Dziedzictwo zła

Okładka książki Dziedzictwo zła Margit Sandemo
Okładka książki Dziedzictwo zła
Margit Sandemo Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Saga o Ludziach Lodu (tom 6) fantasy, science fiction
Saga o Ludziach Lodu (tom 6)
Den onde arven
Ringier Axel Springer Polska
2007-06-15
1992-01-01
978-83-60936-20-7
Anna Marciniakówna
obietnica skarb dziedzic

Wielowątkowy i głównie przerażający tom. Kolgrim pokazuje, co oznacza bycie obciążonym. Motyw z kopalni klaustrofobiczny i wzruszający. Najbardziej przeżywa się jednak utratę Tarieja, który od początku był jedną z ciekawszych postaci. Gabriella w tym tomie drażni swoim egocentryzmem i ciężko mi pojąć jak Kaleb mógł się w niej zakochać - trochę zbyt szybko wyznają sobie miłość. Świetny wątek ze strychem! Dobry tom, intensywny i nastawiony na akcję.

"Dziedzictwo zła" - 6 tom Sagi o ludziach lodu opowiada losy małego Mattiasa, brata obciążonego złym dziedzictwem Kolgrima.
Niestety wypowiedziane jedno zdanie za dużo prowadzi do tragedii. Gdy Kolgrim dowiaduje się o złym dziedzictwie Ludzi Lodu, oraz o tym, ze jego wuj Tarjei chce oddać cały spadek jego bratu, postanawia się go pozbyć.
Widzimy tutaj tragedię rodziny po stracie Mattiasa, który odziedziczył wszystko co najlepsze z przodków.
Obserwujemy też problem wykorzystywania dzieci do niewolniczej pracy.

Kolejny raz przeżywamy tragedię związaną ze złym dziedzictwem. Najlepszy lekarz - Tarjei i Kolgrim giną w dolinie, gdzie obciążony Kolgrim zostanie tam na zawsze.

Następnie przeżywamy tragedie Gabrielli.

Realizujemy projekt Daga i Liv związanym ze szkołą i domem dziecka.

Widzimy tutaj tragedię rodziny po...

Świetna seria, napisana pięknym językiem. Niepowtarzalna fabuła i bohaterowie. Szybko się czyta. Opinia przy pierwszym tomie. Polecam serdecznie.

To ostatni tom, który dobrze pamiętam z tej sagi. Reszta tej historii będzie dla mnie kompletną nowością. Jednocześnie jest to dla mnie jeden z najbardziej poruszających tomów, gdyż uwielbiam Tarjeia. Niby pamiętałam jak to się skończy, ale uderzyło tak samo jak kilka lat wcześniej.

"dziedzictwo zła", czyli historia Tarjei oraz finał historii o Kolgrimie. Ileż tu się dzieje!

Mistyczny skarb Ludzi Lodu, który przyciąga kolejnych obciążonych, tym razem daje o sobie znać w szczególnie bolesny sposób. Z przykrością obserwuje się zło czyhające w członku tego rodu, a konsekwencje jego poczynań są szczególnie dotkliwe.

Tło, którym jest przerażająca historia Mattiasa szokuje.. Wykorzystywanie dzieci do drakońskiej pracy w kopalni było dla mnie szczególnie drastycznym elementem tej książki.

Autorka mieści na stosunkowo niewielkiej objętości sporo wątków, które łącznie składają się na mocną, pełną brutalności i emocji historię, w dodatku z wieloma jakże istotnymi elementami, które mają szczególne znaczenie dla kolejnych tomów. Warto przeczytać!

Tło, którym jest przerażająca...

“Dziedzictwo zła” to tom mroczny, smutny i momentami wręcz przerażający. Zaczęłam z całych sił nienawidzić Kolgrima i czekałam z niecierpliwością, aż jego wątek się zakończy. Totalnie okropna postać :/

Kolgrim, obciążony złym przekleństwem syn Taralda i Sunnivy, zaczyna dorastać. Rodzina jest spokojna o młodzieńca, ale on ukrywa swoje prawdziwe oblicze. Na pokaz jest miły i życzliwy, ale to tylko maska. Tak naprawdę w jego głowie powstają pomysły,które nie na żarty przeraziłyby bliskich. To w sumie pierwszy odcinek, w którym autorka pokazała, jak podli, niebezpieczni i pozbawieni ludzkich odruchów mogą być źli dotknięci z Ludzi Lodu. Nawet wiedźma Hanna nie dorównuje w perfidii i nikczemności małemu Kolgrimowi.
Przypadkowo chłopak słyszy wzmiankę, która nie była przeznaczona dla jego uszu- o skarbie Ludzi Lodu. Są to środki lecznicze, zioła, mikstury i magiczne rekwizyty. Każdy zły obciążony ulega żądzy zdobycia i zawładnięcia tym skarbem i używania go w niecnych celach. Dlatego ma być przekazany tylko takiej osobie, która okaże się być go godna.
Kolgrim postanawia skraść skarb, udać się do opuszczonej Doliny Ludzi Lodu i tam eksperymentować z jego zawartością. I biada każdemu, kto zechce mu w tym przeszkodzić. Skutki tego pomysłu okażą się katastrofalne dla wielu osób.
Druga część tomu opisuje historię Gabrielli, córki Cecylii i Aleksandra. Panna przygotowuje się do ślubu z przystojnym oficerem. Rodzice sprosili wielu gości, także bywalców dworu królewskiego. Niestety, wybranek tuż przed zaślubinami uciekł z inną kobietą, tchórzliwie nie powiadamiając nawet o tym narzeczonej.
Załamana dziewczyna, której świat legł w gruzach, udaje się do Norwegii, do babci Liv, aby pozbierać się i uniknąć współczujących lub złośliwych uwag osób z dworskiego kręgu.
Włącza się w opiekę nad dziećmi z ochronki, którą w Grastensholm założyła Liv dla porzuconych, ubogich, osieroconych czy zdemoralizowanych dzieciaków z okolicy.
Wkrótce Gabriella pozna dobrego, opiekuńczego mężczyznę, który szczerze ją pokocha, i któremu ona odda serce.
Chwytający za serce jest wątek małego Mattiasa (przyrodniego brata złego Kolgrima) , schwytanego przez handlarzy dzieci, i zmuszonego do pracy ponad siły w kopalni. Oraz jego przyjaźń z towarzyszem niedoli, Kalebem.
Bardzo irytującą postacią jest niedoszły mąż Gabrielli, który zwiał przed samym ślubem. A gdy powinęła mu się noga, kochanka uciekła a jego zdegradowano w armii, miał czelność wrócić i wkradać się znowu w łaski wzgardzonej narzeczonej.
Tom ,,Dziedzictwo zła" jest jednym z najlepszych w serii. Wielowątkowość, mocno zarysowane postacie, zwroty akcji sprawiają, że czyta się jednym tchem.

Kolejny tom sagi za mną, słucha się super.
Książka podzielona jest na dwie części, mroczną i straszną dotyczącą Kolgrima obciążonego dziedzictwem ludzi lodu, gdzie zło które skrywał w sobie znajduje ujście.
Oraz losy Gabrieli, choć nieszczęśliwe to zdecydowanie łagodzą odczucia po pierwszej części.
Polecam

Kolejny tom sagi za mną, słucha się super.
Polecam

Na półkach: , , , , , ,

Chyba mój nowy ulubiony tom. Dużo wzruszeń (zwłaszcza w wątku Mattiasa, dla mnie najlepsza część całej książki),dużo radości, ale i dużo cierpienia. Coś ma w sobie ta seria takiego, że chce się w to dalej brnąć, więc pewnie już niedługo zabiorę się za tom siódmy - a opis bardzo zachęca.

🌟🔮 Zanurz się w krainie mrocznych dziedzictw - "Dziedzictwo Zła" Margit Sandemo 🏰🔥

Księga otwiera się na zaklętej przeszłości, gdzie tajemniczy węzełek ukrywa więcej niż tylko medykamenty i receptury. "Dziedzictwo Zła" autorstwa Margit Sandemo zabiera nas w emocjonalną podróż przez mroczne zakamarki dziedzictwa rodzinnego, gdzie obietnice stają się pułapkami, a skrywane tajemnice wreszcie wyłaniają się na światło dzienne. 🕯️📜

Autorka snuje magiczny dywan, na którym ta historia się rozgrywa. Obietnice, lojalność i zdrady splatają się w sieć intryg, a braterska rywalizacja staje się areną walki o dominację nad dziedzictwem. Jej pióro odmalowuje zarówno uczucia ukryte głęboko pod maskami, jak i ciemne pragnienia, które wybuchają jak płomień po stłumionym długim czasie. 🔥🤝

Kolgrim, postać przesiąknięta mrokiem, to studium konfliktu między dobrem a złem. Kiedy dziedzictwo rodowe otwiera drzwi do wewnętrznych demonów, oglądamy jak wewnętrzne bitwy, formują jego charakter. Sandemo z niezwykłą precyzją prowadzi nas przez labirynt emocji i dylematów, rzucając pytanie, czy zło można pokonać, czy też po prostu oswoić. 🌌🧘

Niezaprzeczalnie, "Dziedzictwo Zła" oferuje głęboką przemyślaną opowieść, choć momentami narracja mogłaby być bardziej zwięzła, aby utrzymać stałe napięcie. Świat, w którym dziedzictwo staje się zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem, jest misternie konstruowany, choć wymaga czasem od czytelnika cierpliwości w trakcie eksploracji. ⏳🧩

Margit Sandemo, z talentem opowiadacza historii, tworzy nie tylko fascynujący świat, ale i porusza trudne tematy. Jej unikalne spojrzenie na dziedzictwo i moralne wybory sprawia, że ta opowieść staje się lustrzanym odbiciem naszych własnych rozterek. Sandemo zgrabnie prowadzi nas za rękę, zapraszając do refleksji nad naturą zła i sposobami, w jakie wpływa ono na nasze życie. 🌅🤔

Podsumowując, "Dziedzictwo Zła" to głęboko zakorzeniona opowieść o dziedzictwie, wyborach i wewnętrznych bitwach. Oceniam tę książkę jako 6/10, doceniając oryginalność tematu i rozbudowany świat emocji. Warto zanurzyć się w tej opowieści, by zastanowić się nad własnym dziedzictwem. 💫📚

• Saga o Ludziach Lodu
  • Margit Sandemo