Był taki świat

„Moja książka jest hołdem dla tych wszystkich, których dane mi było spotkać na mojej drodze, a którzy poświęcili czas, mienie, zdrowie, a często i życie, Polsce, zwłaszcza dla polskości mej rodzinnej Ziemi Malborskiej” – Halina Donimirska-Szyrmerowa.

„Był taki świat…” to opowieść o życiu rodzinnym autorki, Haliny Donimirskiej-Szyrmerowej. Autorka w sposób bardzo przyjemny krok po korku odtwarza życie swoje i swojej rodziny, przenosi nas do świata dworów szlacheckich i pałaców będących ostoją polskości.
Wspomnienia autorki to pasjonująca podróż w przeszłość, w której poznajemy zwyczaje jej rodzinę przyjaciół, znajomych. Autorka z wielką pasją opowiada o swoim dzieciństwie i młodości, wspomina rodzeństwo, znajomych i przyjaciół, w sposób bardzo obrazowy opisuje, jak wyglądało życie w dworze szlacheckim, wspomina również dziecinne zabawy, naukę w domu, jak również wyjazd do szkoły w Berlina i późniejsze studia na SGH w Warszawie. Autorka bardzo emocjonalnie wspomina czasy II wojny światowej, powstanie warszawskie, w którym była uczestniczką.
„Był taki świat…” to bardzo szczegółowa i przede wszystkim poruszająca autobiografia. Autorka zawarta w niej wszystkie swoje wspomnienia, zarówno te dobre, jak i złe. To niezwykłe świadectwo historii dotyczące najbliższych Haliny Donimirskiej-Szyrmerowej, jak również miejsc, w których przyszło spędzić autorce lata dzieciństwa i młodości. Ta książka to emocjonująca podróż do początku XX wieku, niosąca nas poprzez dwudziestolecie międzywojenne, II wojnę światową, aż do czasów PRL. Wydana przepięknie, wzbogacona licznymi ilustracjami historia, którą warto poznać. Polecam.

“Moja książka jest hołdem dla tych wszystkich, których dane mi było spotkać na mojej drodze, a którzy poświęcili czas, mienie, zdrowie, a często i życie Polsce, zwłaszcza dla polskości mej rodzinnej Ziemi Malborskiej”.

Zajmująca, inspirująca podróż do przeszłości, do świata, który bezpowrotnie przeminął. Autorka w przyjemny, naturalny sposób opowiada o swoim życiu, przenosi nas do swojego dzieciństwa, młodości i dalej ukazuje swoje życie. Prusy Wschodnie przełom dwudziestolecia międzywojennego, niepowtarzalny, przebrzmiały czas szlacheckich dworów, czas beztroski, ale i panujące konwenanse, ścieranie się światopoglądów. Wybuch II wojny światowej niszczy wszystko, co dobre, hitlerowski okupant panoszy się bezkarnie. Przejmujący czas powstania warszawskiego, dalej sowieci, którzy wprowadzają swoje rządy, mozolne odbudowanie Prus Wschodnich, Warmii i Mazur. Powrót w rodzinne strony.

Szeroka, wnikliwa perspektywa, autobiografia, która trąca czułe struny. Wspomnienia te dobre i te złe, zwykła codzienność, głębokie przemyślenia, refleksje. Z książki bije ogromna miłość do ojczyzny, patriotyzm, determinacja, odwaga, siła i nadzieja. Ogromne poczucie przynależności, rodzina, przyjaciele, znajomi. Barwnie ukazana historia miejsc, w których przyszło żyć Autorce.

Przepięknie wydana, wzbogacona licznymi zdjęciami, działająca na wyobraźnię lektura. Serdecznie polecam!

To czwarte już wydanie wspomnień Pani Haliny Szyrmerowej z domu Donimirskiej (1918-2008),które tym razem ukazało się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka w pięknej oprawie graficznej. W porównaniu z poprzednimi wydaniami opracowano na nowo lub wniesiono poprawki w niektórych tablicach genealogicznych. Książkę uzupełniono o posłowie i na nowo opracowany wybór literatury, indeks rzeczowy i indeks osobowy. W książce dodano też wkładki z archiwalnymi fotografiami.
Wspomnienia Haliny z Donimirskich – Szyrmerowej spisane w latach 1992-2000, to pasjonująca historia o Ziemi Malborskiej, rodzinie, przyjaciołach i znajomych. Autorka starała się przybliżyć własne refleksje związane z codziennością minionych lat. Opierała się na własnej pamięci, więc zwraca uwagę czytelnika i przeprasza za niedokładność. Układ wspomnień jest chronologiczny. Autorka opisuje pochodzenie swojej rodziny, swoje dzieciństwo, młodość, czasy wojny i jak wyglądało jej życie po niej.
Wywodziła się z pomorskiego ziemiaństwa pochodzącego z dawnej szlachty kaszubskiej. Była córką Wandy z Sikorskich (1890–1974) i Witolda Donimirskiego (1874–1939),którzy pobrali się w 1910 r. Matka autorki otrzymała staranne wykształcenie: ukończyła lwowską pensję, a potem pobierała nauki w Paryżu. Ojciec autorki z kolei studiował w Halle. W 1900 r. objął po prababce Czernin, gdzie po ślubie zamieszkał z żoną. Autorka opisuje działalność społeczną rodziców i jak wyglądało życie we dworze w dni powszednie i świąteczne. Nie zapomina o nakreśleniu losów swojego rodzeństwa. Rodzice mieli bowiem ośmioro dzieci, ale nie wszystkie dożyły dorosłości. Wspomina dziecięce zabawy, wyjazdy do Sztumu, pobliskie majątki, sąsiadów zasłużonych dla sprawy polskiej. Opisuje żywe kontakty rodziców z ich rodzinami oraz zakup nowego majątku Marusza pod Grudziądzem przez rodziców po przegranym plebiscycie. Opisuje rolę matki w roli pierwszej nauczycielki, naukę języków, czytane książki i gazety, wspomina zatrudnionych nauczycieli, decyzję rodziców o wysłaniu jej do gimnazjum Sióstr Nazaretanek w Rabce po powiększeniu się gruczołów limfatycznych na szyi i naświetlaniach, naukę w Berlinie i na SGH w Warszawie.
Autorka wspomina represje niemieckie, działalność bojówek hitlerowskich, polskich organizacji młodzieżowych, organizacji podziemnych, wybuch wojny, tajną naukę, podjęcie pracy, wstąpienie w szeregi AK, czas powstania warszawskiego. Po 1945 r. zamieszkała w Olsztynie, wyszła za mąż za kpt. Józefa Szyrmera (1907-1985),a na świecie pojawiły się dzieci. Pan Jacek Schirmer kreśli losy wnuków i prawnuków w dodanym Posłowiu.
To zapis wydarzeń z przeszłości dotyczący historii rodziny, przyjaciół i znajomych, ale także historii lokalnej i miejsc, w których autorce dane było mieszkać czasowo lub stale. Wspomnienia wzmacniają poczcie tożsamości, ale są też wyrazem spełnienia. Pokazują rolę środowiska domowego w przekazywaniu polskich wartości, wiary, miłości do Ojczyzny. To przecież z domu rodzinnego autorka wyniosła silne relacje i poczucie więzi, które dało podwaliny mocnego fundamentu w jej życiu.

Lektura warta uwagi.

"Był taki świat" (wznowienie) - to opowieść o rodzinnym życiu autorki. To świat polskich ziemian w Prusach Wschodnich, świat dworów i pałaców będących ostoją polskości. Rodzina jej matki i ojca wywodzi się z dawnej szlachty kaszubskiej. Autorka sięga do czasów dzieciństwa i młodości rodziców oraz dziadków, przywołuje swoje wspomnienia z dzieciństwa, te radosne, jak i te smutne z lat okupacji hitlerowskiej czy okresu PRL-u. Poznajemy powojenną historię Warmii i Mazur.

"W moich najdawniejszych wspomnieniach pozostał obraz bardzo bliskich związków między dworem a naszą wsią. Jako mała dziewczynka chodziłam nieraz w pokojówką odwiedzać chorych, zanosząc im leki, owoce, kurczaka na rosół..."

"Jako małe dziewczynki lubiłyśmy ogromnie jeździć, dokądkolwiek była okazja. Gdy tylko furman zaprzęgał konie do bryczki czy do powozu, już co najmniej dwie z nas szykowały się do wyjazdu."

Pięknie wydana książka w twardej oprawie. Umieszczone są tu liczne fotografie, najpierw biało-czarne, i późniejsze, kolorowe, są też obszerne tablice genealogiczne prezentujące powiązania rodzinne autorki z osobami występującymi w tekście.

Szukacie książkowych prezentów? Ta książka będzie idealna dla miłośników biografii, historii naszego kraju. Tak opowiedzianej historii nie poznamy z podręczników szkolnych.

Gorąco zachęcam do czytania, świetne opracowanie! Dobra lektura na długie jesienne wieczory.

Wspomnienia to przepastne źródło informacji o minionych czasach, zasadach panujących wówczas, światopoglądzie, polityce, modzie, konwenansach. To też radości, szczęśliwe czasy, z którymi warto się dzielić, ale też chwile, które trzeba pamiętać, choć bolą bardziej niż rana posypywana solą. Z tym poważnym zadaniem zmierzyła się Halina Donimirska-Szyrmerowa i utkała opowieść o życiu rodzinnym, wplatając w nie liczne fakty historyczne widziane z perspektywy młodej dziewczyny.

Jest to wspaniała opowieść o kobiecie, wywodzącej się ze szlachty kaszubskiej, z właściwym dla siebie herbem i gniazdem rodowym. To właśnie tam – na Kaszubach, autorka spędziła wczesne dzieciństwo i młodość, po to by po wielu perturbacjach powrócić do rodzinnych stron i rozpocząć odbudowę ukochanych miejsc.

Przepięknie wydana, bogato ilustrowana licznymi zdjęciami książka, która niesie ciekawskiego czytelnika od drugiej dekady XX wieku, poprzez dwudziestolecie międzywojenne, II wojnę światową i niosącą ze sobą śmierć bliskich i zniszczenie ukochanych miejsc, aż do czasów, kiedy Polska znajdowała się za żelazną kurtyną.

To cudowna, ciepła opowieść o miłości, nadziei i determinacji naa przestrzeni lat.

Polecam dla tych co lubią książki biograficzne, oraz dla tych którzy chcą dowiedzieć się o historii miejscowości Czernin, Sztumu i okolic, autorka również wspomina swój krótki pobyt w Berlinie tuż przed II wojną światową, oraz Powstanie Warszawskie w którym z resztą uczestniczyła.

• Saga rodzinna-biografie
  • Wspomnienia/pamiętniki
  • Od Wydawnictw/Autorów
  • Moje :)
  • Biografie
  • 7.biogr/autobiogr/ pamiętnik

Dodaj cytat z książki Był taki świat