Jezus do duszy. Modlitwy i immaginette o. Dolindo

religia
Esprit
2021-03-05
2021-03-05

Wiele elementów się powtarza pomiędzy książkami i wypowiedziami o ojcu Dolindo. Jego twórczość była liczna oraz nie skompilowano jej w całym kształcie, gdyż dzielił się np. właśnie „obrazeczkami”, czyli immaginette pisane bezpośrednio jako słowa Jezusa lub Maryi do konkretnej duszy. Prawdopodobnie nie wszyscy zachowali lub chcieli udostępnić to, co dostali. Kontekst losów owego kapłana jest ważny, więc dobrze, że się pojawiają w pewnej części w każdej (znanej mi) książce tej autorki, bo może to być pierwsza od danej osoby i wcale nie musi znać postaci tego włoskiego księdza. Ruotolo był związany ze swoim rodzinnym Neapolem, gdzie ludzie wciąż go wspominają. Jednakże w szerszym kontekście nie był znany jak o. Pio, choć żyli, działali i umarli w podobnym czasie. Na szczęście są ludzie, którzy chcą to zmienić – pokazać większej ilości ludzi wszystko to, co Neapolitańczyk wymodlił i zapisał.

Oprócz obrazków ważnym zagadnieniem są jego różnego rodzaju modlitwy, zapoznanie się jaka była modlitwa o. Dolindo. Wbrew pozorom to bardzo trudna sztuka.
Padre mówi nam, abyśmy się modlili za Kościół, który pomimo wad ludzkich jest ważną sferą łask Boga. Pokazuje nam wagę sakramentu spowiedzi.
Modlitwy są ułożone przejrzyście, ale robią ‘sztuczny tłok’. Mimo iż to krótkie dziełko, pokazało mi parę nowych rzeczy i pomogło mi zanurzyć się w duchowość budzącą moje zaciekawienie, zastanowienie oraz chęć wcielenia wielu rzeczy do własnego życia.

Niestety znów autorka ukazuje swój jednoznacznie pozytywny pogląd na Sobór Watykański II. Ojciec Dolindo wyrósł z katolicyzmu takiego, jaki był przed tym soborem oraz ogółem przydałoby się szersze poruszenie tematu, skoro Bątkiewicz-Brożek już postanowiła go podjąć. Ani w pierwszej części (dużo grubszej książce) „Jezu, Ty się tym zajmij!” (o życiu ojca Dolindo), ani tutaj tego nie ma. Tego typu podejście zniechęca mnie do autorki. Gdyby nie wartościowy temat, skończyłabym na jednej książce tej kobiety, a tak zamierzam przeczytać kolejne. Poglądy opracowującej osoby są moim zdaniem istotne, by je określić, gdyż mój odbiór i intencja piszącego mogą być różne.

Odnośnie takich jak o. Dolindo Ruotolo świat zdaje się odmawiać czytać przykładów podobnie szczerego życia, jakby to nie miało prawa istnieć i przez to każdy (nawet jeśli nie szuka poklasku) jest widziany jako oszust lub ignorowany.

Dlaczego ocena "wybitna", za trud i zaangażowanie Autorki w przekazywaniu Dziedzictwa o. Dolindo. Dlaczego książkę polecam ? Ponieważ uznaję ją za najbardziej praktyczny przewodnik dla pragnących rozwoju duchowego. Powiem tylko, "kto ma trochę temu będzie dużo dodane' ( por. Mt 13,12a )

Tą książkę najlepiej czytam przed Najświętszym Sakramentem

Tą książkę najlepiej czytam przed Najświętszym Sakramentem