Wojna rosyjsko-ukraińska. Pierwsza faza

Okładka książki Wojna rosyjsko-ukraińska. Pierwsza faza Michał Bruszewski, Marek Kazubel, Maciej Szopa
Okładka książki Wojna rosyjsko-ukraińska. Pierwsza faza
Michał BruszewskiMarek Kazubel Wydawnictwo: Bellona reportaż
reportaż
Bellona
2024-01-24
2024-01-24
Rosja Ukraina wojna konflikt XXI wiek

Książka "Wojna rosyjsko - ukraińska" to ciekawa i wstrząsająca lektura, która przedstawia pierwszą fazę konfliktu między Rosją a Ukrainą, który wybuchł w 2022 roku. Autorzy, Michał Bruszewski, Marek Kazubel i Maciej Szopa, są ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Ich analizy są oparte na faktach, dokumentach i świadectwach ludzi, którzy przeżyli okupację i walki.

Pierwsza część książki opisuje genezę i przebieg inwazji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Druga część pokazuje reakcję społeczności międzynarodowej na agresję Kremla, a także działania dyplomatyczne i wojskowe podejmowane przez Ukrainę i jej sojuszników.

Uważam, że to ważna i aktualna pozycja, która pomaga zrozumieć przyczyny i skutki wojny rosyjsko-ukraińskiej, a także jej wpływ na całą Europę i świat. Autorzy piszą w sposób rzetelny, obiektywny i angażujący, nie unikając trudnych tematów i kontrowersji. Jest to lektura zarówno dla specjalistów, jak i dla zwykłych czytelników, którzy chcą dowiedzieć się więcej o największym konflikcie zbrojnym w Europie od czasów II wojny światowej.

Współpraca recenzencka z wydawnictwem.

Ukraina w morzu krwi.

O wojnie w tym kraju napisano i powiedziano już wiele: lepiej lub gorzej. Niemniej jednak każdy zapis dokumentujący zbrodnie Władimira Putina jest kluczowy. Potrzebny ze względu na skalę okrucieństwa i cierpienie niewinnych ludzi.

Reportaż ,,Wojna rosyjsko-ukraińska'' przedstawia totalne zdziczenie oprawców, niemających żadnych hamulców. Barbaria XXI wieku. Wcześniej przypomniano nam o skomplikowanych losach naszych wschodnich sąsiadów w XX wieku. Autorzy piszą o nieudolnych próbach odseparowania się Ukrainy od Rosji, ze wskazaniem na takich polityków, jak: Krawczuk, Kuczma, Juszczenko, Janukowycz. Milczeniem pominę właściciela fabryki czekolady. Kilka zdań poświęcono prezydentowi Zełenskiemu. Czy w świetle ostatnich wydarzeń, nasza opinia o tym dzielnym przywódcy pozostaje aktualna?

O czym dokładnie jest ta książka? Tytuł podpowiada, czego możemy się spodziewać: heroicznej obrony Ukrainy w pierwszych miesiącach wojny: na lądzie, morzu i w powietrzu. Wszystko to spisane na ''gorąco". Znaczną zawartość publikacji stanowi zestawienie i porównanie Sił Zbrojnych Rosji i Ukrainy. Szczegółowo scharakteryzowano wyposażenie armii obu państw.

Wstrząsająca jest ostatnia część, prezentująca rosyjskie zbrodnie na zniewolonym terytorium. Ukraińcy starannie i systematycznie dokumentują akty barbarzyństwa dokonywane w ich ojczyźnie. Z przeprowadzonych przez napadniętą stronę badań wynika, że agresor:

zamienił w gruz 120 tysięcy cywilnych domów;
dokonał ponad 100 tys. przestępstw wojennych;
zabił i ranił ponad 11 tys. osób.
To nie są jeszcze wszystkie dane, gdyż przez tzw. obozy filtracyjne przeszło 1,5 mln obywateli ukraińskich z okupowanych terytoriów. Te statystyki muszą szokować i prowokować do namysłu, do czego prowadzi tolerowanie reżimów wg zasady: ,,byle nie drażnić Putina".

Czy jest coś, czego zabrakło mi w tym ważnym studium przypadku? Tak, szkoda, że nie zamieszczono żadnych map ukazujących rozkład sił danego kraju. Bez wątpienia uatrakcyjniłoby to dodatkowo pracę, ale i tak jest ciekawa. Fotografie, momentami drastyczne, wydrukowano na kredowym papierze.

Ukraina w morzu krwi.

Brakowało mi książki podsumowującej przebieg rosyjskiej inwazji na Ukrainę, opisującej przebieg walk, najważniejsze bitwy i potyczki oraz wymieniającej kluczowe decyzje oraz ich konsekwencje - od końca lutego 2022 roku do lata 2023. Owszem, w internecie można znaleźć co tygodniowe, a nawet codzienne podsumowania przygotowywane przez ISW, OSW, przedstawicieli tzw. OSINT: dr Marka Kozubela, Jarosława Wolskiego, Artura Micka czy Konrada Muzykę - ale są one zbyt szczegółowe i czasem można pogubić się skupiając się zbytnio na szczegółach, jednocześnie gubiąc bardziej ogólny obraz.

Poza opisem działań zbrojnych, autorzy z pieczołowitością wymienili: poszczególne grupy bojowe względem hierarchii, typy i liczebność uzbrojenia. Także uproszczoną, ale istotną charakterystykę geograficzną poszczególnych regionów Ukrainy mającej istotny wpływ na prowadzenie działań na poziomie taktycznym i strategicznym.

Nie zabrakło miejsca na opis tła politycznego, tego przed i w trakcie inwazji. Uruchamianej i organizowanej pomocy humanitarnej i wojskowej oraz mobilizowania tych państw, w których interesie nie leżało dostarczanie pomocy.
Zaskoczyło mnie, że redaktor Michał Bruszewski poza podróżami na Ukrainę jako komentator-dziennikarz wojenny i bezpośrednim relacjonowaniem wydarzeń brał także czynny udział w dostarczaniu pomocy humanitarnej na sam front- odważnie, skromnie, bez jakiegokolwiek większego rozgłosu.

Co ważne, autorzy umieścili listę największych zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa reżimu kremlowskiego popełnione przez jego wojska podczas napaści na sąsiednie, niepodległe państwo.

Jednej, moim zdaniem istotnej rzeczy zabrakło w książce pióra Michała Bruszewskiego, Marka Kozubela i Macieja Szopy - to ogólnych map z zaznaczonymi kierunkami działań bojowych oraz bardziej szczegółowych map najważniejszych bitew wraz naniesionymi "przeszkodami terenowymi". Nie mam na myśli bynajmniej szczegółowych map i analiz publikowanych przez dr Marka Kozubela na YouTube gdzie możemy dowiedzieć się o rozmieszczeniu poszczególnych oddziałów, ale w miarę rozsądnie rozrysowane mapy, byłyby przydatne aby poprawić wizualną świadomość, zamiast uruchamiania Google Maps i szukania wspomnianych miejscowości w treści książki.
Może pojawią się w drugiej części.

Ciekawa, dająca do myślenia lektura.
Polecam - nie tylko osobom z zacięciem militarno-historyczno-politycznym i czytelnikom portalu Defence24 :)

Rzeczowa, bez zbędnych ozdobników, taka jak lubię. Zdecydowanie najbardziej przystępna książka o wojnie na Ukrainie z tych które czytałem.

Zapraszam do obejrzenia mojej recenzji :)

Zapraszam do obejrzenia mojej recenzji :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

• Okres pozimnowojenny od 1989/1991 r.
  • Popularnonaukowe
  • Wideo recenzje 2024