Zdążyć przed hakerem. Jak przygotować firmę na cyberatak

Okładka książki Zdążyć przed hakerem. Jak przygotować firmę na cyberatak Jakub Bojanowski
Okładka książki Zdążyć przed hakerem. Jak przygotować firmę na cyberatak
Jakub Bojanowski Wydawnictwo: Mtbiznes.pl biznes, finanse
biznes, finanse
Mtbiznes.pl
2022-09-09
2022-09-09
9788382311976

Napisana językiem, który trafi do managerów niekoniecznie z dużym doświadczeniem w IT. Można potraktować jako szybkie zorientowanie się w temacie pod kątem biznesowym.

Ile naprawdę kosztują firmy cyberataki? Może ktoś to wie, ale nigdy nie widziałem wiarygodnej liczby. Jedno jest pewne: to z pewnością jest bardzo duża liczba.

Ataki hakerskie na firmy już dość dawno temu przestały być domeną złośliwców, hakerów-amatorów, czy osób zwyczajnie złych. W uzyskiwaniu dostępu do firmowych baz danych i poufnych informacji specjalizują się dzisiaj państwowe służby wywiadowcze i zorganizowana przestępczość, czyli mafie. Inaczej mówiąc, to są obecnie działania w pełni profesjonalne (niestety),prowadzone na dużą skalę i nieustannie.

Autorem „Zdążyć przed hakerem. Jak przygotować firmę na cyberatak” jest informatyk z wykształcenia, ale przede wszystkim wieloletni praktyk biznesowy i doradca firm. Jakub Bojanowski ma imponujące CV: w Deloitte kierował zespołem konsultantów ds. cyberbezpieczeństwa, nadzorował także zespół „etycznych hakerów”, a ponadto wykłada na studiach MBA w Akademii Leona Koźmińskiego i w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Autor z takim dorobkiem i doświadczeniem naprawdę ma wiele do powiedzenia firmom o tym, jak „zdążyć przed hakerem”.

Pisząc na ten temat nie da się uniknąć „trochę” technologii, jednak autor (chwała mu za to) skupia się przede wszystkim na ludziach i praktykach firm. W obu przypadkach, generalnie mówiąc, nie jest dobrze.

Jak pisze na skrzydełku książki prof. K. Śledziewska z UW: „Zachowania ludzkie zmieniają się wolniej od technologii, co tworzy najgroźniejszą lukę w obszarze cyberbezpieczeństwa…”. Ma absolutnie rację. Każdy z nas (bądźmy szczerze) wciąż lekceważy nawet najprostsze zasady, takie jak: częsta i regularna zmiana hasła, podwójne uwierzytelnienie, niewysyłanie pocztą Google’a poufnych informacji (przypadek niejakiego ministra Michała Dworczyka),stosowanie dobrego programu antywirusowego, etc. Z kolei firmy nadal „oszczędzają” na audytach informatycznych, a prezesi dostają bólu brzucha, gdy szef IT przychodzi do nich z zamówieniem na zakup wysokiej jakości sprzętu i oprogramowania.

Książka jest tak praktyczna, jak tylko może być. Podzielenie jej na 23 rozdziały i liczne krótkie podrozdziały pozwala skupić się, krok po kroku, na konkretnych zagadnieniach. Cztery dodatki na końcu książki omawiają przystępnie wybrane zagadnienia techniczne, a dość bogaty słownik podstawowych pojęć i terminów na pewno przyda się niejednemu czytelnikowi w praktyce.

Jakże często, gdy mowa o cyberbezpieczeństwie w firmach, mówimy: jasne, rozumiem, że to jest ważne, ale zajmę się tym jutro. Tyle że jutro twój komputer może nie odpalić, więc zajmij się tym dzisiaj.

💻 Zróbmy test. Zgadnę część Twojego hasła do LinkedIN.
Oddam teraz głos Jakub Bojanowski autorowi książki:
"Statystyki wykorzystania znaków specjalnych w hasłach pokazują, że ponad 50% użytkowników zmuszonych przez system do wykorzystania jednego znaku specjalnego używa znaków "!" oraz "@" które są pierwszymi dostępnymi na klawiaturze na końcu hasła. Praktyka taka UŁATWIA, a nie utrudnia odszyfrowanie hasła hakerom.

To jak masz wykrzyknik, albo małpę w haśle na końcu❓😉

Nie jestem informatykiem i to NIE jest książka dla informatyków.
Po przeczytaniu książki już wprowadziłem kilka zmian w zakresie swojego cyberbezpieczeństwa.

Wreszcie ktoś wyjaśnił zagadnienia Cyberbezpieczeństwa dla osób "po jasiowemu", dla czytelnika bez wykształcenia IT.

Gdyby Jakub Bojanowski uczył mnie cyberbezpieczeństwa, możliwe, że inaczej potoczyłaby się moja kariera zawodowa.

Czytając książkę dowiesz się:

Pełna recenzja: https://www.linkedin.com/posts/paweljaczewskipl_mtbiznes-cyberbezpieczeagmstwo-cybersecurity-activity-7039506151180255232-djYA?utm_source=share&utm_medium=member_desktop

💻 Zróbmy test. Zgadnę część Twojego hasła do LinkedIN.
Oddam teraz głos Jakub Bojanowski autorowi książki:

• Do kupienia
  • Technologia
  • Chcę dać w prezencie
  • MBA literatura
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Zdążyć przed hakerem. Jak przygotować firmę na cyberatak