Truman, Stalin i koniec atomowego monopolu

Okładka książki Truman, Stalin i koniec atomowego monopolu Michael D. Gordin
2010-08-19
978-83-7648-431-0
Tadeusz Markowski
bomba atomowa tajemnice naukowe

Książka jest idealnym balansem pomiędzy technikaliami, faktami ogólnymi oraz szczegółami wydarzeń. Nie zakłada z góry, że znamy tło historyczne, ale jest na tyle wnikliwa, by wyczerpać główne zagadnienie na wystarczającym poziomie.
Otrzymujemy niezwykle interesujące szczegóły zza kulis amerykańskiej i radzieckiej administracji. Bomba jest tylko tłem rywalizacji, podchodów, domysłów, działań i zaniechań.
Niewątpliwie warta przeczytania, jednak tylko dla fanów historii najnowszej.

Polecam

Dobra, rzetelnie napisana książka. Jednak jak na mój gust autor zbyt często wnika w szczegóły zamiast skupić się na istocie problemu. Sprawia to że nie czyta się jej się łatwo i z takim zainteresowaniem, na jaki temat z pewnością zasługuje. Dla zainteresowanych kwestiami atomowymi będzie to jednak bardzo dobra pozycja.

Od razu napiszę, że książka Gordina, którą kupiłem za jedyne 20 pln jest na prawdę warta swojej ceny. Dziwię się też niskim ocenom jakie zbiera na lubimyczytac. Może w takim razie zacznę od minusów. Na pewno wydanie, brak większej liczby fotografii, a te co są, to zdjęcia bardzo słabej jakości. Kolejną rzeczą na minus jest miejscami irytujący styl Autora. Później mamy już same plusy. Świetne ujęcie tematu, pokazanie monopolu atomowego USA w latach 1945-1949, czyli udaną operację "Trinity", salonowe kłótnie jaką politykę prowadzić wobec Stalina, polowanie na nazistowskich naukowców celem eliminacji podkupienia ich przez ZSRR, prace Charitona nad RDS-1, gry szpiegowskie, błędne przewidywania dotyczące prac rosyjskich nad bombą atomowa, zaskoczenie spowodowane udanym wybuchem bomby Charitona i Kurczatowa, wreszcie opis operacji "Vermont", czyli prace nad technologią która pozwalała wykryć próby atomowe poprzez badanie próbek zbieranych w atmosferze przez samoloty szpiegowskie. Książka odsłania słaby wywiad amerykański w tej grze szpiegów i bardzo dobry wywiad Rosjan, którzy poprzez ludzi takich jak Fuchs, czy też Piątka z Cambridge z Philbym na czele wiedziała o projekcie Manhattan bardzo dużo. Gorąco polecam, bo książka Gordina pokazuje ten wyścig bardzo ciekawie, przez pryzmat polityki, salonów i szpiegów, a nie tylko przez pryzmat technologicznego postępu. Minusy o których pisałem można wybaczyć.

• historia
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Związek Radziecki
  • 2015