Agentka

Skarpa Warszawska
2023-09-06
2023-09-06
Tomasz Konatkowski
szpiedzy wojna misja informacje pomoc

Przychodzę dzisiaj do was z naprawdę ciekawą powieścią.

Czas akcji to okres drugiej wojny światowej.
Jak wiecie od takiej tematyki można wymagać wiele i tez można naprawdę zbudować genialną historię.

Agentka to historia o młodej dziewczynie która jest bardzo ambitna i chce spełniać swoje plany i cele.
Prezydent Roosvelt powołuje tajną ekipę od mikrofilmowania, aby mogli zbierać informację na temat wroga. Ta ekipa to Bibliotekarze i specjaliści.
Marie chce za wszelką cenę dostać do tej specjalnej tajnej jednostki.
Jednak nie było to takie proste, bo po wielu jej staraniach była odrzucana ..... Dlaczego ?

Kiedy nasza główna bohaterka zostaje specjalistką od mikrofilmowania, zostaje oddelegowana do USA aby zarchiwizować najcenniejsze rzeczy .
Będąc tam pomaga uchodźca.

Sama książka jest naprawdę napisana lekko i miło się to czytało, mimo tematyki.
Bohaterowie są barwni, i bardzo wyraziści.

Można było więcej wycisnąć z tej pozycji jednak ona nie jest zła. Zachęcam do przeczytania jej bo naprawdę może wiele wnieść.

Przychodzę dzisiaj do was z naprawdę ciekawą powieścią.

Czas akcji to okres drugiej wojny światowej.

Prezydent Roosvelt powołuje tajną ekipę od mikrofilmowania, aby...

Książka bardzo interesująca ,opowiada o wielkiej odwadze kobiety która w walce o prawo świata dla pokoju gotowa jest poseięcic nawet swoje życie, książka i dla mężczyzn i dla kobiet ,kobieta pieniądze które zarabiała z narażaniem własnego życia przeznaczała aby go życie ratować innym,gdy inni za przysłowiową zlotówkę życie ludziom odbierali

,,Agentka” to świetna powieść historyczna oparta na prawdziwych wydarzeniach. Akcja powieści rozgrywa się w czasie trwania drugiej wojny światowej, a dokładniej w 1942 roku. W tym czasie prezydent Roosvelt w ramach tajnej akcji zmobilizował bibliotekarzy oraz specjalistów od mikrofilmowania, aby mogli gromadzić z krajów neutralnych, liczne gazety, podręczniki, w których byłaby mowa o miejscach stacjonowania wojsk niemieckich, liczebności, sposobu uzbrojenia.
Główna bohaterka Marie Alves, pracownica jednej z bibliotek, bardzo chciała się znaleźć w tej grupie zadaniowej. Pomimo swoich umiejętności nie chciano wybrać jej kandydatury. Jednak dziewczyna się nie poddała i zrobiła wszystko, by móc wspólnie z innymi znaleźć się w tym gronie.
Bardzo podobała mi się ta książka. Lubię, kiedy w książkach znajdują się informacje oparte na faktach. Z takich książek można się sporo dowiedzieć. Fabuła książki jest ciekawa. Bohaterowie zostali ciekawie wykreowani. Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie.Bardzo polecam♥️

2089

Rewelacyjna powieść.Autor ukazuje temat o którym nie mówi się na lekcjach historii,a mianowicie zaangażowanie bibliotekarzy w walkę w czasie II wojny światowej.Po zaangażowaniu się Stanów Zjednoczonych w wojnę powstaje specjalna jednostka,jej członkowie specjaliści od mikrofilmów,głównie bibliotekarze mają za zadanie w krajach neutralnych zdobywać zakazane książki i prasę i zapisywać je właśnie na mikrofilmach,przy okazji wykonywali również pracę wywiadowczą.Jedna z bohaterek Maria mocno angażuje się w swoje zadanie,a znajomość języków sprawia że dowództwo powierza jej dużo trudniejszą misję.

Historyczny kryminał z czasu II WS z historycznymi i fikcyjnymi postaciami- literackimi bohaterami. W fabułę powieści Autor wplótł wydarzenia wojenne z wątkiem miłosnym podwójnej agentki z lizbońskim księgarzem.
Szalenie odważna Maria ma swój pierwowzór w autentycznej
postaci. W tamtym czasie Lizbona była neutralnym miastem szpiegów i bardzo wielu żydowskich uchodźców znajdujących
swój azyl w ucieczce przed niemieckimi nazistami.
Informacje do publikacji pisarz czerpał z książek, filmów dokumentalnych i archiwów historycznych.
Akcja powieści toczy się z tej, w miarę rozwoju fabuły, umiarkowanej, do wypełnionej emocjami o kulminacyjnym napięciu. I co najważniejsze, książka jest historią i wyrazem pamięci o wielu ofiarach, które straciły życie na skutek hekatomby zawieruchy wojennej.

Szalenie odważna Maria ma swój pierwowzór w autentycznej

Naprawdę nie wiem co mam napisać o tej książce. Z jednej strony autor porusza tematykę, która jest mi bliska i nie ukrywam, że miałam bardzo duże oczekiwania, co do tej historii. Z drugiej strony, otrzymałam historię, z której można było wycisnąć znacznie więcej.

Cała akcja toczy się na półmetku II wojny światowej w Lizbonie. Maria - specjalistka do spraw mikrofilmowania, zostaje oddelegowana z USA do Europy, w celu zarchiwizowania najcenniejszych książek i czasopism z tego okresu. Nie spodziewa się jeszcze, że podczas pobytu w Lizbonie pozna Tiaga, który pomaga żydowskim uchodźcom w rozpoczęciu nowego, bezpiecznego życia. Ich relacja opiera się głównie na pomocy sobie nawzajem oraz na działaniach przyczyniających się do jak najszybszego zakończenia wojny.

Cóż mam powiedzieć. O ile po przeczytaniu opisu byłam zachwycona niebanalnym pomysłem na fabułę, tak w trakcie czytania moja ekscytacja stopniowo opadała.
Akcja trochę mi się dłużyła, a momentami była wręcz nudna.
Dialogi były, moim zdaniem, bardzo drobiazgowe i miałam momenty, w których przewracałam oczami na zbytnie wdawanie sie w szczegóły.

Zabrakło mi tutaj przede wszystkim emocji, a od takich historii oczekuję prawdziwego, emocjonalnego rollercoastera.

I nie zrozumcie mnie źle, to nie jest tak, że się czepiam, po prostu moje oczekiwania rozminęły się z wizją stworzoną przez Autora. Opis sugerował pełną napięcia, emocjonująca historię i w pewnym stopniu taką otrzymujemy, ale te emocje są na zupełnie innym poziomie.

Książka, mimo wszystko, jest dobrze napisana. Styl Autora jest przystępny i bardzo przyjemny w odbiorze. Widać, że Autor był przygotowany i zrobił research, a bohaterowie zostali wykreowani tak, by czytelnik kibicował im we wszystkich działaniach. Lubię, gdy postacie są dobrze scharakteryzowane. Tutaj mieliśmy możliwość szczegółowego poznania ich losów, co pozwoliło mi lepiej utożsamić się z ich emocjami oraz lepiej zrozumieć podejmowane decyzje.
Zakończenie wprowadziło mnie w przyjemne osłupienie. Przyznam, że zupełnie nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy, co było naprawdę miłym zaskoczeniem. Lubię, gdy wydarzenia idą w kierunku, którego początkowo się nie spodziewałam.

Pióro autora przypadło mi do gustu i na pewno sięgnę, dla porównania, po jakąś inną jego książkę.

To nie jest zła książka i jeśli lubicie dobrze napisane historie o tematyce wojennej, których akcja toczy się spokojnie, bez serwowania nagłych zwrotów, to śmiało sięgnijcie po tę pozycję.

Bardzo wciągająca i pokazująca kawałek nieznanej mi historii. Trzyma w napięciu a jednocześnie wzrusza.

Lubicie książki oparte na faktach historycznych?
Agentka jest właśnie taką powieścią.
Jest to połączenie fikcji literackiej i faktycznych wydarzeń, które rozegrały się podczas II Wojny Światowej.
Mamy rok 1942.
Prezydent Roosevelt wysyła nietypową grupę zadaniową z wyjątkową misją.
Bibliotekarze i specjaliści od mikrofilmów, współpracujący ze specjalnym oddziałem Służb zostają rozmieszczeni w neutralnych krajach Europy. Mają pozyskać i przenosić na mikrofilmy gazety, książki i podręczniki techniczne z krajów Osi zbierając informacje o rozmieszczeniu wojsk i uzbrojeniu.
Maria Alves zostaje wysłana do Lizbony, gdzie skrupulatnie wykonuje powierzone zadania.
Współpracuje z Tiago Soaresem - portugalskim właścicielem księgarni, który wykonuje własną, niebezpieczną misję, pomagając żydowskim uchodźcom.
Gdy Maria i Tiago zbliżają się do siebie, ich wspólna przyszłość jest zagrożona. Kobieta bowiem dostaje zadanie, które doprowadzi ją do wewnętrznego kręgu sympatyków Führera.
Czy Marii uda się wypełnić powierzone zadanie? Czy Tiago zdoła pomóc wszystkim potrzebującym?
Czy istnieje wspólna przyszłość dla Marii i Tiaga?
Agentka jest niesamowicie wciągającą powieścią. Czytanie jej, to jak delektowanie się wybornym winem. Stopniowo ją dawkujemy, by następnie się w niej rozsmakować.
Ta książka skłania nas do wielu przemyśleń.
Wojna to zło, gdzie przez chore ambicje jednostek cierpią miliony ludzi. Strach i ryzyko utraty życia sprawiają, że wiele osób boi się okazać jakąkolwiek pomoc potrzebującym.
W czasie II Wojny Światowej, nawet w krajach neutralnych, które nie brały bezpośredniego udziału w wojnie, cierpieli ludzie.
Lizbona stała się punktem przerzutowym dla wielu Żydów, których na terenach ogarniętych wojną czekała zsyłka do obozów koncentracyjnych.
Tiago i jego rodzina poświęcili się całkowicie pomocy uchodźcom. Nie patrząc na swoje bezpieczeństwo starali się pomagać potrzebującym.
W samej historii zostały wykorzystane informacje na temat bibliotekarzy faktycznie zwerbowanych przez Biuro Służb Strategicznych (OSS) w charakterze agentów.
Pozyskane informacje stały się inspiracją dla autora do napisania tej wyjątkowej książki.
W powieści pojawia się wiele postaci historycznych, takich jak: Franklin Delano Roosevelt, Vincent Astor, pułkownik William "Dziki Bill" Donovan, Frederick G. Kilgour, Ricardo Espirito Santo oraz wielu innych.
Agentka jest opowieścią o niezwykłych ludziach, którzy poświęcili się pomocy ojczyźnie.
Pomoc ojczyźnie nie oznacza wyłącznie walki na froncie. Przejawia się ona również w pomocy potrzebującym i ryzykowaniu własnym życiem w celu uzyskania potrzebnych informacji wywiadowczych.
W książce mamy silną postać kobiecą, której pierwowzór stanowiła prawdziwa agentka Adele Kirbe. Natomiast jej działania były zainspirowane postacią istniejącego w rzeczywistości podwójnego agenta Juana Pujola Garcii.
Jeśli macie ochotę na książkę, która zapewni wam dużą dawkę emocji polecam tą historię.
Współpraca barterowa z Wydawnictwem Skarpa Warszawska

Lubicie książki oparte na faktach historycznych?
Agentka jest właśnie taką powieścią.
Mamy rok 1942.
Prezydent Roosevelt wysyła nietypową grupę zadaniową z wyjątkową misją.

„Agentka” to wciągająca i trzymająca w napięciu powieść historyczno-szpiegowska, której fabuła oparta została na prawdziwych wydarzeniach. Jej bohaterami nie są wyszkoleni agenci wywiadu, ale osoby cywilne, a konkretnie bibliotekarze i specjaliści w dziedzinie mikrofilmowania, którzy stali się pracownikami stworzonego podczas II wojny światowej w Waszyngtonie Międzyresortowego Komitetu ds. Nabywania Zagranicznych Publikacji (IDC). Jego zadaniem było pozyskiwanie na potrzeby amerykańskich instytucji wojskowych gazet, czasopism i książek, publikowanych i wydawanych w krajach wroga, a pozyskiwanych w państwach neutralnych, nie uczestniczących bezpośrednio w wojnie.
Jedną z pracownic tego Komitetu stała się Maria Alves -amerykańska bibliotekarka zajmująca się mikrofotografią w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej, którą skierowano do pracy w Lizbonie. To tam poznaje Tiaga - młodego portugalskiego księgarza, który zamawia i sprowadza dla Marii poszukiwane publikacje; wkrótce Maria odkrywa, że księgarnia jest punktem kontaktowym dla potrzebujących pomocy żydowskich uchodźców, a Tiago oraz pracująca z nim Rosa przygotowują fałszywe dokumenty dla uciekinierów oraz ułatwiają im wyjazd z ogarniętej wojną Europy. Zaczyna wspomagać go finansowo z pieniędzy otrzymywanych za swoją pracę; wkrótce między Marią i Tiago zawiązuje się uczucie, które daje im siłę, wiarę i nadzieję, pozwala snuć plany na przyszłość.
Kiedy Maria pewnego dnia przypadkowo poznaje szwajcarskiego bankiera, związanego z premierem Portugalii, amerykańscy mocodawcy zlecają jej nowe, niebezpieczne zadanie, wciągając ją w szpiegowską grę, która może zniweczyć wszystkie marzenia o przyszłości. Maria świadoma jest ryzyka i wpadki, ale nienawiść do niemieckich okupantów oraz obraz przedwcześnie zmarłej matki nie pozwalają jej na wycofanie się z przedsięwzięcia. Aresztowanie Tiaga oraz jego uwięzienie za rzekomą zdradę ojczyzny, jeszcze bardziej ją determinuje do działania. Czy uda jej się uwolnić ukochanego, czy miłość da jej siłę, czy w jej imię położy na szali własne życie?

Książka wciąga od niemal pierwszych stron, trzyma w napięciu, ale przede wszystkim budzi podziw dla jej bohaterów, którzy nie wyróżniali się heroizmem na polu walki, a mimo to stali się cichymi bohaterami w tych trudnych czasach, o których historia nie mówi głośno, ale pamięć o nich pozostaje. Powieść pełna emocji, w której splatają się odwaga granicząca niekiedy z heroizmem, determinacja, poświęcenie, a także miłość, strach, oddanie ... Piękna literatura, piękna historia.

Muszę przyznać, że autor trzymał mnie w napięciu niemal 500 stron. Akcja trochę się rozkręcała, Alan Hlad jest drobiazgowy, dba o szczegóły, ale stopniuje napięcie po mistrzowsku i, ze względu na kilka wątków, trzyma w stresie do ostatniej strony.
Na końcu wyjaśnia skąd wziął pomysł na główną bohaterkę i dlaczego obdarzył ją takimi, a nie innymi cechami.
Podoba mi się, że tak wiele "prawdy" jest w tej książce. To bardzo ją uwiarygadnia.
Jest to wspaniała powieść. Pokazuje dobro i, w kontraście, zło. Pokazuje ludzi kierującymi się moralnością, choć, by osiągnąć cel, muszą sięgać po zakazane metody.
Autor nie potrzebuje używać w tekście przekleństw, okazywania okrucieństwa czy epatowania nagością lub seksem, by przyciągnąć uwagę czytelnika. Jest po prostu mistrzem w swoim fachu.
Bardzo polecam.

Podoba mi się, że...