Zapomniani żołnierze Hitlera

2005-01-01
2005-01-01
83-89667-32-0
hitleryzm nazizm Rosja sowiecka

Książka Piotra Nehringa ukazuje się w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. To właśnie 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała wolność. Do odzyskania niepodległości nie przyczyniła się jedna osoba lecz wiele osób.
Bohaterami książki „Zapomniani żołnierze niepodległości” są postacie których życie może posłużyć do ekranizacji niejednego filmu. Bohaterskie dokonania wielu z nich zostały zapomniane, niektórych zaś pamiętamy z innej, znacznie mniej chwalebnej strony. Piotr Nehring przedstawił losy żołnierzy wywodzących się z Legionów Piłsudskiego oraz tych, którzy pierwsze szlify zdobywali jeszcze w armii carskiej. Autor sporo miejsca poświęcił na przybliżenie sylwetek legionistów jak Michał Karaszewicz-Tokarzewski, Władysław Broniewski, Wiktor Tomir Drymmer czy Michał Rola-Żymierski. Oprócz samych biografii znajdziemy tutaj również wiele innych ciekawostek z różnych potyczek wojennych czy rozmów wprost z gabinetów ministerialnych.
Odzyskanie niepodległości nie było to jednak końcem wszystkich problemów młodego państwa.. Polacy przez następne kilka lat musieli walczyć z sąsiadami o utrzymanie odzyskanych przed chwilą ziem. „Zapomniani żołnierze niepodległości” to historia żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość, jednak w historycznej dyskusji bardzo często się o nich zapomina albo ich rolę pomniejsza i głównie skupiamy się na osobach Piłsudskiego i Dmowskiego. Tutaj właśnie przychodzi nam z pomocą ta książka która przypomina o wielu innych ważnych postaciach którzy odegrali znaczącą rolę w odzyskaniu niepodległości.
💥
Książka ta to ciekawa pozycja w dzisiejszej dyskusji o niepodległości, o swojej torżsamości . Znajdziemy w niej historię widzianą oczami bohaterów tamtych czasów. Widać że autor bardzo dobrze przygotował dię do napisania tej książki. Wiele informacji poparte jest dokumentami co sprawia, że dostajemy kawał dobrze przedstawionej historii popartej autentycznymi dokumentami. Polecam tę książkę nie tylko fanom historii, ale także wszystkim ciekawskich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedze na ten temat. Polska niepodległość ma wielu ojców, ale wśród tych, którzy walczyli o odzyskanie wolności naszych przodków, dokonania kilkorga postaci wyróżniają się w szczególny sposób.
💥
Dzień 11 listopada to doskonała okazja, aby przypomnieć ich zasługi. Książka ta niech będzie hołdem dla wszystkich tych, którzy przelewali krew w powstaniach i bitwach I Wojny Światowej i późniejszych walkach o ostateczne ukształtowanie granic. Tym wszystkim, którzy swoją codzienną pracą u podstaw stworzyli podwaliny gospodarki odrodzonego państwa. Ludziom nauki, kultury i sztuki, którzy przez ponad 120 lat nie tylko nie zapomnieli o Polsce, ale wręcz przeciwnie, krzewili narodową kulturę i nie pozwolili polskości przeminąć w pomroce dziejów. Drzewo Wolności trzeba podlewać od czasu do czasu krwią patriotów i tyranów by wydało najpiękniejszy owoc.

• Książnica Płock
  • POPULARNO-NAUKOWE