobrym pomysłem, bardzo ciekawym początkiem, który ma jednak słabą egzekucję. Autorka często się powtarza, już sama nie wiem, ile razy przeczytałam o tym cholernym piorunie i o tym, jak CIĘŻKIE miała dzieciństwo. Na dodatek w bohaterów nie da się zaangażować, to słabe, nic nie wnoszące postaci, które tam są, bo są! Nie czuje się z nimi żadnych więzi, traktuje sie ich jak statystów, który ktoś zatrudnił za minimalną krajową i kazał tam grać. A nikt nie będzie grał dobrze za minimalną! Do tego zakończenie... Jak można napisać rozwiązanie CAŁEJ AKCJI W KILKA STRON i to dennie wyjaśniając słowami nie głownej bohaterki. Nie, jestem zawiedziona. Bo jak mówię: pomysł super, ale reszta... Słaba!

Dlaczego?

Dobra kontynuacja przygód Harper i ,,prawie brata'' 😊 czekam na rozwój akcji 😊

Dobra kontynuacja przygód Harper i ,,prawie brata'' 😊 czekam na rozwój akcji 😊

Pierwsza część cyklu nie podobała mi się strasznie, jednak w przypływie ochoty na weekend spędzony z przyjemnym czytadłem, wypożyczyłam dwie części. I w ten sposób utkwiłam z "Grobem z niespodzianką" w sobotni wieczór.
Chociaż na pierwszej części strasznie się przejechałam, to druga mnie zaskoczyła. Była lepsza, zwłaszcza pod względem fabularnym. Niemalże do końca nie miałam pewności kto jest mordercą. Bohaterowie też byli mniej rozlaźli, niż w pierwszej części. Widoczne jest jednak, że autorka ma problem z właściwym podejściem do bohaterów. Nierzadko są oni przerysowani, albo zachowują się bezbarwnie.
Oczywiście, w książce wystąpił problem z pierwszej części: banalne powtórzenia. W niektórych momentach czułam się, jakby na siłę przypominano mi wciąż te same kwestie.
Nie jest to lektura wysokich lotów, nie jest to nawet przyjemne czytadło do odprężenia. W sumie, sama nie jestem pewna, do kogo ta seria i styl pisania miała być dokładnie skierowana. Mnie nie przekonuje.

Całkiem fajna seria, ciekawy pomysł i nawet przyjemny wątek kryminalny.

Całkiem fajna seria, ciekawy pomysł i nawet przyjemny wątek kryminalny.

Ta ksiązka to zupełna strata czasu. Nie ma w niej nic porywającego. Przeczytałam do połowy i powiedziałam "pass".

Po przeczytaniu drugiego tomu mam niedosyt, muszę sięgnąć niezwłocznie po kolejną część :-)
A jaka była ta historia? Niewątpliwie lepsza od poprzedniej, bardzo interesująca fabuła, wciągająca akcja, chociaż nie był to thriller najwyższych lotów. Brakowało mi elementu zaskoczenia, który jest domeną wielu autorów. Tutaj kolejny raz od połowy książki spodziewałam się rozwiązania i nie pomyliłam się :-)
Ogólna ocena w moim odczuciu jest dobra i nie mogę doczekać się ostatnich dwóch części :-)

Tym razem Harper Conelly zostaje zaproszona, aby udzieliła pokazu na zajęciach ze studentami. Ma zaprezentować swoje umiejętności na starym cmentarzu, gdzie ostatni pochówek odbył się 50 lat temu. Trzy miesiące wcześniej odnaleziono przypadkiem dokumentację z adnotacjami dotyczącymi przyczyn śmierci poszczególnych osób. Nasza bohaterka będzie miała możliwość udowodnienia swoich zdolności. A są one nietuzinkowe, ponieważ od dnia, kiedy poraził ją piorun, specjalizuje się w odnajdywaniu zwłok. Wraz z przyrodnim bratem prowadzi taką nietypową działalność gospodarczą. Tymczasem, w trakcie wykładu, zupełnie nieoczekiwanie odnajduje ciało Tabithy Morgenstern, dziewczynki, która zaginęła ponad rok wcześniej. Zaczyna się śledztwo, w które angażują się nasi młodzi bohaterowie między innymi po to, aby oczyścić się z zarzutów o popełnienie morderstwa. Mocną stroną tej książki są dialogi i realistycznie przedstawieni bohaterowie. Słabą ? opisy. Dopóki nie zapoznałam się z biografią autorki miałam nadzieję, że może wraz z kolejnymi tomami ta przywara zniknie. Teraz złudzeń już nie mam. Opisy są i najprawdopodobniej będą przeładowane nieistotnymi szczegółami. Co gorsza, jeśli ktoś czytał „Grobowy zmysł” będzie musiał przerzucić kilka stron z informacjami o bohaterce, jej życiu rodzinnym i okolicznościach w jakich nabawiła się swoich niezwykłych umiejętności. Niemniej jednak da się to jakoś przełknąć, a sama fabuła jest na tyle ciekawa, iż książkę czyta się nie wiadomo kiedy. Tylko ten morderca taki oczywisty. Cóż, nie można mieć wszystkiego.

Kolejne ciało, kolejna zagadka, kolejne grono podejrzanych. Rozwiązanie przewidywalne. Fajna, lekka, letnia lektura.

Kryminał - przekąska. Dość łatwy w przyswojeniu, napisany lekką ręką. Czuć, że pisarce sprawiało radochę wymyślanie tej historii. Stąd, nawet jeśli to nie jest jakaś głębsza treść, umila czas. Coś do poczytania na leniwe, słoneczne popołudnia.

Uwielbiam fantastykę gorąco polecam cały cykl bardzo wciągające i oryginalne. Czyta się jednym tchem

• Charlaine Harris

Dodaj cytat z książki Grób z niespodzianką