Poczet Przedsiębiorców Polskich

Okładka książki Poczet Przedsiębiorców Polskich Arkadiusz Bińczyk, Andrzej Krajewski, Wojciech Kwilecki, Marcin Rosołowski
Okładka książki Poczet Przedsiębiorców Polskich
Arkadiusz BińczykAndrzej Krajewski Wydawnictwo: Magam, WEI Biblioteka biografia, autobiografia, pamiętnik
Magam, WEI Biblioteka
2018-01-01
2018-01-01
biografie historia przedsiębiorcy

To jedna z niewielu takich pozycji na naszym rynku. Cieszę się, że powstała, bo mamy mnóstwo książek na temat polskich czynów zbrojnych, a brakuje tych, traktujących o budowaniu naszej pozycji ekonomicznej. "Poczet" pokazuje historię polskiej gospodarki poprzez biogramy osób, które odcisnęły na niej duże piętno w poszczególnych epokach. Przybliża postacie dobrze znane, jak np. Stanisław Staszic czy Władysław Grabski, ale także te słabiej funkcjonujące w naszej świadomości, jak Franciszek Bielińśki czy Alfred Falter.
Książkę świetnie się czyta. Forma jest przystępna, czytelnik nie czuje się zanudzany zbędnymi szczegółami. Świetna pozycja na prezent, bardzo ładnie wydana.

Harv Eker, amerykański milioner i trener biznesu pisał, że uwielbia przebywać w towarzystwie ludzi bogatych, bo można się od nich nauczyć podejścia do biznesu i pieniędzy. Dzięki tej książce możemy poobcować z ludźmi biznesu, możemy zobaczyć, jak dochodzili do majątków, ale też czasem ujrzeć jakie błędy popełniali. W dodatku są to przedsiębiorcy polscy (bez względu na pochodzenie etniczne). Dodajmy do tego świetnie zarysowane tło historyczne i zwięzłość opisów sylwetek. Czasem nawet pewnie niejeden historyk będzie zaskoczony. Np. ilu z nas wie, że szwajcarska firma produkująca zegarki marki Patek została założona przez byłego powstańca listopadowego Antoniego Patka?

Dla miłośników dwudziestolecia międzywojennego nigdy dość nowych pozycji i ciekawostek na temat tego okresu. Ta lektura z pewności zaciekawi każdego, kto jest zainteresowany wątkami gospodarczymi i ekonomicznymi. W Poczcie przedstawiono biogramy przedsiębiorców, którzy mieli wpływ na kształtowanie gospodarki odbudowującej się Polski. Obok powszechnie znanych osób jak Eugeniusz Kwiatkowski czy Władysław Grabski przybliżono postaci nie mniej zasłużone, ale nie koniecznie tak znane. Wśród nich Alfreda Faltera czy Andrzeja Wierzbicki. Ten ostatni był nie tylko prezesem „Lewiatana”, ale przede wszystkim zagorzałym wrogiem etatyzmu i zwolennikiem równych praw dla firm państwowych i prywatnych. Słynął jako wybitny orator. Bill Clinton mówił „Gospodarka głupcze!” a ulubiona maksyma Wierzbickiego brzmiała „zostawcie gospodarkę w spokoju”. Wierzbicki to tylko jeden z dziesięciu przedsiębiorców z mojego ulubionego, o którym można poczytać w „Poczcie…”. W sumie przedstawiono w nim ponad 60 postaci z różnych epok, począwszy od czasów Piastów i Jagiellonów.

Na książę natrafiłem szukając informacji o Ignacym Łukasiewiczu. Po przeczytaniu rozdziału poświęconemu twórcy historii ropy naftowej zacząłem wertować kolejne strony. Jestem pozytywnie zaskoczony nie tylko doborem przedsiębiorców, ale również sposobem, w jaki przedstawiono ich działalność przekładającą się na rozwój Polski. Przyznam, że nazwiska wielu z nich, a w szczególności z okresu I Rzeczpospolitej niewiele mi mówiły. Dlatego też ta lektura stała się jeszcze ciekawsza.

Zwyczajowo na historię Polski patrzymy przede wszystkim przez pryzmat stosunków międzynarodowych, konfliktów zbrojnych, dynastii, władców i królów. 123 lata, gdy Polska przez rozbiory zniknęła z map świata odmierzaliśmy wedle kolejnych powstań. Podręczniki historii skupiały się i skupiają właśnie na konkretnych wydarzeniach, stosunków politycznych panujących w Europie i na świecie oraz konfliktach zbrojnych na przestrzeni ostatnich dwóch tysięcy lat. Dlatego też w polskich bibliotekach i księgarniach nie brakuje książek dotyczących politycznych i militarnych punktów widzenia historii. Dopiero studenci uczelni ekonomicznych mają szansę zdobyć szerszą wiedzę na temat gospodarczych i ekonomicznych aspektów historii świata. Najczęściej wtedy jednak skupiają się na teorii pieniądza i ekonomii.
Bardzo trudno znaleźć jedną pozycję, poświęconej tylko dziejom polskiej gospodarki. Uznawana za fundamentalną „Encyklopedia historii gospodarczej Polski do 1945 roku” ukazała się w latach 80. XX wieku. Trzeba pamiętać jednak, że była ona pisana z marksistowskiego punktu widzenia. Po niej wiedzę na temat poszczególnych postaci można znaleźć tylko jako skromne kilkuzdaniowe syntezy w podręcznikach akademickich.

Ta książka odpowiada na potrzebę wypełnienia luk w wiedzy na temat historii Polski wszystkich pasjonatów. Dodaje kolejną płaszczyznę jaką jest gospodarka. Ta książka zapewnia podróż przez wieki, na które patrzymy przez pryzmat przedsiębiorczości Polaków. Kapitalna lektura, odświeżająca po wszystkich książkach o naszych politycznych i militarnych wodzach.

Gdy myślimy o historii naszego kraju, skupiamy się na aspektach militarnych i polityce wewnętrznej oraz międzynarodowej. Tymczasem na przestrzeni wieków wśród Polaków było wielu wybitnych przedsiębiorców. Możemy się tylko domyślać jak dzięki ich postawie dziś wyglądałaby nasza gospodarka gdyby nie rozbiory, II wojna światowa i PRL. Po lekturze tej książki cisną się na usta słowa: dlaczego dopiero teraz? Trudna i zawiła historia Polski, to nie tylko wydarzenia podniosłe lub bolesne, ale również stopniowy rozwój gospodarczy. W każdej epoce znaleźć można wyjątkowe postacie, które miały w nim swój udział. O takich ludziach opowiada „Poczet przedsiębiorców Polskich”. Marcin Rosołowski, Andrzej Krajewski, Arkadiusz Bińczyk i Wojciech Kwilecki przedstawiają pionierów gospodarki od czasów Piastów do 1939 roku. Prowadząc czytelników przez kolejne epoki, prezentują sylwetki niezwykłych przedsiębiorców, których sukcesy szły w parze z rozwojem Polski. W książce nie brakuje również ciekawostek na temat czołowych finansistów czy właścicieli pokaźnych majątków. Wszak życie wielu z nich pełne było zawirowań i to nie tylko biznesowych.

Lektura godna polecenia, na jej podstawie możemy zobaczyć jak wyglądała gospodarka Polski na przestrzeni wieków, a także jak w praktyce wyglądał patriotyzm gospodarczy.

• Historyczne
  • Biografie i pamiętniki