Pracuj jak Budda. Jak osiągnąć równowagę między życiem a pracą

Okładka książki Pracuj jak Budda. Jak osiągnąć równowagę między życiem a pracą Dan Zigmond
Okładka książki Pracuj jak Budda. Jak osiągnąć równowagę między życiem a pracą
2021-05-19
2021-05-19
Bartłomiej Kotarski
praca zdrowie buddyzm uważność

Okładka książki Jedz jak budda. Jak jeść świadomie i zdrowo Cottrell Tara Tara, Dan Zigmond
Jedz jak budda... Cottrell Tara Tara,...
Okładka książki Dieta Buddy: Starożytna sztuka utraty wagi i zachowania zdrowego rozsądku Tara Cottrell, Dan Zigmond
Dieta Buddy: S... Tara Cottrell, Dan ...

To jedna z tych 'inspirujących' książek, które szybko rzucasz w kąt.
Dostałam ją jako gratis, bo w życiu bym jej nie wybrała. Kolejny bezużyteczny poradnik, jakich miliony.
Nie masz pracy lub obecna jest do kitu? Przemyśl to!
Nie jesteś zadowolony ze swojej życia/wyglądu/stanu konta/relacji z ludzmi? Przemyśl to!!
Medytacja jest lekiem na wszystko.
Nawet jedząc musisz medytować.
Do tego garść pseudofaktów żywcem przepisanych z nonsopedii...

Ludzie, którzy wydają takie arcydzieła, niszcząc drzewa powinni być dożywotnio pozbawieni dostępu do książek.

Koszmarne 'dziełoooo.'
Serdecznie odradzam jako totalną stratę cennego czasu.

To jedna z tych 'inspirujących' książek, które szybko rzucasz w kąt.
Nie masz pracy lub obecna jest do kitu? Przemyśl to!
Medytacja jest lekiem na wszystko.
Nawet jedząc musisz...

Dłuższy czas zastanawiałam się nad tą pozycją - czy jest dla mnie, czy da mi odpowiedzi na moje pytania, czy jest dobrym źródłem informacji. Moje empiryczne podejście do świata jak zwykle mnie nie zawiodło!

Dan Zigmond już na początku przedstawia nam filary tej publikacji. Wprowadza w system, w jakim funkcjonował Budda; ujawnia swoje spostrzeżenia; daje przykłady praktyczne z własnego życia; uświadamia nam przeszkody, na jakie możemy się natknąć; by na końcu i tak wprost nam pokazać, że będziemy popełniać błędy.

Każda strona napisana jest językiem przystępnym, z ogromną ilością odniesień do innych książek. Autor powołuje się na źródła dostępne, jak i te, których przyswojenie mogłoby nam zająć kilkanaście lat. W zrozumiały i prosty sposób, a przede wszystkim, w odpowiedni do dzisiejszego świata, wplątuje buddyjskie wartości, które mimo że znane, dopiero teraz ukazują się mi jako pełny obraz. Zauważa, gdzie najczęściej popełniamy błędy (zazwyczaj na własnym przykładzie),niestety nie daje nam jasnej wskazówki, co moglibyśmy naprawić u samych siebie.

Co naprawdę ciekawe, sam autor uważa, że nie dalibyśmy radę żyć jak Budda, bo kto z nas jest otwarty na to by jeść tylko to, co Ci przyniosą? I nie mam tu na myśli restauracji z gwiazdką Michelin, a raczej jałmużnę od dobrych ludzi?

"Pracuj jak Budda" to książka dość niezwykła. Kto z Was wie, ile dni przepracował w swoim życiu ten Wielki Oświecony? A no to wam powiem - ani jednego! Jak ktoś tak daleki od dzisiejszego opisu statystycznego człowieka, może doradzać jak mamy pracować?

Ostatnio miałam z przyjaciółką pewną rozmowę dotyczącą pracy - czy jest potrzebna? Czy gdybym była bogata, mogłabym przestać? (Dla ciekawskich: dużo pytań, mało odpowiedzi, ale wciąż żyję nadzieją, że kiedyś się wszystkiego dowiem). Z kolei Mój Ukochany musiał wysłuchiwać moich wątpliwości dotyczących podatków nałożonych na wypłatę, co z kolei przeniosło naszą rozmowę na pracę: jej zalety i wady - i tutaj również brak jednoznacznych odpowiedzi. Co ciekawe, ludzie którzy odchodzą na emeryturę, szukają sobie zajęć na jakąś część etatu bo nie umieją nie pracować.

W czasach pracoholizmu, wiecznego niedoczasu, błędnego koła nadgodzin, presji i większej wypłaty, czas by usiąść i się zastanowić nad sensem, ma tak naprawdę garstka ludzi. Tym, którzy mają plan na życie i wiedzą jak go realizować, włączając w to pracę, zazdroszczę. Tym którzy mają swoją ukochaną pracę - kibicuję. Tym, którzy mierzą się codziennie że smokami w swoim otoczeniu - szczerze współczuję.

Czy ta pozycja sprawi, że rozwiążą się wszystkie problemy? Absolutnie nie. Nie jestem pewna, czy chociaż jeden problem dzięki niej zostanie rozwiązany, ale… co ciekawe książka daje do myślenia. Prowokuje nas do analizowania stanu w którym się znajdujemy i weryfikacji, czy to jest to, czego chcemy.

Polecam, ta książka to inne spojrzenie na codzienność. Być może to właśnie jest to, czego Wam brakuje do zmiany zdania.

A może nie.

"PRACUJ JAK BUDDA" DAN ZIGMOND

Jak osiągnąć równowagę między życiem a pracą.

Świetnie napisany poradnik. Cała masa ciekawostek, przemyśleń i porad.
Napisane lekki i bardzo zrozumiałym językiem.
Podoba mi się styl autora. Jest konkretnie, rzetelnie i bardzo naturalnie. Wszystko jest przemyślane i praktyczne. Nie ma tutaj mądrowania, czy pouczania.
Dobrze było przyjrzeć się swojej pracy z zupełnie innej perspektywy. Osobiście zauważam rzeczy, które mogę zmienić i możliwości, które mam.

Każdy z nas chciałby robić to co lubi, co kocha i super byłoby, aby móc z tego żyć.
Jednak często, aby mieć środki na utrzymanie i życie musimy wykonywać różne zajęcia, często zupełnie niezgodne z naszym wykształceniem.
Pracujemy za dużo i jesteśmy przemęczeni, często aby się utrzymać na stanowisku i nie stracić pracy godzimy się na wykorzystywanie.
Wszystko wpływa na nasze zmęczenie, wypalenie zawodowe, brak czasu i sił na życie rodzinne, brak czasu dla siebie, na relaks.

Autor nie musi nas przekonywać, że zadowolony pracownik to szczęśliwy człowiek. A to wpływa na wszystko :kreatywność, potencjał, produktywność.
Ważne jest umieć to osiągnąć. Właśnie ta lektura ma dać na inspiracje do tego, aby być szczęśliwymi.
Niezwykle ważne jest utrzymać równowagę między pracą a życiem prywatnym. W dzisiejszych czasach, gdy prześcigamy się z czasem, gdy często zaniedbujemy swoje rodziny, ta lektura jest idealna.

Książka składa się ze wstępu, czterech części, podziękowań, komentarzy i przypisów.
Wstęp- Przebudzenie w pracy,
Część 1 "Spostrzeżenia" została podzielona na rozdziały :Po co pracować ? Koszty cierpienia, Buddyzm był start-upem, Wielkie Refleksje.
Część 2 "Praktyka" to rozdziały : Uwaga, Medytuj jak Budda, Pułapki doświadczenia,, Praca bez pracy, Budda w autobusie, Sen na przebudzenie, Prawda, Sprzeczki, Jak być ambitnym ?, Dlaczego Yoda się mylił ?, Pamiętaj o oddychaniu.
Część 3 "Przeszkody" i rozdziały : Przywiązanie i dystans, Balans lepszy niż u Buddy, Nie jesteś swoją pracą, Jak nie tracić uwagi ? Błaganie o drugie śniadanie, Kogo zwolniłby Budda? ,Rezygnacja.
i ostatnia 4 Część "Perfekcja" i rozdziały :Dharma bazująca na danych, Żyj teraźniejszością, Służba wszystkim żywym istotom, Czy właśnie zostałeś Buddystą ?, Dalsza lektura.,

Niezależnie czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz własną firma, ta książka jest dla Ciebie.
Warto ją przeczytać, zastanowić się nas swoją praca.
Sądzę, że znajdziecie tutaj sporo zagadnień do przemyślenia, ale i inspiracji.

Ciekawostka " Budda nie przepracował w swoim życiu ani jednego dnia".

Wiem, że już niebawem, czyli 28 lipca ukaże się kolejna książka tegoż autora nawiązująca do mądrości Buddy pt. " Jedz jak Budda" Jak jeść świadomie i zdrowo.

Zapraszam WAS do siebie http://ostatniastrona.com.pl/

"PRACUJ JAK BUDDA" DAN ZIGMOND

Jak osiągnąć równowagę między życiem a pracą.

Świetnie napisany poradnik. Cała masa ciekawostek, przemyśleń i porad.
Napisane lekki i bardzo zrozumiałym językiem.
Dobrze było przyjrzeć się...

Budda w swoim życiu nie przepracował ani jednego dnia, jednak udziela nam cennych rad.

Większość z nas pracuje zawodowo. Kiedy rozmawiamy z kimś na temat jego pracy, niejednokrotnie słyszymy narzekanie. Jesteśmy niezadowoleni z zarobków, szefa, współpracowników. Wielu z nas jest obciążonych wieloma zadaniami do wykonania. Pracujemy po godzinach, cierpimy na wypalenie zawodowe.
A gdyby tak zastosować się do kilku metod Buddy? Mindfulness w biurze? Czemu nie! Psychologiczna definicja uważności to: "stan uwagi i świadomości tego, co się obecnie dzieje" mówiąc prościej, to poświęcanie uwagi.
Ta przemyślana i praktyczna książka nauczy nas jak wyznaczać sobie realistyczne cele, sprawiedliwie dzielić uwagę między pracę a rodzinę a także jak radzić sobie z rozpraszaczami. Faktem jest, że chcąc zrobić kilka rzeczy na raz, w rzeczywistości jedynie między nimi przeskakujemy, nieustannie tracąc koncentrację i wydajność.
Pora przebudzić się i zacząć pracować w bardziej świadomy i uważny sposób nie zapominając o odpoczynku, który zwiększa naszą produktywność.

Książka świetnie sprawdzi się zarówno dla osób pracujących w biurze jak i w domu. Przepełniona jest pozytywnym nastawieniem a bardzo eleganckie wydanie doskonale nada się na prezent 🎁

Czy słuchanie rad dotyczących jak pracować od kogoś kto nie przepracował w swoim życiu ani dnia to dobry pomysł? Być może. Budda oznacza oświecony i każdy z nas może nim zostać. Warto do tego dążyć, aby osiągnąć równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.
Poradnik składa się z czterech części i każda z nich skupia się na innym aspekcie pracy. Część pierwsza porusza temat dotyczący spostrzeżeń o pracy zaś w części drugiej mamy praktyczne porady jak "lepiej" pracować. W części trzeciej poznajemy główne przeszkody i jak sobie z nimi radzić. Część ostatnia dotyczy dążenia do perfekcji i dalszego doskonalenia by być jak najlepszym pracownikiem i do tego szczęśliwym. Szczęśliwy pracownik to dobry pracownik.
Nie jest łatwo trafić na dobry poradnik, ale ten mogę zdecydowanie takim nazwać. Porady zawarte w książce wydają się przydatne i chętnie będę się do nich stosować. Poradnik bardzo mi się spodobał i chętnie sięgnę po inne książki autora podpowiadające jak uzyskać równowagę w życiu. Polecam!

Pierwszy taki poradnik jak żyć i pracować zgodnie z zasadami Buddy.
W pracy spędzamy jedną trzecią dnia dlatego warto zadbać aby i tam zagościła harmonia i równowaga. Czy to aby możliwe? Myślę że na to pytanie bardzo szczegółowo odpowie Dan Zigmond autor książki „Pracuj jak Budda” z księgarni TaniaKsiazka.pl . W swojej książce nie tylko zderzył interesującą filozofię z miejscem pracy ale także szczegółowo wprowadził nas w jej tajniki.
Ta książka pokaże ci pracę pod zupełnie innym kątem. Całość jest bardzo uporządkowana. Podzielona jest na rozdziały i podrozdziały. Lubię taki porządek bo dzięki temu wszystko szybko znajduję. A zatem mamy tu: część 1 spostrzeżenia, część 2 praktykę, część 3 przeszkody i część 4 perfekcję.
Co bardzo istotne autor opowiada jak na współczesny świat patrzyłby „oświecony” człowiek. Jak podchodziłby do swojego zawodu, odpoczynku, lenistwa, pracoholizmu. Zajmuje się od wielkich tematów np. związanych z wyborem ścieżki życiowej, konkretnej specjalizacji do szczegółowych informacji np. dlaczego nie powinieneś jeść przy stoliku przy którym pracujesz… Bardzo szeroki zakres sprawia, że poruszone zostało chyba większość aspektów. Większość osób będzie mogło skorzystać z tego poradnika.
Według idei buddyzmu bardzo ważna jest uważność, równowaga, harmonia. Większość z nas o tym wie. Ale jak wziąć, wrzucić to do teczki i zabrać do pracy? A tu już z pomocą biegnie do nas autor dołączając i podpierając się wieloma przykładami. Na wstępie bardzo interesująco przestawił historię Buddy, jak to się stało, że był kim był. Przyznam się że nie znałam historii tego człowieka i z ciekawością ją przeczytałam. To mi pomogło zrozumieć dlaczego tak usilnie dążył do znalezienia uniwersalnego środka drogi po której powinni kroczyć ludzie. Bardzo podobało mi się jego stwierdzenie żeby nie ufać na wiarę guru/autorytetom/mistrzom ale samemu sprawdzić/wypróbować. Sam przez kilka lat uczył się u wielu mistrzów i wypróbował wiele technik. Do tego zachęcał również swoich uczniów.
A wszystko to po to aby uświadomić sobie że cierpimy bo rzeczywistość nie jest taka jakbyśmy chcieli. Przypomina wam to coś  Mi tak. A zatem trzeba wziąć podwinąć rękawy i uporać się z niektórymi rzeczami. Niektóre trzeba samemu zmienić, a niektóre zaakceptować. A w środku tego wszystkiego jest człowiek – tu współpracownik, klient czy szef. Człowiek który powinien być naszym przyjacielem a często nie jest. Może przez to że nie jesteśmy uważni, że nie patrzymy na niego z pozycji miłości.
Każdy rozdział i podrozdział sprawił że miałam nad czym rozmyślać. Relacje z pracy można również odnieść na grunt rodzinny. Rady jakimi raczy nas Dan na pewno sprawdzą się również w domu. Jak na przykład rady odnośnie życzliwej mowy, wielozadaniowości, stosunku do pieniędzy czy motywacji działania.
Mamy tu również wiele perełek , jak np „Jeżeli coś jest warte robienia, to warto to robić dobrze”
A także:
„Porażka to pożyteczny sygnał – znak, że podejmujesz realne ryzyko.”
„Wielozadaniowość jest formą świadomego odwracania własnej uwagi”

Ja skończyłam czytać książkę zaznaczając kilkanaście miejsc do których chcę wrócić. Jest to pożyteczny poradnik. Nie tylko dla pracownika na etacie, osoby która prowadzi działalność czy szefa. Każda osoba wyciągnie z niej dla siebie wiele cennych wskazówek. Większość teorii przeniesionych do współczesnych czasów nadal działa i nadal można ich z powodzeniem używać. Skoro praca zajmuje nam tak wiele czasu zdecydowanie warto popracować również nad tą sferą życia. Nie musi być ciągle przykrym obowiązkiem. Może okazać się że małe zmiany które wprowadzisz dadzą ci wymierne korzyści.

Pierwszy taki poradnik jak żyć i pracować zgodnie z zasadami Buddy.

Mała książka z wielką wiedzą, która może ułatwić życie. Dzięki tej lekturze poznałam wiele założeń, które głosił Budda, na samym początku czytając tę pozycję miałam myśl, ale przecież Budda nigdy nie pracował, łatwo jest tak mówić sobie i głosić jakieś teorie nie mając zielonego pojęcia o pracy. Fakt faktem, że trochę prawdy w tym jest, bo przecież Budda pochodził z bogatej rodziny, ale później wyrzekł się wszystkiego, bo duże pieniądze dostarczały według niego jedynie cierpienia. Po głębszym zastanowieniu to, on naprawdę miał racje w tym co mówił.

W tej książce znajdziecie liczne wskazówki:
🤌 Jak czerpać radość z pracy.
🤌Jak oddzielić życie prywatne od zawodowego, aby zachować harmonię i równowagę.
🤌Jak i kiedy zrobić sobie przerwę na odpoczynek. By nie jeść przy biurku!
🤌Jak nie dać się rozproszyć niepotrzebnym rzeczom i skupić się na pracy?
🤌W jaki sposób rozwiązywać konflikty, nieporozumienia, sprzeczki w pracy?
🤌Z książki dowiecie się także, co to jest medytacja mindfulness i jaką niesie moc.

Ważne myśli, które wynotowałam:
"Odpoczynek to nie bezczynność. To klucz do lepszego życia”
" Szkodliwe relacje w pracy są niczym czarne dziury pochłaniające nasze zasoby psychiczne"
"Oddychanie to droga do przebudzenia i zachowania pełnej uważności"

Polecam dla wszystkich zapracowanych, aby odnaleźli uważność i balans w swoim życiu zawodowym. A gdy już odnajdą te wszystkie rzeczy, staną się szczęśliwymi ludźmi.

Cześć😃
Ostatnio mam wenę na czytanie poradników. Staram się patrzeć na świat, ludzi i pracę zupełnie z innej perspektywy.
🧘‍♀️
Książkę „Pracuj jak Budda. Jak osiągnąć równowagę między życiem a pracą” przeczytałam z wielkim zainteresowaniem, za jednym posiedzeniem i muszę przyznać, że wskazówki Buddy bardzo mnie pochłonęły, są realne i mogą znaleźć zastosowanie w moim życiu prywatnym i zawodowym.
🧘‍♀️
Książka podzielona została na cztery części:
1.Spostrzeżenia.
2.Praktyka.
3.Przeszkody.
4.Perfekcja
Po skończonej lekturze śmiem twierdzić, że Budda sugeruje nam, byśmy wiele trudności zaakcentowali i żyli dalej, bo kluczem do oświecenia nie jest unikanie problemów ani ich ignorowanie.
Uważność- to słowo klucz. „Trening uważności umożliwia medytację”. Rozdział 6. krok po kroku daje wskazówki, gdzie i w jaki sposób prawidłowo medytować.
🧘‍♀️
Bardzo spodoba mi się stwierdzenie: 💞„Budda propagował, aby być narratorem swojego organizmu”.

Oddychanie, sen, prawda, właściwość słów- to bardzo istotna kwestie w naszym życiu. Chyba zdecydowanie za mało zwracam na to uwagę.🤔
🧘‍♀️
Z lektury dowiecie się również, co to jest medytacja mindfulness i jaką niesie moc.
🧘‍♀️
Wynotowałam sobie oczywiście mnóstwo mądrości, przywołam te, które najbardziej do mnie przemówiły:
✨„Odpoczynek to nie bezczynność. To klucz do lepszego życia”.
✨„Spokojny człowiek śpi dobrze, ponieważ osiągnął spokój ducha”.
✨„O wiele lepsze niż tysiąc nic nieznaczących zdań jest jedno mądre słowo, którego usłyszenie przynosi pokój”.
🧘‍♀️
Z tej malutkiej, praktycznej książki poświęconej uważności i pracy dowiecie się, jak:
〰️wyznaczać sobie realistyczne cele;
〰 zachować higienę pracy;
〰️ radzić sobie z rozpraszaczami;
〰️ jak prawidłowo oddychać;
〰️skupić się na aktualnie wykonywanym zadaniu, będąc tu i teraz;
〰 sprawiedliwie dzielić uwagę między pracę a rodzinę;
〰 nie tylko pracować uważnie, ale jak żyć bardziej uważnie.

✨„Życie to cierpienie.
Źródłem cierpienia są pragnienia.
Jedynym sposobem na zwalczenie cierpienia jest wyzbycie się pragnień.
Jedynym sposobem na wyzbycie się pragnień jest Szlachetna Ośmioraka Ścieżka”.

A co to jest Szlachetna Ośmioraka Ścieżka?Odsyłam do tego znakomitego, intrygującego poradnika autorstwa Dana Zigmonda- nauczyciela zen, redaktora „Tricycle”, największego magazynu o tematyce buddyjskiej w Ameryce Północnej.

Mój głód wiedzy o buddyzmie nie został zaspokojony, lektura tylko go pobudziła, chętnie zgłębię ten temat i zajrzę do proponowanych w rozdziale 27. innych lektur.

Dziękuję @wydawnictwo.kobiece za egzemplarz książki. 😘💐Wartościowa lektura. Polecam.

Cześć😃
🧘‍♀️

Ta książka trafiła w moje ręce przypadkowo i niestety- to nie dla mnie.

Ta książka trafiła w moje ręce przypadkowo i niestety- to nie dla mnie.

• Legimi rozwój
  • Studia i praca
  • NUDY.

Dodaj cytat z książki Pracuj jak Budda. Jak osiągnąć równowagę między życiem a pracą