Zagadka Stambułu

2013-01-23
2013-01-23
Marta Komorowska
stambuł turcja

Do przeczytania dla relaksu. Jedna z mnóstwa tego typu pozycji. Co najwyżej nieco bardziej irytujący bohater. Ciągle czekałam aż zacznie tupać nóżką. Irytujący trochę ponad miarę. Książka nie pozostawi najpewniej śladu w pamięci, ale jako rozrywka na letni wieczór jak najbardziej pasuje.

Poczatek całkiem wciągający, później zrobiło się dosyć nudno. Na szczęście akcja rozkręciła się pod koniec książki. Może nie był to aż tak elektryzujący thriller ale doceniam nawiązania do historii. Książka sprawiła, ze zainteresowalam się Stambułem i jego historią.

Lubię powieści, które sprytnie łączą historię z teraźniejszością, a jednocześnie przybliżają przeszłość czy losy jakiegoś zabytku czy człowieka. Tym razem zagłębimy się w przeszłość Turcji, a przede wszystkim przepięknego zabytku, jakim niewątpliwie jest Hagia Sophia. A że przy okazji prześledzimy sensacyjną zagadkę - to też warto.

Po "Zagadkę Stambułu" sięgnęłam chyba głównie dlatego że od dłuższego czasu zachwycam się tym miastem. Autor bardzo dokładnie opisał Stambuł oraz m.in. wykopaliska w Iraku.
Książka jest naprawdę wciągająca, a akcja trzyma w napięciu.

Książka jest naprawdę wciągająca, a akcja trzyma w napięciu.

Bardzo, ale to bardzo przeciętne czytadło! Książka opisana z tyłu okładki jako elektryzujący thriller dla fanów Marianiego, Bourne'a i Browna - wierutna bzdura! Ani to elektryzujące, ani - tym bardziej! - nawiązujące do w/w autorów. Jak już miałbym to do czegoś porównać, to do jakiegoś "pośmiertnego" klona Mistrza Roberta Ludluma (jakich na rynku wydawniczym wiele),ale o bardzo miernym talencie pisarskim. Jedyny plus tej książki - to opisy stolicy Turcji. Ale nie tego oczekiwałem sięgając po "Zagadkę Stambułu"; od tego są poradniki turystyczne. Nie polecam.

Wspaniała.
Sean Ryan przyjeżdża do Stambułu zidentyfikować ciało przyjaciela, którego znaleziono z odciętą głową, Alek Zegliwski pracował przy mozaikach w Kościele Bożej Mądrości. Sean chce rozwiązać zagadkę śmierci przyjaciela, co najwidoczniej nie wszystkim się podoba, jest ścigany przez osoby, które chcą także jego śmierci. W ucieczkach pomaga mu Isabel Sharp z Konsulatu Brytyjskiego. Czy uda im się dowiedzieć dlaczego zginął Alek? Jakie tajemnice skrywają podziemia Stambułu? Odpowiedzi na te pytana pozna każdy, kto sięgnie po tę książkę, naprawdę jest warta przeczytania. Polecam.

Wspaniała.

Nieoczekiwanie dobra książka, wciągająca, trzymająca w napięciu, w miarę realna, dobrze zarysowani bohaterowie i pięknie opisany Stambuł, aż nawet zaczęłam brać pod uwagę odwiedzenie tego miasta :),nawet historycznie interesująca. Na koniec lekki zgrzyt ale zrzucę to na karby przygotowywanej do wydania drugiej części, po którą chętnie sięgnę.

Dobrze poprowadzona książka

Dobrze poprowadzona książka

Najlepszy kryminał jaki czytałam <3
Stambuł<3

Najlepszy kryminał jaki czytałam <3
Stambuł<3

Zapowiadało się tak obiecująco- Stambuł, Hagia Sophia, garść tajemniczych historii. Niestety całość wyszła delikatnie mówiąc ,,średnio".
Jakoś się to wszystko nie klei...

Jakoś się to wszystko nie klei...

• Sensacja
  • Historia nie wojenna (zn)
  • 52 książki (2016)
  • 2017