rozwińzwiń

Talibowie. Przekleństwo czy nadzieja Afganistanu

Okładka książki Talibowie. Przekleństwo czy nadzieja Afganistanu Piotr Leszek Łukasiewicz
Okładka książki Talibowie. Przekleństwo czy nadzieja Afganistanu
Piotr Leszek Łukasiewicz Wydawnictwo: MANDO reportaż
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
MANDO
Data wydania:
2022-03-02
Data 1. wyd. pol.:
2022-03-02
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788327730077
Tagi:
Talibowie Afganistan Wojna w Afganistanie Dyplomacja Islam
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
332
310

Na półkach:

To jest jedna z lektur trudnych w czytaniu, ale absolutnie wartych przeczytania. Wyczerpująca odpowiedź na pytanie: "Co tam się dzieje w tym Afganistanie?".

To jest jedna z lektur trudnych w czytaniu, ale absolutnie wartych przeczytania. Wyczerpująca odpowiedź na pytanie: "Co tam się dzieje w tym Afganistanie?".

Pokaż mimo to

avatar
31
4

Na półkach:

Od lat tematyka Afganistanu i Talibów pojawia się w mainstreamowych mediach. Zwykle są to wiadomości o kolejnych okrucieństwach, zabójstwach, atakach terrorystycznych. Powyższy tytuł przybliża nam postać tytułowego taliba, skąd się wzięli, co jest ich celem, dlaczego tak, a nie inaczej toczy się losy Afganistanu w XXI wieku. Książka zabiera nas przez historię nieustających konfliktów tego kraju, od walki z ZSRR po wojnę domową po wycofaniu się wojska amerykańskiego. Historia relacji talibów z resztą społeczeństwa jest przeplatana anegdotami z życia autora w tym kraju jako ambasador RP. Mieszanka ta daje nam ciekawa i przyjemna do czytania lekturę, którą można polecić każdemu fanowi reportaży.

Od lat tematyka Afganistanu i Talibów pojawia się w mainstreamowych mediach. Zwykle są to wiadomości o kolejnych okrucieństwach, zabójstwach, atakach terrorystycznych. Powyższy tytuł przybliża nam postać tytułowego taliba, skąd się wzięli, co jest ich celem, dlaczego tak, a nie inaczej toczy się losy Afganistanu w XXI wieku. Książka zabiera nas przez historię nieustających...

więcej Pokaż mimo to

avatar
17
14

Na półkach:

Bardzo dobra książka napisana przez praktyka. Autor jest byłym żołnierzem i ambasadorem RP w Afganistanie, więc materiał do książki stanowiły jego osobiste obserwacje. Książka ukazuje historię ruchu talibów nierozerwalnie związaną z historią Afganistanu. Od sowieckiej inwazji w 1979 r., przez zamachy z 11 września 2001, po powrót do władzy w 2021. Napisana jest bardzo dobrym językiem, a autorowi udało się uchwycić niuanse i niejednoznaczności związane z tematyką. Bardzo dobra lektura dla każdego, kto chce się dowiedzieć, dlaczego wojna w Afganistanie trwająca 20 lat zakończyła się sukcesem Talibów.

Bardzo dobra książka napisana przez praktyka. Autor jest byłym żołnierzem i ambasadorem RP w Afganistanie, więc materiał do książki stanowiły jego osobiste obserwacje. Książka ukazuje historię ruchu talibów nierozerwalnie związaną z historią Afganistanu. Od sowieckiej inwazji w 1979 r., przez zamachy z 11 września 2001, po powrót do władzy w 2021. Napisana jest bardzo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
142
144

Na półkach:

Dzień dobry😁

Interesowaliście się kiedyś obszarem bliskiego wschodu, afganistanu, lub szeroko pojętą kulturą arabską 🤔?

Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwomando ☪️☪️

,, Afgańskie dzieci traciły rodziców i były świadkami śmierci swoich sąsiadów z rąk kolejnych opresorów. Nie było ważne, czy giną pod bombami Rosjan, czy od ostrzału artylerii armii afgańskiej, od działań milicji warlordów, czy wreszcie z powodu uderzeń amerykańskich dronów. Pierwszą reakcją był szok, żałoba, a później chęć działania i pomszczenia zabitych - głównie z miłości i żalu, ale również z powodu obyczaju społecznego nakazującego pomstę ze strony pozostałych przy życiu potomków ''.

Mamy maj 2022 roku, ale życie w tym momencie ( przynajmniej w europie) bez najmniejszego zainteresowania sytuacją zarówno polityczną, jak i społeczną jest bardzo trudne, o ile możliwe. W ciągu ostatnich lat w tej kwestii zarówno w naszym regionie, jak i na świecie bardzo wiele się zmieniło. W sierpniu 2021, Talibowie wkroczyli do stolicy Afganistanu - Kabulu. Życie mieszkańców, po raz kolejny uległo zmianie.


Wyobraź sobie, że rodzisz się w Afganistanie, gdzie od lat twoja rodzina, znajomi żyją w ciągłej niepewności, zagrożeniu. Najpierw miejsce ma krwawa wojna warlordów, gdzie tracisz znajomych. W kolejnych latach na twój kraj najeżdżają Rosjanie, którzy również nie oszczędzają okrucieństw. W kolejności wybuchają następne walki pomiędzy plemionami, ugrupowaniami radykałów, a wśród nich pojawiają się talibowie.

Warto zatem postawić sobie pytanie - kim w zasadzie są wspomniani talibowie i co ich obecność, przewaga oznacza nie tylko dla Afganistanu, ale i dla całego regionu bliskiego wschodu, a wręcz świata 🤔? Od wielu lat ( wcale nie ostatnio) mamy w Europie tendencje do pobłażliwości dla powstawania populistów, czy radykałów, w jak nam się wydaje sporo od nas oddalonych rejonach świata. Niestety to również lubi do nas wrócić i bezpośrednio, często okrutnie o sobie przypomnieć - chociażby w postaci terroryzmu.

Autor zabiera nas w podróż przez Afganistan, jego stolicę - Kabul, okoliczne kraje ( m.in Pakistan, Arabię Saudyjską). Razem prześledzimy losy miejscowej ludności, wydarzenia polityczne, przemiany społeczne zachodzące w tym obszarze, w tym również pojawienie się Al- Kaidy, która jak wiemy miała wpływy o wiele szersze niż sam bliski wschód.

,, Talibowie - Przekleństwo, czy nadzieja Afganistanu '' , to zarówno podróż w czasie, jak również dokładna analiza wpływu talibów na losy świata.

Z pozycji cywila, przeciętnego czytelnika - jestem bardzo zadowolony, że mogłem przeczytać tą pozycję, chociaż miejscami była trudna ( imiona i nazwiska, których nie jestem w stanie nawet powtórzyć),to pogłębiła moją wiedzę na temat opisanych wyżej zagadnień. Polecam każdemu sięgnąć co pewien czas po tego typu reportaż 🤓

Dzień dobry😁

Interesowaliście się kiedyś obszarem bliskiego wschodu, afganistanu, lub szeroko pojętą kulturą arabską 🤔?

Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwomando ☪️☪️

,, Afgańskie dzieci traciły rodziców i były świadkami śmierci swoich sąsiadów z rąk kolejnych opresorów. Nie było ważne, czy giną pod bombami Rosjan, czy od ostrzału artylerii armii afgańskiej, od działań...

więcej Pokaż mimo to

avatar
283
265

Na półkach:

„Talibowie. Przekleństwo czy nadzieja Afganistanu” to książka zdecydowanie warta uwagi.
To na pewno aktualna lektura, która pomoże zrozumieć co dzieje się w Afganistanie jak i na świecie. Ja dowiedziałam się z niej naprawdę wiele.
Nie przepadam za tą tematyką, czy raczej ludźmi więc zwykle nie szukałam dodatkowych informacji. Jednak to, że czegoś nie lubimy, nie oznacza, że możemy być ignorantami. Dlatego postanowiłam się dokształcić.
Książka jest napisana w bardzo przystępny sposób. Jak dla mnie (ze względu na tematykę) nie była to lektura na jeden wieczór, ale i tak szybko ją przeczytałam.
Warto zwrócić uwagę na osobę autora – Piotra Łukasiewicza, który był ostatnim ambasadorem RP w Afganistanie, a przedtem również pracował w tym kraju jako żołnierz. Myślę, więc że odpowiednia osoba zabrała się za napisanie tej książki.
Uważam, że to ciekawa, aktualna i potrzebna lektura. Warto znać początki talibów oraz spróbować lepiej ich zrozumieć. Bo czy zwykle nie boimy się bardziej nieznanego?
Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do tego tytułu i pytacie czy czytać? Odpowiadam – czytać!

„Talibowie. Przekleństwo czy nadzieja Afganistanu” to książka zdecydowanie warta uwagi.
To na pewno aktualna lektura, która pomoże zrozumieć co dzieje się w Afganistanie jak i na świecie. Ja dowiedziałam się z niej naprawdę wiele.
Nie przepadam za tą tematyką, czy raczej ludźmi więc zwykle nie szukałam dodatkowych informacji. Jednak to, że czegoś nie lubimy, nie oznacza,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
24
22

Na półkach:

Książka bardzo nierówna, sprawia wrażenie dość chaotycznie napisanej, mimo zachowania chronologii wydarzeń. Duże zastrzeżenia mam do jej redakcji - w książce znajdują się po prostu błędy językowe i literówki. Mimo to nie żałuję jej przeczytania - Pan Ambasador ma ogromną wiedzę i doświadczenie w pracy w Afganistanie, co sprawiło, że książka jest dość przyjemna w odbiorze i na pewno przybliża czytelnikowi to, kim w ogóle są Talibowie.

Książka bardzo nierówna, sprawia wrażenie dość chaotycznie napisanej, mimo zachowania chronologii wydarzeń. Duże zastrzeżenia mam do jej redakcji - w książce znajdują się po prostu błędy językowe i literówki. Mimo to nie żałuję jej przeczytania - Pan Ambasador ma ogromną wiedzę i doświadczenie w pracy w Afganistanie, co sprawiło, że książka jest dość przyjemna w odbiorze i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    100
  • Przeczytane
    46
  • Posiadam
    12
  • Teraz czytam
    4
  • Reportaż
    3
  • E-book
    2
  • Afganistan
    2
  • 2022
    2
  • Do pożyczenia
    1
  • Reportaże
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Talibowie. Przekleństwo czy nadzieja Afganistanu


Podobne książki

Przeczytaj także