Wymazać z pamięci

Okładka książki Wymazać z pamięci Joanna Zając
Okładka książki Wymazać z pamięci
Joanna Zając Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro literatura obyczajowa, romans
Wymazać z pamięci
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2021-04-19
2021-04-19

Główna bohaterka wyprowadza się z domu, gdy jej dzieciństwo jest takie jakie nie powinno być. Czy Julka poradzi sobie ze złymi wspomnieniami, czy znajdzie miłość? Wszystko jest możliwe, gdy trafi się na odpowiednie osoby. Książka porusza różne trudne tematy i pokazuje że każdy może się zmienić i to na dobre.

"Wymazać z pamięci" Joanna Zając Wydawnictwo Białe Pióro to bardzo poruszająca, pełna emocji powieść o poszukiwaniu własnej drogi i odnajdywaniu siebie po traumatycznych przeżyciach.
W życiu spotykają nas sytuacje o których zupełnie nie można zapomnieć, ale z całą pewnością można spowodować, aby można było normalnie żyć i odczuwać.

"Wspomnienia ranią równie mocno, jeśli nie bardziej".

Julka w momencie wejścia w dorosłość, postanawia opuścić dom, aby móc zawalczyć o swoje szczęście. Chęć opuszczenia domu w którym tak naprawdę wegetowała, może okazać się dla niej najlepszym krokiem. Ucieczka od matki, która jej nie rozumie, od przyrodniej siostry i ojczyma jest dla niej najważniejsza. Pojawia się tylko jeden problem gdzie podziać się po wyprowadzce. Niespodziewany zbieg okoliczności stawia na drodze Julki starszą panią Rozalię, która postanawia jej pomóc. Wspólne mieszkanie ze staruszką, wprowadza w życie Julki trochę spokoju. Niestety demony przeszłości nie pozwalają dziewczynie zapomnieć o sobie.

"... Najpierw zatroszcz się o siebie. Kiedy odnajdziesz spokój i równowagę, wtedy dopiero będziesz w stanie skutecznie pomagać bliskim".

Czy Julka zdoła pogodzić się z przeszłością? Czy uda się jej rozpocząć nowe życie? Czy przyjmnie pomoc innych, czy będzie walczyć w pojedynkę?

"Julka obawiała się, że nie starczy jej silnej woli na to, by stanąć na nogi i spróbować na nowo zapanować nad swoim życiem".

Autorka pokazała Nam jak trudno zapomnieć o przeszłości i walczyć z nią samotnie. Przeszłość jest już tak naprawdę zamknięta, nie możemy jej cofnąć. Warto jednak pamiętać, że nasza historia nie kończy się tu i teraz tylko trwa nadal. Najważniejsze jest to aby nie walczyć samemu. Losy Julki pokazują jak brak zrozumienia przez otoczenie i bliskich, może być kluczowy w walce o lepsze jutro. Niestety w pojedynkę nie zawsze uda się wygrać, dlatego warto poprosić o pomoc, nie dusić negatywnych emocji w sobie. Jak myślicie Julka upora się z przeszłością? Koniecznie sięgnijcie po książkę, aby poznać odpowiedź. Emocje gwarantowane.

"Wspomnienia ranią równie mocno, jeśli...

Pieniądze rządzą światem, są jednak w życiu wartości które nie można za nie kupić. To miłość, dobroć, przyjaźń i zwykła ludzka lojalność. To jakim kto jest człowiekiem świadczą o nim nie słowa a czyny. Poświęcony czas i zainteresowanie drugiemu człowiekowi nie można wycenić walutą a są zwyczajnie bezcenne. Główna bohaterka powieści Julia kończąc osiemnaście lat wyprowadza się z domu i postanawia nigdy do niego nie wracać. Przypadkowo poznana starsza pani Rozalia okazuje się dla niej Babcią której nigdy nie miała, ale i kimś kto stanie się dla niej bardzo bliską osobą. Wspólne zamieszkanie owocuje nie tylko wzajemną opieką i wsparciem, ale i pozwala na pokonanie demonów przeszłości. Kobieta odnajduje sens życia i znajduje to o czym każda kobieta marzy: miłość.
Powieść jest bardzo emocjonalnie napisana, czytelnik przeżywa wraz z bohaterką jej traumę z dzieciństwa, towarzyszy początkowo gniew i złość, a następnie solidnie się wzrusza z biegiem lektury. Jest to książka która porusza bardzo wiele problemów z którymi musimy się mierzyć. To powieść o trudnych relacjach, odpowiedzialności, porusza problem molestowania i wychowania. Książka którą powinniśmy przeczytać wszyscy. Polecam! Będą potrzebne chusteczki!

Bardzo często życzymy innym przyjemnej lektury przyjemnego czytania. Ja natomiast lubię lektury które zupełnie nie sprawiają mi przyjemności. Czytanie o ludzkich tragediach nie jest przyjemnie jest ciekawe wartościowe ale nie przyjemne. Wymazać z pamięci pokazuje losy Julki bardzo skrzywdzonej przez los dopiero pod koniec dowiadujemy się jak bardzo. Książka pokazuje wiele prawd życia: jak jedno wydarzenie może wpłynąć na całe życie; jak ważna jest szczerość. I przede wszystkim że kobieta która ma dziecko wiążąc się z kimś wiążę z nim też swoje dzieci.
Jedna rzecz nie podobała mi się: jakoś nie mogę uwierzyć że Julka mimo tak wielkiej traumy tak gładko weszła w relacje intymne. Ale może to tylko moje wrażenie. Książkę jednakowoż gorąco polecam

"Są wydarzenia, które ne powinny mieć miejsca i wspomnienia, które nie dają spokoju"
Główna bohaterka "Wymazać z pamięci" to dziewczyna po przejściach, zamknięta w sobie, może nawet trochę inna niż rówieśnicy. Czytając książkę, czujemy, że Julia sporo przeżyła, że doświadczyła odrzucenia i samotności, ale, co tak naprawdę ją spotkało dowiadujemy się stopniowo na kolejnych stronach powieści. Przyglądamy się, jak młoda dziewczyna próbuje pozbyć się złych wspomnień i zacząć żyć od nowa. Szkoda, że nie mamy możliwości cofnięcia się w przeszłość i zmienienia biegu wydarzeń. Ilu z nas skorzystałoby z drugiej szansy?
Książka ma ważny przekaz - ukazuje jak ważne jest, aby słuchać uważnie siebie nawzajem, a szczególnie jeśli chodzi o dzieci, które nie zawsze powiedzą wprost o problemach, trudnościach i obawach.
Bardzo dziękuję blogowi Czytam dla przyjemności za ten book tour.

joannazajac.autorka w książce "Wymazać z pamięci " przekazuje niezwykle trudne emocje i bardzo bolesne przeżycia.
Julia opuszcza swój dom w dniu 18-tych urodzin. Schronienie,miłość i wsparcie otrzymuje od zupełnie obcej kobiety. Nie zna ojca,matka jest zafascynowana mężem i młodszą siostrą, która jest oczkiem w głowie. Odstawiona na boczny tor dodatkowo musi stawić czoła kolejnym przeciwnościom. Do przesympatycznej starszej pani wprowadza się Jakub,który ma namówić Rozalię na przekazanie mu mieszkania.
Julia dosyć szybko poznaje zamiary nowego lokatora co nie jest mu na rękę.
Dziewczyna chce za wszelką cenę poznać ojca,by dowiedzieć się prawdy o sobie.

Każdy marzy o spokojnym,bezproblemowym życiu. Kiedy względnie ten stan osiągamy pojawia się czynnik od nas niezależny. Tylko silne osoby będą w stanie zadbać o siebie a nawet udzielić pomocy innym.
Jakub jako ten zły pod wpływem poznania wielkiego sekretu Julii diametralnie zmienia swoje wartości. Krzywda raz wyrządzona pozostawia rany na duszy do końca życia.
Zbieg okoliczności czy zamierzone działanie kogoś, kto czuwa nad nami może nas ocalić, bądź doszczętnie pogrążyć.
W tej książce nie znajdziecie pikanterii ale prawdziwe ludzkie dramaty. Polecam każdemu, kto lubi czasami przeczytać coś,co uzmysłowić może jakimi jesteśmy szczęściarzami mając z pozoru mało istotne rzeczy.

Kolejna na mojej liście powieść, która porusza trudne tematy i skłania do przemyśleń, z zakończeniem, którego się nie spodziewamy, aczkolwiek nie każdemu przypadnie ono do gustu. Napisana w niezwykle prosty sposób, co sprawia że powieść pochłania się z prędkością światła.
Dziękuję autorce oraz dziewczynom z Czytam dla przyjemności za możliwość udziału w BT.

Niestety nie mamy takiej gumki aby wszystkie złe wspomnienia nią wymazać i żyć dalej tak jakby nic się nie wydarzyło. Nie mamy również w głowie "szufladek zapomnienia" chowamy, zamykamy na kluczyć i zapominamy. To zło, które nas spotkało, zostaje na zawsze w sercu, kalecząc duszę. Z czasem uczymy się z nim żyć, ale nie zapominamy.
Julię wychowuje tylko mama, ojca nie poznała. Było im według dziewczynki bardzo dobrze, mama poświęcała jej dużo czasu i miała ją tylko dla siebie. Kiedy w ich życiu pojawia się Jerzy wszystko diametralnie się zmienia. Julia traktuje partnera a później męża Joanny jako intruza, kogoś kto zabrał jej dzieciństwo, szczęście, uśmiech a przede wszystkim bezpieczeństwo. Matka nie rozumie jej zachowania, przecież wszystko ma, niczego jej nie brakuje... czy na pewno? Jednak odsuwa od siebie cały niepokój o starszą córkę, kiedy rodzi się jej druga córka Agnieszka, siostra Julki.
Dzień po swoich 18 urodzinach nasza bohaterka wyprowadza się z domu. Przeprowadza się do Pani Rozalii, która otacza ją opieką i traktuje jak swoją wnuczkę. Studiuje, pracuje w barze i wszystko zaczyna powoli się układać. Poznaje Rafała, później Artura jednak nie potrafi zaufać im do końca i okazać uczuć. Traktuje ich jak przyjaciół. Jest jeszcze jeden mężczyzna to Jakub cioteczny wnuk Pani Rozalii. Hulaka i bawidamek, któremu matka kazała przegonić Julię z mieszkania. Bo mieszkanie ma zostać przepisane na niego. Jednak przewrotny bywa los i pisze dla nich inny scenariusz. Niestety przeszłość powraca do Julii jak bumerang i będzie musiała się z nią rozliczyć. Jerzy umiera i zostawia list. Tajemnica zostaje odkryta.
Z tą tajemnicą nie może pogodzić się Joanna, która szuka pocieszenia w alkoholu, zaniedbuje Agnieszkę i to Julia musi to wszystko uporządkować.
Wzruszająca książka, pełna emocji. Do końca czytelnik nie wie co spotkało Julkę, bo ona sama nie chce zdradzić swojej tajemnicy, chce o niej zapomnieć jednak nie może. Bo jak można zapomnieć krzywdę, którą wyrządza dorosły człowiek dziecku. Traktuje je śmieć, by w następnej chwili stać się kochającym ojcem i mężem. Nie umiem odpowiedzieć sobie na pytanie co kierowało Jerzym, zresztą on sam chyba nie umiał odpowiedzieć sobie na to pytanie. Nawet na łożu śmieci prosi Julkę aby to, co się wydarzyło zostało między nimi i żeby nie mówiła nic nikomu zwłaszcza Joannie. Bo to zburzy wizerunek jakie o nim sobie stworzyła, czyli w skrócie ja jestem najważniejszy ty się nie liczysz. Nie podobało mi się również zachowanie matki Julii. Ślepa miłość do mężczyzny, u boku którego wiodła beztroskie i spokojne życie zasłoniło miłość do starszej córki. Nie rozumie zachowania Julki, przecież mieszka w pięknym domu, ma pieniądze i jeszcze jej źle. No tak materializm ponad wszystko. Fantastyczna książka mimo, że autorka poruszyła bardzo trudny temat. Wspaniała Babcia Rozalia, która sama nie wie ile ma lat oraz ludzie, którzy pomagają Julce odnaleźć siebie, uporać się z przeszłością, aby mogła zacząć żyć na nowo tak jak chce. POLECAM!!!

Julię wychowuje tylko mama, ojca nie...

Bardzo ciekawa i intetesująca książka.Byłam bardzo ciekawa jej zakończenia trochę inaczej myślałam że się skończy. Generalnie Polecam

Jakie to przykre, gdy młode, chłonne niczym gąbka umysły skażone są przeżyciami, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Jakie to smutne, gdy zło dotyka ufne i niczego nieświadome dzieci...

Temat ten rozwija Joanna Zając w swojej powieści Wymazać z pamięci. Przedstawia nam w niej Julkę, dziewczynę, która ukończywszy 18 lat z niewiadomych przyczyn opuszcza rodzinny dom i zaczyna życie na własny rachunek. Jest przy tym tak zdeterminowana nie wracać do rodziny, że czytelnik od razu dostrzega, że powody jej decyzji muszą być niezwykle ważne. Nie mając żadnych konkretnych planów decyduje się zamieszkać z zupełnie obcą starszą kobietą, Panią Rozalką. Jak się okazuje w trakcie lektury, decyzja ta jest wyjątkowo słuszna.

I tak zaczyna się nowe życie dziewczyny, która pomału poznaje innych ludzi i stopniowo rozwija skrzydła. Jednak, coś ciągle nie daje jej spokoju i nie pozwala w pełni cieszyć się tym, co udało jej się osiągnąć. Niestety, nawet w myślach nie przywołuje konkretnych zdarzeń z przeszłości, zupełnie jakby bała się ich wpływu na teraźniejszość, dlatego czytelnik bardzo długo nie jest w stanie określić ich charakteru.

Od razu widzimy, że przeszłość Julki odcisnęła na niej niewyobrażalne piętno, sprawiła, że stała się cicha i wycofana w kontaktach międzyludzkich. Często myśli o tym, jak to dobrze byłoby pokochać kogoś z wzajemnością, a jednocześnie wydaje jej się, że nie jest do tego zdolna.

Lektura tej powieści pozwala nam zapoznać się z historią młodej dziewczyny skrzywdzonej przez los. Jednak poza tą kwestią autorka porusza również inne, równie istotne co ta pierwsza, z tym że nie rozwija ich tak szeroko. Negatywny wpływ szybko postępujących technologii czy problemy alkoholowe to niektóre z tych zagadnień.

Wymazać z pamięci to wyjątkowa powieść naszpikowana wartościowymi przemyślaniami i wywołująca w odbiorcy szereg różnych emocji. W przeciwieństwie do mojej poprzedniej lektury to naprawdę wartościowa książka i cieszę się, że miałam możliwość ją przeczytać.

Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to zakończenie. Trochę mi się niepodobało, jak dla mnie zbyt mało naturalne, choć rozumiem, że stanowi ono swego rodzaju domknięcie przedstawionych treści.
Ogólnie całość odbieram bardzo dobrze.

Moja ocena to 7/10.

• Przeczytane 2021
  • Proza

Dodaj cytat z książki Wymazać z pamięci