O kotach

Okładka książki O kotach
Doris Lessing Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2008-01-01

Opowieść o kotach i życiu obok, wśród nich i razem z nimi - dla kociarzy (przede wszystkim). W życiu Doris Leasing koty były obecne zawsze, niekoniecznie jako mruczki i puchate kuleczki do głaskania. W dzieciństwie na farmie w RPA były jednym z towarzyszy, dzikim inwentarzem, a czasem szkodnikiem. Nie ma tam miejsca na wielkie sentymenty i przywiązanie kota i człowieka. Kolejne migawki i opowieści opowiadają juz o kotach w dorosłym życiu autorki - zdecydowanie bardziej zadomowionych i bliskich towarzyszy codzienności.
Doris Leasing jest wnikliwą obserwatorką kociej natury, nie epatuje nadmierna egzaltacją i zachwytem nad kocimi domownikami. Szanuję ich niezależność, charaktery, strategie przetrwania i wewnętrzną hierarchię kociego światka. Nie uczłowiecza ich, nie infantylizuję. Oddaje szacunek dla natury kotów i w gruncie rzeczy fascynującej relacji łączącej koty z ludźmi.
Książkę czyta się bardzo dobrze, jak dobrą powieść z wielowymiarowymi postaciami kocich bohaterów, a często także z dreszczykiem emocji.

Doris Lessing nawet o kotach pisze tak, że wywraca człowieka na nice.

Doris Lessing nawet o kotach pisze tak, że wywraca człowieka na nice.

Krótko: najlepsza książka o kotach.

Krótko: najlepsza książka o kotach.

Książka opowiada Nam o tym, jak bohaterka za młodu aż po dorosłe życie żyła z różnymi kotami. Przedstawia Nam historie każdego drapieżnika, jakie miały zachowanie, podejście do wszelkich różnorodnych sytuacji. Każdy kot był inny.

Jako miłośniczka kotów przeczytałam z zainteresowaniem. Kot został odarty z mistycyzmu , sprowadzony do czystej fizjologii i pewnego rodzaju kociej socjopatii. Mała kulka "władcy internetu" ustawiona w pozycji obiektu suchej obserwacji. Autorka miała mnóstwo uczuć dla swoich zwierzaków, ale jej opisy raczej wskazują na koty jako małe psychopatyczne , makiaweliczne potwory :)

Jako miłośniczka kotów przeczytałam z zainteresowaniem. Kot został odarty z mistycyzmu , sprowadzony do czystej fizjologii i pewnego rodzaju kociej socjopatii. Mała kulka "władcy internetu" ustawiona w pozycji obiektu suchej obserwacji. Autorka miała mnóstwo uczuć dla swoich zwierzaków, ale jej opisy raczej wskazują na koty jako małe psychopatyczne , makiaweliczne potwory...

Książki o kotach pisane przez kociarzy cechuje swoista antropomorfizacja - próba odnalezienia człowieka w kocie. Czasem większa, czasem mniejsza. W przypadku Doris Lessing - większa, ale nie ogromna.

Koty towarzyszyły jej od wczesnego dzieciństwa spędzonego na farmie w Rodezji, czyli dzisiejszym Zimbabwe, gdzie nabawiła się nieuleczalnej słabości do tych zwierzaków. Czytelnik otrzymuje portrety kilku z nich - despotycznej Szarej, uległej i grzecznej Czarnej, zdradzonego przez ludzi Rufusa, ciekawskiego Charlesa oraz dumnego Butchkina. Każdy z nich jest kotem o innym charakterze i potrzebach, niekiedy wynikających z sytuacji zdrowotnej. Autorka nie opisuje siebie jako ich właścicielki, tylko jako opiekunki (w przypadku Szarej - służącej),próbującej zrozumieć ich miaucząco-mruczący język. O swoich podopiecznych wyraża się z troską, delikatnością i wrażliwością, ale nie unika wytykania kocich wad i nieprzyjemnych zachowań. Owa szczerość opisu, traktowanie opieki nad kotem jako obowiązku oraz dobry warsztat pisarski stanowią największe zalety utworu.

Poglądy autorki mogą budzić kontrowersje. Sterylizacja, kastracja, kontrola urodzeń jej zdaniem szkodzą zwierzętom - kot po takim zabiegu przestaje być "prawdziwym kotem" i traci cząstkę swojej godności, co przy tak dużym problemie z kocią bezdomnością można uznać za nie do zaakceptowania. Uważa, że wiedza naukowa o kotach jest mniej wartościowa niż wiedza kociarzy, chociaż ci pierwsi operują metodami naukowymi z założenia sprawdzalnymi i podlegającymi weryfikacji, zaś ci drudzy posługują się codzienną obserwacją i wnioskowaniem na podstawie dowodów anegdotycznych. Ignoruje fakt, że koty zagrażają wielu gatunkom ptaków i gryzoni, na które tak dobrze karmione koty jak jej polują tylko dla zabawy. Akceptacja dla kotów i ich zachowań w tym przypadku jest zbyt wielka, co można uznać za największą wadę. Autorka jest noblistką - a noblistów zwykło się uznawać za autorytety. Z tego powodu ta jedna wada jest tak znacząca.

Książka mówiąca dokładnie o tym, jak NIE należy traktować kotów. Karmienie mlekiem jestem w stanie jeszcze zrozumieć - mity z zamierzchłych czasów. Ale brak kastracji? I potem zabijanie kociąt, narażanie kotek na ciągły stres, dokuczliwą ruję - straszne. Rozumiem, że autorka kocha koty i spędziła z nimi prawie całe swoje życie. Niemniej jednak, przypisanie zwierzęciom cech ludzkich i to w takim stopniu może mieć poważne konsekwencje edukacyjne.
Daję 3, bo pióro autorki naprawdę dobre i łatwo się czytało.

Zdecydowanie to nie dla mnie książka.

Zdecydowanie to nie dla mnie książka.

Jakoś mnie nie zachwyciła. Może dlatego, że koty obdarzam miłością bezwarunkową.

Uważałam się za kociarę, ale teraz nie jestem pewna czy mam do tego prawo. Żyję z kotem, jestem jego lokajem, i wiele z tego, o czym pisze Doris, znam. Pewne kocie zachowania dotyczą wszystkich kotów. Ale koty, jak ludzie, każdy jest inny i nie zawsze wspólna egzystencja jest możliwa. Ja dobrze trafiłam, spasowaliśmy się z moim kotem wybornie. Jednak muszę przyznać, że niektóre aspekty kociej natury, i natury w ogóle, są mi bardzo obce. Przykładowo rozmnażanie i selekcja kociaków, to, że o przeżyciu kociaków czasem decyduje kocica, a czasem człowiek, jednak oboje w bardzo okrutny sposób. Natura bywa bardzo okrutna, na farmie afrykańskiej to widać wyraźnie. Pewne opisy było mi trudno przebrnąć.

• Nobliści
  • Literatura angielska