rozwiń zwiń
Grzegorz

Profil użytkownika: Grzegorz

Warszawa Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 8 godzin temu
277
Przeczytanych
książek
311
Książek
w biblioteczce
56
Opinii
210
Polubień
opinii
Warszawa Mężczyzna
Dodane| 34 książki
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie

Okładka książki Wojna rosyjsko-ukraińska. Pierwsza faza Michał Bruszewski, Marek Kazubel, Maciej Szopa
Ocena 7,2
Wojna rosyjsko... Michał Bruszewski,&...

Na półkach: ,

Brakowało mi książki podsumowującej przebieg rosyjskiej inwazji na Ukrainę, opisującej przebieg walk, najważniejsze bitwy i potyczki oraz wymieniającej kluczowe decyzje oraz ich konsekwencje - od końca lutego 2022 roku do lata 2023. Owszem, w internecie można znaleźć co tygodniowe, a nawet codzienne podsumowania przygotowywane przez ISW, OSW, przedstawicieli tzw. OSINT: dr Marka Kozubela, Jarosława Wolskiego, Artura Micka czy Konrada Muzykę - ale są one zbyt szczegółowe i czasem można pogubić się skupiając się zbytnio na szczegółach, jednocześnie gubiąc bardziej ogólny obraz.

Poza opisem działań zbrojnych, autorzy z pieczołowitością wymienili: poszczególne grupy bojowe względem hierarchii, typy i liczebność uzbrojenia. Także uproszczoną, ale istotną charakterystykę geograficzną poszczególnych regionów Ukrainy mającej istotny wpływ na prowadzenie działań na poziomie taktycznym i strategicznym.

Nie zabrakło miejsca na opis tła politycznego, tego przed i w trakcie inwazji. Uruchamianej i organizowanej pomocy humanitarnej i wojskowej oraz mobilizowania tych państw, w których interesie nie leżało dostarczanie pomocy.
Zaskoczyło mnie, że redaktor Michał Bruszewski poza podróżami na Ukrainę jako komentator-dziennikarz wojenny i bezpośrednim relacjonowaniem wydarzeń brał także czynny udział w dostarczaniu pomocy humanitarnej na sam front- odważnie, skromnie, bez jakiegokolwiek większego rozgłosu.

Co ważne, autorzy umieścili listę największych zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i ludobójstwa reżimu kremlowskiego popełnione przez jego wojska podczas napaści na sąsiednie, niepodległe państwo.

Jednej, moim zdaniem istotnej rzeczy zabrakło w książce pióra Michała Bruszewskiego, Marka Kozubela i Macieja Szopy - to ogólnych map z zaznaczonymi kierunkami działań bojowych oraz bardziej szczegółowych map najważniejszych bitew wraz naniesionymi "przeszkodami terenowymi". Nie mam na myśli bynajmniej szczegółowych map i analiz publikowanych przez dr Marka Kozubela na YouTube gdzie możemy dowiedzieć się o rozmieszczeniu poszczególnych oddziałów, ale w miarę rozsądnie rozrysowane mapy, byłyby przydatne aby poprawić wizualną świadomość, zamiast uruchamiania Google Maps i szukania wspomnianych miejscowości w treści książki.
Może pojawią się w drugiej części.

Ciekawa, dająca do myślenia lektura.
Polecam - nie tylko osobom z zacięciem militarno-historyczno-politycznym i czytelnikom portalu Defence24 :)

Brakowało mi książki podsumowującej przebieg rosyjskiej inwazji na Ukrainę, opisującej przebieg walk, najważniejsze bitwy i potyczki oraz wymieniającej kluczowe decyzje oraz ich konsekwencje - od końca lutego 2022 roku do lata 2023. Owszem, w internecie można znaleźć co tygodniowe, a nawet codzienne podsumowania przygotowywane przez ISW, OSW, przedstawicieli tzw. OSINT: dr...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Zachęcony obejrzanym wywiadem z Panem Prof. Andrzejem Targowskim, przeprowadzonym przez Macieja Kaweckiego, sięgnąłem po książkę zaprezentowaną przez gościa: "Informatyka w służbie ludobójstwa".

Książka autorstwa prof. Andrzeja Targowskiego nie jest tylko i wyłącznie podsumowaniem bądź streszczeniem innej, obszernej pozycji tj. "IBM i Holocaust. Strategiczny sojusz hitlerowskich Niemiec z amerykańską korporacją" - pióra Edwina Blacka. Ale jej rozwinięciem, poruszającym nie tylko zagadnienia historyczne, polityczne/geo-polityczne, które zachęciły Niemcy do rozszerzenia żądanej przez nich przestrzeni życiowej ("lebensraum"), nie poprzestały one na zajęciu terytoriów sąsiednich państw, ale aby tę przestrzeń definitywnie zwiększyć, podjęły decyzję o szeroko zakrojonym, na przemysłową skalę wymordowaniu: Żydów, Słowian i Cyganów. Niemcy, aby wiedzieć kogo dokładnie poddać eksterminacji, gdzie taką osobę odnaleźć, jak dużo jest takich osób na danym obszarze, jak zorganizować transport koleją i zarządzać "zakwaterowaniem" w obozach koncentracyjnych - musieli posiadać narzędzia do wykonania sprawnego spisu ludności wraz z charakterystyką cech m.in.: pochodzenie, stan zdrowia, pokrewieństwo. Z pomocą przyszła amerykańska korporacja ze swoimi urządzeniami tabulacyjnymi i sorterami kart. W efekcie, według studium Pana Prof. Targowskiego, aparatowi trzeciej rzeszy udało się skutecznie zidentyfikować o ponad cztery miliony ludzi więcej, posiadających niepożądane cechy, które zostały one unicestwione. Chciwość krótkoterminowego zysku i brak jakiekolwiek kręgosłupa moralnego, doprowadziły do tak olbrzymiej, zautomatyzowanej zbrodni (od momentu przetransportowania koleją pojmanych ludzi do obozu, przed upłynięciem godziny, większość z nich była martwa).

Prof. Targowski poruszył także polityczne możliwości, które dawały realne szanse na powstrzymanie Niemców i uniknięcie zagłady ludobójstwa. Z częścią z nich nie zgadzam np. sojusz hitlerowskimi Niemcami (Prof. oparł się na jednej z książek Piotra Zychowicza) - Hitler planował rozszerzenie terytorium Niemiec po Ural, mogłoby to doprowadzić do przesunięcia terytorium Polski na wschód i potencjalny kolejny rozbiór gdy Stalin chciałby odbić utracone tereny oraz utratę dostępu do Bałtyku (utrata Gdańska). Za to jednym z realnych i skutecznych rozwiązań była propozycja marszałka Józefa Piłsudskiego z 1933 roku, aby wespół z Francją zmusić Niemcy do przestrzegania Traktatu Wersalskiego, m.in. zaniechania zbrojeń - zostało przez Francję odrzucona. Drugim rozwiązaniem był sojusz wojskowy ze skłóconą z Polską Czechosłowacją (spór o Zaolzie), sumarycznie siły wojskowe (80 dywizji) Polski i Czechosłowacji miały większą siłę militarną niż niemieckie (też 80 dywizji, ale nierozwiniętych, szkieletowych).

Autor zwraca uwagę, że historia może się powtórzyć i warto wyciągać z niej odpowiednie wnioski oraz wprowadzać je w życie w postaci odpowiedniego uregulowania ustawodawczego (jaki zakres danych o obywatelu może być bezpiecznie gromadzony przez rządy i firmy prywatne) i rozszerzenia etyki biznesowej (gromadzenie, wykorzystywanie i handel danymi użytkowników) oraz uświadamiania obywateli, którzy nieświadomi konsekwencji umieszczają w Internecie wiele danych. Informacje, które mogą mieć wpływ na ich życie np. dyskryminacja ze względu na poglądy/pochodzenie/wiarę, zatrudnienie bądź utratę pracy, wykluczanie z możliwości zakupu ubezpieczenia, uzyskania kredytu. Co miał na myśli? "Big Data" i profilowanie użytkowników za sprawą mediów społecznościowych oraz handel tymi danymi. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo sposobu przechowywania danych, aby nie trafiłiy w niepowołane ręce. Gdyby książka ta nie była tłumaczeniem wydania opublikowanego w USA w 2014 roku, za pewne zawierałaby także rozdział o AI.

Wyobraźmy sobie sytuację, że jesteśmy zachęceni przez reklamę hipotetycznej firmy opublikowanej w Internecie, która np. oferuje zbadanie genealogii danej osoby lub poszukiwania markerów nowotworowych na podstawie próbki DNA. Nieświadomy konsekwencji klient wysyła swoją próbkę DNA w zaadresowanej kopercie (wcześniej zakłada konto na stronie internetowej tejże firmy podając swoje dane osobowe celem identyfikacji), próbka zostaje zsekwencjonowana i pozostaje w bazie danych tejże firmy, która przesyła do klienta wynik i opis genealogii/pochodzenia lub chorób, które mogą mu grozić. Ale to nie koniec - jeśli zapis sekwencji DNA danej osoby pozostanie w zasobach firmy, może być przetwarzany dalej lub odsprzedawany, choćby zapis o wykrytych markerach nowotworowych lub innych potencjalnych schorzeniach na które dana osoba może w przyszłości zapaść - kopalnia wiedzy dla firm ubezpieczeniowych, medycznych, farmaceutycznych, banków.
Do takich m.in. przemyśleń składania lektura książki Pana Prof. Targowskiego - polecam!

Zachęcony obejrzanym wywiadem z Panem Prof. Andrzejem Targowskim, przeprowadzonym przez Macieja Kaweckiego, sięgnąłem po książkę zaprezentowaną przez gościa: "Informatyka w służbie ludobójstwa".

Książka autorstwa prof. Andrzeja Targowskiego nie jest tylko i wyłącznie podsumowaniem bądź streszczeniem innej, obszernej pozycji tj. "IBM i Holocaust. Strategiczny sojusz...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Jak na powieść, która wyszła spod pióra Robina Cooka - "Manner of Death" zaskakuje małym zaangażowaniem czytelnika. W moim przypadku jest to spowodowane tym, że jest kalką jednej z poprzednich powieści - "Genesis" (polski tytuł "Geneza"). "Manner of Death" charakteryzuje się przez to wtórnością, choć dla nowych czytelników, nie znających jeszcze stylu i w pełni twórczości doktora Cooka - może być w miarę ciekawym, klasycznym kryminałem bez elementów science-fiction. Zawodzi także jeden nowy, główny bohater, trudno nawiązać do niego nić sympatii, w pewnym momencie dziwi jego diametralna i natychmiastowa zmiana nastawienia biorąc pod uwagę jego doświadczenia gdy był nastolatkiem. W podobny sposób zawodzą złoczyńcy i ich przesadzony i dość osobiliwy sposób rozwiązywania problemów z niektórymi pacjentami.
Na szczęście od 246 strony, mamy już do czynienia z fabułą napędzaną przez znanych od wielu lat, charakterystycznych bohaterów z poprzednich książek autora, co powoduje ostatecznie przyznanie oceny 6, a nie 5 :)

Robin Cook nie byłby sobą, gdyby nie sięgnął po jedno z ciekawszych odkryć tj. pęcherzyków-egzosomów, wykorzystywanych jako nośniki informacji między komórkami komunikującymi się w ten sposób między sobą w przypadku organizmów wielokomórkowych z pośrednikiem w postaci ECM (macierzy zewnątrzkomórkowej, extra cellular matrix). Egzosomy mogą także odgrywać istotną rolę w komunikacji między komórkami nowotworowymi i być pierwszym wykrywalnym symptomem rozpoczynającego się procesu kancerogenezy.

Jak na powieść, która wyszła spod pióra Robina Cooka - "Manner of Death" zaskakuje małym zaangażowaniem czytelnika. W moim przypadku jest to spowodowane tym, że jest kalką jednej z poprzednich powieści - "Genesis" (polski tytuł "Geneza"). "Manner of Death" charakteryzuje się przez to wtórnością, choć dla nowych czytelników, nie znających jeszcze stylu i w pełni twórczości...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Grzegorz

z ostatnich 3 m-cy
Grzegorz
2024-02-12 19:10:24
Grzegorz ocenił książkę Wojna rosyjsko-ukraińska. Pierwsza faza na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-02-12 19:10:24
Grzegorz ocenił książkę Wojna rosyjsko-ukraińska. Pierwsza faza na
8 / 10
i dodał opinię:

Brakowało mi książki podsumowującej przebieg rosyjskiej inwazji na Ukrainę, opisującej przebieg walk, najważniejsze bitwy i potyczki oraz wymieniającej kluczowe decyzje oraz ich konsekwencje - od końca lutego 2022 roku do lata 2023. Owszem, w internecie można znaleźć co tygodniowe, a nawet...

Rozwiń Rozwiń
Grzegorz
2024-02-04 16:28:19
Grzegorz ocenił książkę Informatyka w służbie ludobójstwa na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-02-04 16:28:19
Grzegorz ocenił książkę Informatyka w służbie ludobójstwa na
8 / 10
i dodał opinię:

Zachęcony obejrzanym wywiadem z Panem Prof. Andrzejem Targowskim, przeprowadzonym przez Macieja Kaweckiego, sięgnąłem po książkę zaprezentowaną przez gościa: "Informatyka w służbie ludobójstwa".

Książka autorstwa prof. Andrzeja Targowskiego nie jest tylko i wyłącznie podsumowan...

Rozwiń Rozwiń
2024-02-02 11:19:49
Grzegorz Zagłosował w plebiscycie "Książka Roku 2023"
2024-02-02 11:19:49
Grzegorz Zagłosował w plebiscycie "Książka Roku 2023"
Grzegorz
2024-02-02 10:58:33
Grzegorz ocenił książkę Manner of Death na
6 / 10
i dodał opinię:
2024-02-02 10:58:33
Grzegorz ocenił książkę Manner of Death na
6 / 10
i dodał opinię:

Jak na powieść, która wyszła spod pióra Robina Cooka - "Manner of Death" zaskakuje małym zaangażowaniem czytelnika. W moim przypadku jest to spowodowane tym, że jest kalką jednej z poprzednich powieści - "Genesis" (polski tytuł "Geneza"). "Manner of Death...

Rozwiń Rozwiń
Manner of Death Robin Cook
Średnia ocena:
6 / 10
1 ocen
Grzegorz
2024-01-30 10:51:14
Grzegorz dodał do serwisu książkę Informatyka w służbie ludobójstwa
2024-01-30 10:51:14
Grzegorz dodał do serwisu książkę Informatyka w służbie ludobójstwa
Grzegorz
2024-01-26 21:40:04
Grzegorz ocenił książkę Rambo: Pierwsza krew na
7 / 10
2024-01-26 21:40:04
Grzegorz ocenił książkę Rambo: Pierwsza krew na
7 / 10
Rambo: Pierwsza krew David Morrell
Cykl: Rambo (tom 1)
Średnia ocena:
7.1 / 10
792 ocen
Grzegorz
2024-01-16 18:40:51
Grzegorz dodał książkę Modelarstwo kolejowe na półkę Teraz czytam, Posiadam
Grzegorz
2024-01-13 18:56:50
Grzegorz ocenił książkę Powojnie. Jak Moskwa przegrała zimną wojnę na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-01-13 18:56:50
Grzegorz ocenił książkę Powojnie. Jak Moskwa przegrała zimną wojnę na
9 / 10
i dodał opinię:

Autor książki: „Powojnie. Jak Moskwa przegrała zimną wojnę” - Pan Piotr Małecki, ma niezwykły dar przekazywania ciekawej wiedzy historycznej w przystępnej formie. Książka ma prawie pięćset stron, ale zawarte na jej stronicach informacje, opisywane wydarzenia oraz zachowania i podejmowane p...

Rozwiń Rozwiń
Grzegorz
2023-12-31 19:22:58
Grzegorz ocenił książkę Dawca na
7 / 10
2023-12-31 19:22:58
Grzegorz ocenił książkę Dawca na
7 / 10
Dawca Tess Gerritsen
Średnia ocena:
7.7 / 10
2049 ocen

ulubieni autorzy [6]

Douglas Preston
Ocena książek:
7,1 / 10
54 książki
4 cykle
227 fanów
Robin Cook
Ocena książek:
6,8 / 10
41 książek
2 cykle
Pisze książki z:
972 fanów
Michael Crichton
Ocena książek:
6,6 / 10
29 książek
1 cykl
291 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
277
książek
Średnio w roku
przeczytane
10
książek
Opinie były
pomocne
210
razy
W sumie
wystawione
272
oceny ze średnią 6,8

Spędzone
na czytaniu
1 810
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
11
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
34
książek [+ Dodaj]