Czerwone krzesło

Okładka książki Czerwone krzesło Andrzej Maleszka
Okładka książki Czerwone krzesło
Andrzej Maleszka Wydawnictwo: Znak Cykl: Magiczne drzewo (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Magiczne drzewo (tom 1)
Znak
2009-08-31
2009-08-31
powieść młodzieżowa polska magiczne drzewo

Opowieść o rodzeństwie, które przypadkiem wchodzi w posiadanie magicznego, spełniającego życzenia krzesła.
Mam pewien problem z oceną, bo wśród całkiem dobrych pomysłów kryje się też szereg nieścisłości i nielogiczności, który psuł mi przyjemność z lektury. Dziecku (lat 7,5) raczej się podobało, choć niektóre wydarzenia były dla niego trochę straszne. Natomiast dlaczego Czerwone krzesło zostało lekturą szkolną? Trudno powiedzieć, prawdę mówiąc. Nie wydaje mi się, by niosło jakiekolwiek warte zapamiętania treści poza tym, że jest niezłą przygodą dla dzieci w wieku ok 8-10 lat.

,,Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" autorstwa Andrzeja Maleszka to pierwsza książka z serii Magiczne drzewo.
Książka powstała na postawie filmu o takim samym tytule. Swoją drogą bardzo polecam również jego obejrzenie.
Wracając do lektury książki. Opowiada ona o pewnym drzewie, które zniszczone przez gwałtowna burze zostało powalone i przerobione na kilkanaście różnych przedmiotów. Po pewnym czasie okazało się, że przedmioty te mają magiczne moce i potrafią spełniać życzenia. Niestety nie tylko te dobre. Jednym z takich przedmiotów było czerwone krzesło, które znalazione przez trójkę rodzeństwa zaczęło zmieniać ich życie. Czy na lepsze? Pełna przygód humoru , ale i różnych niebezpieczeństw opowieść dla całej rodziny.
Może się wydać że ta książka jest dla dzieci. Być może tak jest. Myślę jednak, że i my dorośli znajdziemy w niej coś dla siebie. Wydawać by się mogło dziecięca wyobraźnia magiczne moce latające krzesła i inne cuda. Może i tak, ale każde książka jest po coś i uczy nas. Ta książka uczy nas wiele pod płaszczyzna wyobraźni i nierealności ukazuje jak bardzo wszystko co dzieje się w rodzinnym domu wpływa na rozwój i życie dzieci nawet tych najmniejszych. Jak bardzo silna potrafi być więź rodziców do dzieci i dzieci do rodziców, że nawet bieda i brak środków do życia nie zmienia tego i choć czasem życie rozdziela członków rodziny to jednak więź pozostaje bardzo silna i jest bardzo ważna w życiu małego dziecka.
Książka bardzo pięknie wydana a audiobook bardzo przyjemnie się słucha. Film też mi się bardzo podobał. Nie wiem jak wam ale mi trudno jest wybrać. Nie zależnie od firmy książki czy filmu. Warto posłuchać poczytać obejrzeć go wspólnie z dzieckiem lub jeśli ich jeszcze nie mamy samemu. By zrozumieć czym jest prawdziwa kochająca się rodzina. Miłego tygodnia kochani mimo wszelkich życiowych trosk. Najważniejsze że jesteśmy razem.

Znacie serię książek pt. "Magiczne Drzewo"? A serial, który powstał na jej podstawie?

My posiadamy 3 tomy książek serii, ale już wiem, że musimy skompletować wszystkie, tak wciągnęły nas przygody bohaterów.

"Czerwone Krzesło"

Od tego wszystko się zaczęło. Jednak nawet, jeśli tak jak my, nie znacie wszystkich części, bez obaw. Książki można czytać oddzielnie. W 2000 r. nad Doliną Warty przeszła okropna burza. Zniszczyła ona ogromny dąb. Nikt nie wiedział, że było to magiczne drzewo. W tartaku pocięto go na deski i tak, zrobiono z niego wiele przedmiotów, a w każdym pozostała cząstka magii.

W pierwszym tomie poznajemy pewną rodzinę z trójką dzieci: Kukim, Filipem i Tosią.Rodzice są w trudnej sytuacji. Są muzykami, ale stracili pracę. O pomoc finansową chcą poprosić siostrę mamy, ciotkę Marylę. Dzieci jej nie lubią, bo jest skomlą i wieje od niej chłodem. Ciotka proponuję siostrze, aby z mężem zatrudniła się na luksusowym statku i wyruszyła na roczny rejs.Będą grać w orkiestrze dla pasażerów.Ta jednak odmawia, co dzieci przyjmują z ulgą. Przed przyjazdem ciotki,Kuku wyławia z rzeki czerwone krzesło i zabiera je do domu.Jak się okaże, to zaczarowane krzesło, które spełnia życzenia. Niestety, o mocach krzesła dowie się pewien nieuczciwy mężczyzna, który za wszelką cenę chce je zdobyć.Niestety, nielubiana ciotka również nieświadomie wypowie życzenie które się spełni. Jej siostra wraz z mężem wyruszy w rejs, a siostrzeńcy zostają pod opieką ciotki. Dzieci chcą odczarować rodziców i sprawić, by wrócili do domu. Czy im się to uda? Jakie przygody czekają na bohaterów i w jakie tarapaty wpadną? Będzie się działo.

Fantastyczna opowieść do czytania przez całą rodzinę. Wciąga od pierwszych stron, fabuła nabiera tempa.Przyjemna książka także na czas podróży, czy wakacji.Tekst wzbogacony jest o kadry z filmu.Książka bardzo nam się spodobała i z pewnością sięgniemy po dalsze części. ❤️

"Czerwone Krzesło"

Przyjemna i ciekawa

Przyjemna i ciekawa

Bardzo fajna, ciekawa, i wciągająca książka. Serdecznie polecam.

Bardzo fajna, ciekawa, i wciągająca książka. Serdecznie polecam.

Czytanie tej powieści było kompletnie nieplanowane. Poszłam przypilnować dzieci brata, a te już na wejściu poprosiły by poczytać imMagiczne drzewo. Usiedliśmy i zaczęłam czytać. Dzieciaki były tak zafascynowane, że czytaliśmy, czytaliśmy i... zostało czterdziestu stron do końca, gdy musiały kłaść się spać. Do tego historia tak mnie wciągnęła, że postanowiłam już doczytać do końca sama.

Trójka rodzeństwa przypadkowo znajduje magiczne czerwone krzesło. Każdy, kto na nim usiądzie i czegoś sobie zażyczy, dostanie to. Przez nieświadomość wynikają z tego wielkie problemy. Rodzice rodzeństwa, którzy niedawno stracili pracę, dostają propozycję nowej, która wiąże się z ich wyjazdem na rok. Początkowo odmawiają, nie chcąc zostawiać dzieci. Kiedy jednak ciotka siada na krześle i życzy sobie, by rodzice się zmienili i przyjęli propozycję, ci natychmiast ulegają. Rodzeństwo zostaje w tym czasie u ciotki, której nie lubią. Zabierają więc krzesło i chcą wyruszyć do Kopenhagi, by odzyskać rodziców. Oczywiście jak to w książkach bywa - wychodzi z tego wiele różnych, nieprzewidzianych zdarzeń i przede wszystkim emocjonująca przygoda.

Mamy tutaj dużo śmiechu, ale też momenty, w których możemy zadrżeć o bohaterów. Moja bratanica wszystko mocno przeżywała i tuliła się, gdy dzieciakom coś groziło. Nawet jeżeli była to tylko ciotka Maryla, wracająca z pracy. Bawiliśmy się świetnie podczas czytania, o czym najlepiej świadczy, że nie dało się oderwać dzieciaków od książki.

Przyznam, że historię czerwonego krzesła znałam już z filmu, ale pierwszy raz miałam okazję zapoznać się z książka i... To jest naprawdę dobra literatura! Dzieckiem od wielu lat nie jestem, ale nie miało to żadnego znaczenia. Bawiłam się równie dobrze, co moi bratankowie!

Fajna książka, dużo przygód.
Polecam

Fajna książka, dużo przygód.
Polecam

Super ksiazka dla dzieci i nie tylko:) rozwija dziecka wyobraźnię i przenosi w świat niekoczacej się przygody.

Seria "Magiczne drzewo" była moją ulubioną serią za dzieciaka i nadal dość dobrze ją wspominam. Dzięki tej książce, jak i jej kontynuacjach bardzo polubiłam czytanie, jak i książki przygodowo - fantasy. Polecam serdecznie czytelnikom w przedziale wiekowym 9 - 12. Przyszłym lub aktualnym czytaczom życzę miłego spędzonego czasu przy tej lekturze🙃

A dajcie mi spokój.
Jakie te dzieci są głupie 😭
Niby dużo się działo (absurdalnych rzeczy nawet jak na konwencję),ale okropnie się wynudziłxm. Nie dam więcej, bo nie mam za co.
Oczywiście, że będę czytać kolejne tomy. Już się nie mogę doczekać 🤡

A dajcie mi spokój.