Sztuka pokoju

2007-10-18
2007-10-18
2007-03-01
Magdalena Zamorska
życie filozofia twórca Aikido dyscyplinia ciało umysł

Piękna książeczka. Pozostawia może niedosyt, nieco ponad sto stron, z których prawie połowa to biografia Ueshiby. Ale... prawda jest taka, że aikido to taka japońska ewangelia, zaś jego twórcę można nazwać apostołem pokoju. Tak więc cytaty z jego mów i pism można studiować całe życie. Jeśli więc ktoś przeczytał i czuje niedosyt - niech czyta kolejny raz. I kolejny. I kolejny.

Nie jest to książka, która napełnia umysł faktami czy historiami (raczej służy napełnianiu/otwieraniu serca). Chociaż w pamięci pozostanie kilka scen z życia Ueshiby (np. sensei czytający w myślach swoim przeciwnikom, modlący się z takim oddaniem, że nawet komary i muchy nie śmią mu przeszkadzać, czy wreszcie będący żywą tarczą, której kule się jednak nie imają).

Mógłbym w te fakty nie wierzyć, gdyby nie głębia myśli tego człowieka. Jest tak niezwykła, że nie ma co się dziwić niezwykłym czynom, których mógł dokonywać (jeszcze jeden: potrafił być tak ciężki, jak zechce, przez co mistrzowie sumo czy judo, dźwigający setki kilo, nie mogli go podnieść, a przecież mierzył 156 cm).

Morihei Ueshiba to z pewnością postać nietuzinkowa. "Sztuka pokoju" to w znacznej części opowieść o życiu twórcy Aikido. Wiele historii jest niebywałych, sama zaś historia życia wskazuje jak powstawała filozofia stojąca za naukami ō-sensei (wielki nauczyciel - tak go też nazywano).

"Sztuka pokoju" jest książką o tym jak żyć, jak współgrać z naturą i innymi ludźmi. Sztuki walki są tutaj na drugim planie i są jedynie jednym z elementów praktykowania sztuki pokoju. Warta polecenia książka - niezależnie od zainteresowania samym Aikido.

Jeśli ktoś chce zrozumieć filozofię kierującą Aikido to powinien tą książkę przeczytać.

• Religia,wierzenia,ezoteryka
  • EpuB