Baletnice. Przyjaciółki i rywalki

Okładka książki Baletnice. Przyjaciółki i rywalki Elisabeth Barféty
Okładka książki Baletnice. Przyjaciółki i rywalki
Elisabeth Barféty Wydawnictwo: Znak emotikon Cykl: Baletnice (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Baletnice (tom 1)
Znak emotikon
2020-10-05
2020-10-05
Natalia Zmaczyńska

Mam o tyle problem z tą książką, że nie wiem dla kogo jest pisana, jaka jest docelowa grupa czytelniczek?
Przez wydawnictwo książka jest umieszczona w kategorii 6-8 i tak też sugeruje wydanie w twardej oprawie - duża czcionka, dużo światła na stronie i rysunki na pewno sprzyjają przyjemnemu czytaniu przez młodsze dzieci
Jednak fabularnie uważam, że książka zupełnie nie trafi do wieku 6-8 lat, chyba że wyjątków mocno zainteresowanych baletem. Nie jest powiedziane w jakim wieku dokładnie są główne bohaterki ale wiemy że najmłodsza (?) Zoya ma 9 lat więc przypuszczam że dziewczynki jak Maya i Costance mają 10-11? a poruszone są takie wątki jak to że dzieci się malują i makijaż jest chyba czymś oczywistym i normalnym ? Dorota z 2 roku - więc strzelam że 12 latka rozpacza po porzuceniu przez chłopaka
To nie są tematy dla 6-8 latek natomiast sam styl, język i prosty sposób wypowiedzi jest taki jak dla tego wieku. Nie klei mi się jedno z drugim

Na plus wydanie i to że główne postacie są różnorodne i widać że autorka próbuje przemycać bardzo wartościowe i wspierające treści jednak mimo to "nie kupuję" tej serii, nie będę kontynuować

Jednak fabularnie uważam, że książka zupełnie nie...

,, Baletnice . Przyjaciółki i rywalki '' to książka opowiadająca o balecie i pasji oraz miłości do niego . To dobra pozycja dla młodszych i starszych czytelników . Pięknie wydana i równie dobra w środku , pokazuje codzienność i presję ciążącą na baletnicach i baletmistrzach , jak i łączącą ich przyjaźń .

Bardzo fajna książka ma piękną okładkę.
Mam nadzieję że następne tomy też będą ciekawe .Myślę że jest fajna gdy chcecie przeczytać coś o życiu baletnic.

Bardzo fajna książka ma piękną okładkę.

Książka jest bardzo ciekawa i porywająca,bardzo wciągająca przeczytałam w jedną noc i nadal szukam następnych części tej serii.Książka opowiada o baletnicach w szkole baletu we Francji, na końcu znajdziemy różne ciekawostki i wytłumaczenia oraz zasady ze szkoły baletu we Francji.

Przeczytane z Julką - bardzo dobra warstwa psychologiczna.

Przeczytane z Julką - bardzo dobra warstwa psychologiczna.

Sporo literówek i błędów w książce, najpierw jest napisane, że starszy brat a póżniej jednak, że młodszy.
Książka dla starszych dzieci od 9 lat. Odkładamy na później. Bez zachwytów jak narazie.

Baletnice Przyjaciółki i rywalki to opowiadanie o trzech przyjaciółkach. Razem mieszkają, razem dorastają z dala od rodziców w internacie. Choć spędzają ze sobą wiele czasu różnią się jedynie charakterami. Czy właśnie ta cecha ich poróżni w “walc” o wygraną i szansę na sławę?

Baletnice Przyjaciółki i rywalki to bardzo ważna pozycja książkowa w świecie dziewczynki. Ukazuje rywalizację między przyjaciółkami, jednak jest to zdrowa i pozytywna rywalizacja. Moja córka wchodzi właśnie w taki etap dlatego czytając tę pozycję analizowałyśmy wiele sytuacji, tak aby wiedziała co w życiu jest ważne.

Musze zwrócić uwagę na piękną okładkę książki. Jest to idealna pozycja dla małej baletnicy.Piękna szata graficzna i kolor. Dodatkowo każda samodzielnie czytająca już dziewczynka z łatwością przeczyta duże litery. W książce znajdziemy również kilka obrazków czarno – białych.

Dawno u mnie na blogu nie pojawiały się recenzje książek skierowanych dla dzieci. Jednak, gdy zobaczyłam serię "Baletnice" od razu pomyślałam o mojej młodszej kuzynce. Nie byłabym jednak sobą, gdybym najpierw sama nie przeczytała sprawdzając, czy jest to książka odpowiednia dla niej. Historia mnie urzekła i postanowiłam, że opowiem wam o tej historii kilka słów. Może sami się na nią skusicie.

Głównymi bohaterkami książki są: Maya, Zoya oraz Constance to trzy przyjaciółki. Są to baletnice, które mieszkają razem w internacie i uczęszczają do szkoły baletowej w Paryżu. Każda z dziewczynek jest różna nie tylko z wyglądu, a i charakteru. Jednak świetnie się dogadują. Gdy dyrektorka ogłasza konkurs, w którym wygrają dwie najzdolniejsze uczennice i będą miały szanse zatańczyć w przedstawieniu razem ze słynną primabaleriną. Czy dążenie do celów poróżni nasze trzy przyjaciółki? Czy przyjaźń zwycięży?

"Przyjaciółki i rywalki" to piękna historia, która nie skupia się tylko na tańcu. Opowiada o przyjaźni, pięknej relacji trzech dziewczynek, które są różne, ale bardzo zżyte. Wydanie tej książki jest przepiękne. Twarda oprawa, ślicznie ilustrowana. Myślę, że jest to przeurocza historia dla małych dziewczynek. Opowieść o balecie, ale i z przesłaniem. Ja jestem zachwycona i na pewno podarują ją kuzynce. Chętnie kupię jej również resztę tomów.

Zacznę o tego, że książeczka jest przepięknie wydana. Od razu zakochałam się w jej kolorze (tak, jestem wielką fanką różowego) oraz ilustracjach, które pojawiają się co jakiś czas. „Baletnice” są książką dla dzieci, byłam przekonana, że moja córka będzie chciała jej słuchać, jednak jeszcze chwilkę będę musiała na ten moment poczekać.

Nie ma tego złego, bo książkę z wielką przyjemnością przeczytałam ja i przynajmniej wiem, co będzie czytać Lili w przyszłości. „Baletnice” są bardzo przyjemną, lekką książeczką, która moim zdaniem spodoba się niejednej dziewczynce, szczególnie takiej, która uwielbia tańczyć. Główną bohaterką jest Maya, która uczy się baletu w szkole z internatem, daleko od rodziny. Jednak każdy jej dzień jest po brzegi wypełniony wszelakimi zajęciami, że poza tym nie ma czasu praktycznie na nic. Niestety w tym natłoku nauki, zapomniała też o najważniejszym – zapomniała o sobie! Za wszelką cenę stara się pomóc swoim przyjaciołom w ich problemach i rozterkach, zamiast zadbać o siebie i swoje umiejętności, a także o rozwój i naukę. Maya jest przekochaną dziewczynką, na którą każdy może liczyć. Jednak w pewnym momencie nie wytrzymuje napięcia i wybucha, wywołując niemały szok u swoich przyjaciół. W jednym momencie wszyscy przejrzeli na oczy i wszystko wróciło na właściwe tory. Najważniejszym motywem w Baletnicach” jest oczywiście wielki konkurs, który dla uczniów pierwszej klasy, jest spełnieniem marzeń. Maya oraz pozostałe rywalki będą musieli poradzić sobie z konkurencją i w tym momencie patrzeć tylko i wyłącznie na siebie. Jak im się to uda? Musicie przekonać się sami!

Nie ma tego złego, bo książkę z wielką...

Baletnice, jest wspaniałą książką o przyjaźni, rozterkach i rywalizacji między dziewczynkami. Maja jest cudowną osobą, która każdemu chciałaby pomagać. Nie może patrzeć jak jej opiekunka cierpi rozterki miłosne, więc robi co może, by jej pomóc. Zamiast ćwiczyć do największego występu, ona poświęca swój czas przyjaciołom. Ma tak wielkie serce, że sama jest gotowa zrezygnować z nagrody, byleby tylko uszczęśliwić swoich przyjaciół.
,,Przyjaciółki i rywalki" jest pierwszym tomem z tej serii. Opowiada nam o czterech przyjaciółkach z unikatowymi osobistościami. Każda z nich inaczej rozumie wygraną w konkursie i inaczej się do niej przygotowuje.
Książka ukazuje nam, że nie należy nikogo naśladować, gdyż każdy z nas jest inny. Nie będzie szczerości w tym, co robimy, jeśli będziemy tylko kopiowali zachowania wielkich artystów. Bo szczerość jest w nas i nie można jej wyćwiczyć. Własnie to wszystko rozumieją dziewczynki po rozmowie z Mają. Dla mnie jest ona bardzo mądrą postacią, która wszystko zdobywa dzięki dziewczynkom, na które zawsze może liczyć.
Mi bardzo spodobał się moment, kiedy dziewczynki zwróciły uwagę Maji, że nie skupia się na swoich marzeniach. Był to moment nieco nerwowy, ale uświadomił jej, że bez ćwiczeń nigdy nie dojdzie do celu. Nie można bowiem chcieć czegoś wielkiego i w ogóle się o to nie starać. I przede wszystkim należy doceniać swoje życie, bo nikt za nas go nie przeżyje.
Książka zawiera bardzo ładne ilustracje, które nawet mnie motywowały do działania. Pokazały mi, że ja też powinnam walczyć o swoje marzenia, a nie tylko poświęcać się otoczeniu.
Powieść zdecydowanie podbudowuje naszą psychikę. Duże litery sprawiają, że czyta się ją szybko. Akcja potrafi wciągnąć nas w swój świat i trzymać w napięciu. Przestrzega nas przed nierozważnym zachowaniem i ukierunkowuje w dobrą stronę. Idealna dla dziewczynek już od ósmego roku życia, kiedy to zaczynają uważniej postrzegać świat i to, kim chciały by być. Dla mnie dziesięć na dziesięć i czekam na drugą część ,,Prawie idealna".

• Dla dzieci
  • Przeczytane w 2021