Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy

Okładka książki Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy autora Andrzej Nowak (historyk), Dorota Truszczak, 9788308074367
Okładka książki Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy
Andrzej Nowak (historyk)Dorota Truszczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Format:
papier
Data wydania:
2021-10-13
Data 1. wyd. pol.:
2021-10-13
Język:
polski
ISBN:
9788308074367
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki
Reklama

Kup Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy w ulubionej księgarnii

Porównywarka z najlepszymi ofertami księgarń
W naszej porównywarce znajdziesz książki, e-booki i audiobooki z najpopularniejszych księgarń internetowych. Niektórzy partnerzy przygotowują dla użytkowników naszego serwisu specjalne rabaty, dlatego warto kupować książki przez lubimyczytać.pl.
Oferty są prezentowane w trzech kategoriach: „Oferta dnia” (promocje partnerów),„Polecane księgarnie” (sprawdzeni partnerzy handlowi, z którymi współpracujemy na podstawie umów) oraz „Pozostałe”. W każdej kategorii kolejność prezentacji zależy od ceny produktu przekazanej przez księgarnie lub dostawcę porównywarki.
Lubimyczytać.pl nie prowadzi sprzedaży i nie uczestniczy w procesie zakupowym po przekierowaniu na stronę sklepu. Mimo że dokładamy starań, aby wszystkie linki i informacje były aktualne, nie mamy wpływu na ewentualne nieścisłości cenowe, błędne przekierowania lub zmiany w ofertach księgarni. Jeśli zauważysz nieprawidłowość, prosimy o zgłoszenie jej na adres: admin@lubimyczytac.pl. Dzięki Twojej informacji możemy jeszcze lepiej dbać o jakość działania naszej porównywarki.
Ładowanie Szukamy ofert...

Polecane przez redakcję

Oficjalne recenzje książki Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawyi

Historia Polski w postaciach zapisana



935 341 650

Oceny książki Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy

Średnia ocen
7,8 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE o książce Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy

avatar
1135
218

Na półkach: , , ,

W zamyśle jak to odczytuję, chodzi o historie życia postaci ważnych czynami i wpływem na drogę Polski przez dzieje. Intrygująca obietnica wyjaśnienia ich wyborów i konsekwencji czynów dokonanych, wpływu na to pochodzenia, edukacji, ludzi napotkanych, polityki, porażek, sukcesów i krzywd.

Tytułowe „żywoty" dobrano jakby każdy miał pokazywać awers i rewers medalu. Większość tych zrównolegleń ma sens, bo aktorów łączy idea, sprawa albo wydarzenia. Tak jest na przykład w parach: Grabski-Kwiatkowski, Piłsudski-Dmowski, Witos i Bartel. Słabiej przemawiają natomiast takie pary, jak na przykład Mochnacki-Chopin, Skłodowska-Reymont, Czartoryski-Mickiewicz i to z banalnego wręcz powodu. Jeśli coś ich zrównolegla, to wyłącznie czas, bo nie zainteresowania, nie zaangażowanie polityczne i nie dziedzina kariery. Nie wiem natomiast dlaczego zrównoleglono Pileckiego i Sendlerową, bo zszywanie ich tylko II Wojną Światową i walką z hitlerowskim okupantem jest chyba tej równoległości naciąganiem. Tak przecież można zestawić ze sobą na prawdę wielu ludzi (dlaczego nie Pilecki-Kalkstein, albo Sendlerowa-Czerniaków?).

O ile celnym zrównolegleniem jest Bierut-Gomółka, czy trzy ostatnie pary (które, to sobie doczytacie),to skuchą jest zestawienie Prymasa 1000-lecia z najlepszym I Sekretarzem PZPR. czy Miłosza z „naszym" Papieżem. To kompletnie inne rejony rzeczywistości, życia, idee, cele. Nawiasem mówiąc im bliżej tak zwanych naszych czasów daje się wyczuć zrazu subtelny, ale narastający podszept kto jest tu lepszy, a kto gnuśny, wredny i wyznawca patriotyzmu inaczej.

Z zażenowaniem czytałem też o przemożnym egotyźmie jednego z Premierów II RP na wychodźstwie, a z lekkim posmakiem kultu o innym generale od maków czerwonych. Im bliżej roku 2017 (rok powstania zapisów treści tej książki) tym mniej obiektywnie. Dało się wyczuć podprogowe narastanie ppp (prawoskrętnej poprawności patriotycznej).

Książka wydana solidnie na twardo i w zszyciu. Ciężka to wagą lektura, ale wartko się czytająca i ciekawa faktami. Szkoda tylko tej poprawności w konfigurowaniu zrównolegleń. Mimo tego mankamentu jest cennym przywołaniem naszej historii. Chciałbym poznawać naszą historię z takich właśnie książek.

W zamyśle jak to odczytuję, chodzi o historie życia postaci ważnych czynami i wpływem na drogę Polski przez dzieje. Intrygująca obietnica wyjaśnienia ich wyborów i konsekwencji czynów dokonanych, wpływu na to pochodzenia, edukacji, ludzi napotkanych, polityki, porażek, sukcesów i krzywd.

Tytułowe „żywoty" dobrano jakby każdy miał pokazywać awers i rewers medalu. Większość...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
346
113

Na półkach:

Bardzo ciekawa książka. Inspirująca i zachęcająca do dalszych lektur, o których mowa w tekstach poświęconych znanym postaciom ze świata polityki czy kultury. Sporo ciekawostek i nieznanych powszechnie faktów z życia niektórych opisywanych bohaterów. Warto przeczytać.

Bardzo ciekawa książka. Inspirująca i zachęcająca do dalszych lektur, o których mowa w tekstach poświęconych znanym postaciom ze świata polityki czy kultury. Sporo ciekawostek i nieznanych powszechnie faktów z życia niektórych opisywanych bohaterów. Warto przeczytać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
62
52

Na półkach:

Za dużo informacji encyklopedycznych i ogólników, za mało ciekawostek. Jako audycja radiowa, zaciekawiająca tematem, mogło to być udane, ale książka wyszła średnio. Pomysł na formę ciekawy, ale cel popularyzacji historii raczej nieudany, bo przynudza.

Za dużo informacji encyklopedycznych i ogólników, za mało ciekawostek. Jako audycja radiowa, zaciekawiająca tematem, mogło to być udane, ale książka wyszła średnio. Pomysł na formę ciekawy, ale cel popularyzacji historii raczej nieudany, bo przynudza.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Poznaj innych czytelników

101 użytkowników ma tytuł Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy na półkach głównych
  • 70
  • 28
  • 3
28 użytkowników ma tytuł Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy na półkach dodatkowych
  • 14
  • 7
  • 3
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1

Tagi i tematy do książki Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy

Inne książki autora

Okładka książki Drogi do niepodległej 1918 Andrzej Sowa, Dorota Truszczak
Ocena 7,4
Drogi do niepodległej 1918 Andrzej Sowa, Dorota Truszczak

Czytelnicy tej książki przeczytali również

Cytaty z książki Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy