Mistrz i Małgorzata

Okładka książki Mistrz i Małgorzata Michaił Bułhakow
Okładka książki Mistrz i Małgorzata
Michaił Bułhakow Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Biblioteka Czytelnika literatura piękna
Biblioteka Czytelnika
Master i Margarita
Czytelnik
1997-01-01
1997-01-01
Irena Lewandowska, Witold Dąbrowski
powieść rosyjska

2047

Czytałem dwukrotnie, pierwszy raz dziesięć lat temu, odbierałem ją wtedy inaczej, ale kiedyś przeczytam i trzeci raz, bo za każdym razem mam wrażenie, że i tak coś mnie omija. Jasne, świetnie napisana, o ciekawej konstrukcji, wielowątkowa, oniryczna, zagadkowa, wszystko to widzę - ale nie wywołuje we mnie emocyj, których bym się spodziewał. Czysto subiektywnie. Może za trzecim razem się uda!

Cudownie absurdalna i ponadczasowa, wybijająca się w morzu gówna, które nas zalewa (romantyczne fantasy z bad boyem jako główna postać, w którym kochają się bohaterki oraz czytelniczki),trzeba przeczytać! :)

„Seans skończony! Maestro! Rżnij pan marsza!”
Powiedziałabym, że Powieść Bułhakowa, Mistrz i Małgorzata jest ponadczasowa, niesamowita i unikalna. Są momenty kiedy to co czytasz wydaje ci się absolutnie absurdalnym a już za chwile podziwiasz głębiny myśli autora.
Nie ma sensu rozwodzić się nad treścią książki, gdyż większość z nas zna tę historię. Jedynie powiem, że to jest pozycja do której warto wracać. Jeśli mówicie, że już kiedyś czytałam/łem Mistrza i Małgorzatę, to z całego serca polecam zrobić sobie powtórkę. Jak już wspomniałam ta powieść jest ponadczasową i za każdym razem otwiera dla nas swoje nowe, nieznane głębiny.

„Seans skończony! Maestro! Rżnij pan marsza!”

Niesamowita.

Niesamowita.

Idealna książka pod maturę, ponieważ zawiera bardzo dużo motywów literackich. Jest nie tylko świetną pozycją w dziale "lektury" jak również niesamowitą powieścią, bo każdy znajdzie coś dla siebie. Szybko potrafi czytelnika wciągnąć dzięki dynamicznej i interesującej fabule.

Piekielnie dobra książka ; ) błyskotliwa i solidna, w zależności od wrażliwości i intelektu czytelnika daje nieskończone możliwości interpretacji, ostatnia powieść Bułhakowa nazywana „powieścią zachodzącego słońca”, mroczny klimat Moskwy i karnawałowa wizja świata / „z przekonania fałszerz pieniędzy, z zamiłowania zdrajca stanu, ale alchemik całkiem, całkiem” ; ) Powieść z przesłaniem: - Myślcie, unikajcie schematów i uczcie się czekać na to, co nieuniknione.

Wysłuchałam audiobooka w interpretacji Filipa Kosiora / lektor doskonały.

MICHAIŁ BUŁHAKOW „MISTRZ I MAŁGORZATA” ⭐️
Tłum. Jan Cichocki
KSIĄŻKA WYDANA PRZEZ WYD. ŚWIAT KSIĄŻKI

Wydawnictwo Świat Książki proponuje czytelnikom „Mistrza i Małgorzatę” w edycji limitowanej. Przepięknie barwione brzegi, postać kota pojawiająca się na każdej stronie, a także na brzegach sprawia, że książka ma swój niepowtarzalny urok. Przepięknie prezentuje się na półce.

CD opinii

MICHAIŁ BUŁHAKOW „MISTRZ I MAŁGORZATA” ⭐️
Tłum. Jan Cichocki
KSIĄŻKA WYDANA PRZEZ WYD. ŚWIAT KSIĄŻKI

Jak to w przypadku klasyków bywa, jedni się zachwycają, drudzy narzekają, natomiast „Mistrz i Małgorzata” to powieść, którą trzeba przeczytać z wielu powodów.

Przede wszystkim z szacunku do autora, który wykazując się z kolei niezwykłym szacunkiem do czytelnika naszpikował swoje dzieło dwuznacznościami, ale nade wszystko podjął próbę przemycenia między wierszami newralgicznych dla swoich czasów treści tak, ażeby inteligentny odbiorca zrozumiał aluzję. A jako, że swoje dzieło tworzył w tzw. czasach „czarnego stalinizmu” było to zarówno trudne, jak i ryzykowne zadanie, które zajęło mu aż 12 lat. Efektem tego jest możliwość przeniesienia się na ulice Moskwy lat 30. XX wieku i próba doświadczenia niszczącego duszę człowieka systemu Związku Radzieckiego. Pomijając kwestie czysto ideologiczne, dowiadujemy się chociażby, że ten kto ma mieszkanie, może je podzielić ściankami działowymi i dorobić się sprzedając je jako dwa mieszkania, a ten kto trzyma w wentylacji dolary prawdopodobnie „wyparuje” po jednym telefonie zatroskanego sąsiada. Domy wariatów są przepełnione ludźmi, którzy ulegają złudzeniom i wizjom mistycznych postaci, które jednocześnie przejmują władzę w instytucjach publicznych.

A jak pięknie Michaił rozprawia się z radzieckimi ideami podczas spektaklu w teatrze Varietes!
A jak genialnie ukazuje ówczesne zaprzeczanie historyczności postaci Jezusa, narażając się tym samym na oskarżenia o satanistyczny wydźwięk swojego dzieła, zwodząc mało uważnego czytelnika, a czyniąc z Wolanda analogię do radzieckich uczonych.

A jak dodamy do tego przepiękną postawę Małgorzaty na balu u Szatana ukazującą człowieczeństwo w pełnej swej krasie i pięknie, jak również symboliczne, metafizyczne zakończenie to mamy doskonały przepis na ponadczasową powieść.

Wspaniała klasyka. Miło było wrócić do tej lektury z własnej inicjatywy, a nie szkolnego przymusu ;)

Niezwykle teatralna książka, polecam w tle puścić sobie Stare Moskalskie Walce, bardzo klimatyczna pozycja.

• Lektury
  • Klasyka