Pamiętam cię jutro

Janusz Muzyczyszyn
2020-07-01
2020-07-01
Poezja erotyki poezja liryczna

Okładka książki Daję Słówko. Dodatek do czasopisma „Daję Słowo” nr 1/2024 Dorota Frątczak, Katarzyna Jabłońska, Janusz Muzyczyszyn, Agata Pakuła
Daję Słówko. D... Dorota Frątczak, Ka...
Okładka książki Gdzie fikcja spotyka się z rzeczywistością. Biblioteka Patryk Berger, Norbert Budzyński, Monika Fudali, Justyna Karolak, Norbert Grzegorz Kościesza, Janusz Muzyczyszyn
Gdzie fikcja s... Patryk Berger, Norb...
Czasopismo "Da... Łukasz Bałut, Daria...

Podróż aż po granice zapomnienia

„Pozostaje wspomnienie
Krótkich chwil z Tobą
Wspólnych snów
I leniwych poranków

Ta rozkoszna pamięć.”

Autor zabiera nas w niezwykłą podróż do krainy, w której czas nie istnieje, poza złe wspomnienia i trudne doświadczenia. Trwa pamięć i wieczność ciepłych wyznań miłosnych, cudownych uniesień oraz wielkiej nadziei, „że może zegar lub noc wstrzyma swój bieg”.

„Nie chce, by zegar życia
Bił kolejne godziny
Wolałbym zatrzymać czas
I Tę, którą mu dał los.”

W wierszach wspominamy piękne chwile dwóch kochających się osób razem spędzających „w domku nad jeziorem kąpiele w srebrzystej wodzie”, wspólne spacery w mroźne dni. Wyznających sobie miłość. Powierzających sekrety i składających szczere obietnice.
Jednak wszystko ma swój kres, jak i śmierć. Tego boimy się najbardziej, pozostać samotni na starość:

„(…) Zimnego, pustego łóżka
Rozmowy ze ścianą
Braku twych stóp
Które dłońmi rozgrzewam(…)”

Wtedy pozostaną nam piękne wspomnienia prawdziwej miłości, „niekończąca się historia”, „niewyśniony do końca sen”.

Tomik jest bardzo dobrze przemyślany, czuć w nim wybrzmiewające emocje radości, smutku, pożądania, tęsknotę, odrzucenie, ból wypowiedzianych i niewypowiedzianych słów oraz refleksje, jakie im towarzyszą. W każdych słowach czuć wielką miłość łączącą kobietę i mężczyznę, to wyczekiwanie i płynącą krew w żyłach z pożądania i niezaspokojony głód bycia ze sobą.
Przepiękna okładka zaprasza nas do magicznych słów i wersów o przemijaniu. W tomiku znajdziemy mnóstwo środków stylistycznych, które wzbogaciły wiersze, ale też zadziałały na nasze emocje i naszą wyobraźnię, skłoniły nas do pewnych refleksji, pytań i przemyśleń. Przeżyjemy niesamowite chwile uniesień i zgłębimy tajemnice miłości i na nowo odkryjemy słowa Kocham Cię.

Tomik jest przepięknie wydany, zaopatrzony w niesamowite ilustracje Roussany Alex-Nowakowskiej, które dodają tomikowi dodatkowego uroku, a autora wierszy umieszczają w swojej historii. Serdecznie polecam, każdy znajdzie tu cząstkę siebie lub ukochanej osoby.

„Zatopisz się w tej chwili
Wczepisz w nią pazurami

Krótkich chwil z Tobą
Wspólnych snów
I leniwych poranków

Ta rozkoszna pamięć.”

"Pamiętam cię jutro" to tomik poezji, zawiera on kilkadziesiąt wspaniałych i poruszających wierszy.

Myślę że każdy z nas czytając je, poczuje jakby autor czytał w naszej duszy. Otwiera oczy na nasze lęki i cierpienia związane z miłością.

Ten krótki tomik czyta się bardzo szybko, skłania do refleksji a momentami wywołał u mnie delikatne łzy. Nie sądziłam, że wiersze mogą mi się tak mocno spodobać. Oj jak bardzo się myliłam… "Pamiętam cię jutro" to naprawdę wspaniały zbiór poezji, myślę, że każdy z nas znajdzie w nim wiersz, który go poruszy.

W wierszach znajdziecie nawiązania do, bólu odrzucenia, radości wzajemnego poznawania, ekscytacji pierwszego dotyku czy pocałunku....

Kim, że jestem by oceniać poezję? Nikim, ani się na niej nie znam a czytam obecnie dość sporadycznie. To, że napisałam kilkanaście wierszy, których nikt nie przeczytał również nie daje mi prawa oceniać twórczości innych. W przypadku powieści mogę się podzielić szerszymi wrażeniami, ale i przy wierszach myślę, że mogę co nie co napisać. Każdy z wierszy przemawia do nas ogromem emocji autora, są tu nie tylko pięknie spisane słowa, ale i świetne ilustracje. Zarówno słowa jak i rysunki tworzą cudowną całość, którą wręcz czyta się z przyjemnością podziwiając świetną kreskę na rysunkach. Mi osobiście wiersze bardzo się podobają i styl ich autora. Z chęcią poznam również jego inne dzieła bo jego poezja zdecydowanie przemawiają do mojej duszy.

Poezja to zawsze dla mnie idealna ucieczka od problemów więc i Wam polecam po nią sięgnąć.

"Pamiętam cię jutro" to trzeci tomik poezji Janusza Muzyczyszyna. Wcześniej miałam okazję czytać powieści autora, które bardzo polecam.

Wiersze mają cudowną lekkość. Mówią o miłości i pamięci. Słowami autora: "cóż bowiem znaczy "pamiętam cię jutro"? Owym pozornie nielogicznym wyrażeniem chciałem zilustrować ciągłość relacji mężczyzna-kobieta. Niezależnie od tego, kiedy się ona zaczyna, ani czy i w której chwili kończy - trwała, trwa i trwać będzie w umysłach obu stron."

W utworach powtarza się motyw zegara, symbolizującego samotność, lecz w chwilach, gdy bohater przebywa w towarzystwie ukochanej, żyje chwilą obecną, nie martwiąc się przyszłością. To właściwość miłości, która zdarza się w każdym wieku.

W tomiku znajdziemy także cytaty, którymi inspirował się autor. Całość jest pięknie ilustrowana. Polecam!

Miłość i emocje są z nami przez całe nasze życie, a wspomnienia są niczym brama do sfery najpiękniejszych marzeń.

Są takie wspomnienia, do których mamy szczególny sentyment. Wiersze Pana Janusza pięknie opowiadają  o wyjątkowych chwilach z naszego własnego życia. Każdy, oczywiście w różnym stopniu, będzie utożsamiać swoje doświadczenia z treścią wierszy autora.

Ja sam znalazłem kilka, które opisywały... mnie 😮

Niesamowita uniwersalność, lekkość i cudny dobór słów sprawiły, że nie oderwałem się od czytania aż do końca tomiku. Ujęły mnie bogate w emocje opisy uczuć: miłości, tęsknoty, żalu. Zawsze bałem się przemijania tego co najcenniejsze, ale dzięki tej poezji lęk ten znacznie osłabł. Szczęśliwie na kartach książek wciąż kochamy, tańczymy i uśmiechamy się z kieliszkiem dobrego wina w ręce.

Dodatkowym atutem tomiku są grafiki cechujące się delikatnością, współgrające z przesłaniem wierszy 🤩

Cóż, to kolejna perła w samowydawczej koronie, którą można przeczytać w ramach BT #samowydawcyubatorego 🤓

Ja sam...

Bardzo przyjemny, ciepły tomik wierszy, które przenoszą czytelnika do świata złożonych uczuć - miłości, tęsknoty, pożadania, smutku po utraconej relacji i bolesnej świadomości biegnącego wciąż czasu.
Jest to pozycja dla każdego, w wierszach odnajdzie się i starsza osoba z bagażem doświadczeń i ta dopiero wchodząca w wiek pierwszych miłości, bez względu na płeć.
Autor pisze poezję prostym językiem, nie trzeba dopatrywać się wzniosłych metafor, dzięki czemu wiersze Janusza Muzyczyszyna są tak przyjemne w odbiorze i łatwo jest się z nimi identyfikować. Cieszę się, że miałam szansę zapoznać się z tym tomikiem i każdemu gorąco go polecam :)

Autor pisze...

Miłość w poezji wiecznie żywa

[Recenzja powstała przy współpracy z portalem Sztukater.pl]

„Pamiętam cię jutro” Janusza Muzyczyszyna to tomik poezji liczący sobie pięćdziesiąt trzy wiersze. Są to wiersze wolne, poruszające tematykę relacji damsko – męskich, w szczególności więzi o charakterze romantycznym. Tomik wzbogacony jest o komentarz odautorski oraz grafiki, które dopełniają treść wierszy. Niektóre utwory opatrzone są cytatami z utworów innych poetów i poetek.

Muszę przyznać, że poezja Janusza Muzyczyczyna mi się spodobała. Zanim zaczęłam lekturę bałam się rozczarowania, ponieważ wydawałoby się, że w poezji na temat miłości zostało powiedziane już wszystko i nic nowego nie będzie w stanie nas zaskoczyć i usatysfakcjonować. Mimo to, wiersze Janusza Muzyczyszyna odebrałam w pozytywny sposób. Mają w sobie to „coś”, tę szczególną atmosferę i odmienny nastrój, coś na kształt unikalnego stylu poety. Posiłkując się angielskim, można powiedzieć, że te wiersze mają swój specjalny vibe. Myślę więc, że ta poezja broni się swoją tożsamością oraz tym, że jest autentyczna w swojej stylistyce.

Wiersze Janusza Muzyczyszyna są moim zdaniem również jasne i przejrzyste w obrazowaniu. Innymi słowy, po prostu wiemy o czym mówi podmiot liryczny. Treść wiersza nie jest zawoalowana na tysiące sposobów i nie próbuje być na siłę metaforyczna i nieodgadniona. Ktoś mógłby powiedzieć, że poezja właśnie nie powinna być taka „wprost”, jednak w tym wypadku musiałabym się nie zgodzić. Prostota wierszy Janusza Muzyczyszyna sprawdza się w ten sposób, że odbiorca bez problemu może stworzyć w swojej wyobraźni obrazy poetyckie. Tematyka wierszy nie jest już dla niego żadną zagadką – wiemy, że mówią o miłości. Skoro problematyka nie jest w tym wypadku chwytem poetyckim, to musi nim być styl wiersza. I tu pojawia się to prostolinijne, ale piękne i subtelne obrazowanie, które odbiorca może tworzyć we własnej głowie dzięki temu, że wiersze są właśnie tak jasne i przejrzyste. Może się to wszystko wydawać mętne, ponieważ trudno przelać to wrażenie przez klawiaturę, ale jeśli sięgnięcie po poezję Janusza Muzyczyszyna, to myślę, że będziecie wiedzieli co miałam na myśli.

„Pamiętam cię jutro” oferuje również szereg toposów, które są znane w literaturze już od dawna, ale wciąż potrzebują odświeżania w kolejnych utworach. Poezja Janusza Muzyczyszyna szczególny nacisk kładzie na przemijanie. W wierszach wielokrotnie pojawia się zegar, który nieubłaganie odlicza czas. Wskazówki biegną i zwiastują: rychłe rozstanie kochanków, odejście bliskiej osoby, zbliżające się spotkanie lub rozstanie. Mam wrażenie, że czas i jego upływ są ciągle obecne w tych wierszach. Nie zawsze jest to wyrażone wprost, ale mam takie poczucie, że wisi on nad czytelnikiem jak cień, który był, jest i będzie obecny. Myślę, że jest to element, który równoważy nastrój tej poezji. Bez jakiegokolwiek zagrożenia, czy niepokoju, wiersze o miłości z łatwością stawałyby się cukierkowymi rymowankami.

Wiersze z tomiku „Pamiętam cię jutro” najczęściej przedstawiają perspektywę mężczyzny, chociaż nie zabraknie również punktu widzenia kobiety. Cieszę się, że została zachowana sprawiedliwość w tej kwestii i że o miłości damsko – męskiej nie mówimy tylko za pomocą spojrzenia jednej ze stron.

Warto wspomnieć również o ilustracjach, które świetnie dopełniają wiersze. Moim zdaniem grafiki są naprawdę estetyczne i doskonale oddają ducha poezji Janusza Muzyczyszyna. Tomik wydany w ten sposób przyjemnie jest wziąć do rąk. Widać, że zbiór wierszy został stworzony i wydany z największą pieczołowitością.

„Pamiętam cię jutro” mogę więc polecić. Myślę, że jest to miła w odbiorze poezja, przy której można się wyciszyć i oddać refleksji.

Miłość w poezji wiecznie żywa

[Recenzja powstała przy współpracy z portalem Sztukater.pl]

Kiedy za oknem robi się coraz chłodniej i coraz szybciej zapada zmierzch, a mój nastrój staje się dużo bardziej melancholijny, częściej sięgam po poezję. Nie o wszystkich przeczytanych zbiorach piszę tutaj na blogu, ale wyjątkowo o tym tomiku chcę wspomnieć.
"Pamiętam Cię jutro" to zbiór przepięknych wierszy i erotyków opisujących uczucia, które towarzyszą związkowi kobiety i mężczyzny. Wiersze w tym tomiku są niezwykle nostalgiczne i refleksyjne wyczytać w nich można tęsknotę, żal i ból, a zarazem nadzieję, że jutro nadejdzie nowy dzień, a związek między kobietą i mężczyzną będzie trwać.
Wiersze są niezwykle nastrojowe, momentami wręcz magiczne. Czytając je, dosłownie czułam wypływające z nich ciepło, które otaczało mnie swym blaskiem, a autentyczność wyznań sprawiła, że zatraciłam się w nich, nie zważając na upływający czas.

Zbiór jest pięknie wydany, wiersze wzbogacone o 16 ilustracji wykonanych przez Roussanę Alex-Nowakowską oddają wiele emocji, niektóre z nich są niezwykle intymne, inne zaś przepełnione ruchem i emocjami. Przepięknie wykonane przykuwają wzrok na dłuższą chwilę.
Jeśli szukacie nietuzinkowego prezentu dla bliskiej sercu osobie... podarujcie jej ten tomik przepięknej poezji.

Z poezją pana Muzyczyszyna spotykam się po raz pierwszy. Jestem zauroczona jego subtelnością delikatnością i refleksyjnością...

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Idealny "lek" na długie jesienne wieczory, przy ciepłej herbacie lub kieliszku dobrego wina. Liryczny, refleksyjny, piękny...

POLECAM...

Czytujecie poezję?

Ja polubiłam ją w liceum, a teraz dzięki Januszowi Muzyczyszynowi miałam okazję zagłębić się w tomik jego wierszy.

"Pamiętam cię jutro" to kolejny wydany przez autora zbiór jego wierszy i zarazem kontynuacja poprzedniego "Myśli słodkie, gorzkie". Twórca jest zarówno poetą jak i prozaikiem. W swoim dorobku pisarskim może pochwalić się także dwiema powieściami. A kolejna, trzecia z kolei pt. "Zapomniany pamiętnik" będzie miała swoją premierę 12 listopada tego roku.

W tym tomie autor podejmuje ogólnie rozumianą tematykę relacji damsko - męskich. Opisuje wiele różnych uczuć targających dwoma osobami. Mamy tu miłość, pożądanie, frustrację, tęsknotę i lęk przed odrzuceniem. Wiersze napisane są prostym językiem poetyckim, więc myślę, że każdy z łatwością pojmie ich sens. Aby jednak uczynić to w pełni godnie należy pochylić się nad każdym z nich, zagłębić pomiędzy wersy i dostrzec ich znaczenie.
Przez twórczość autora płynie się niczym przez unormowaną taflę wody. Nie sposób poczuć się przy niej źle. Widać jak na dłoni, że każdy z wierszy niesie za sobą konkretne przesłanie. Mamy tu kilka rodzajów liryki, a podmiot zmienia się w zależności od utworu. Dzięki pięknemu wydaniu wraz z ilustracjami, wszystko stanowi jedną całość.

Niezmiernie się cieszę, że mogłam zapoznać się z tą częścią twórczości autora. Poezja jest wręcz idealna na chłodne, jesienne wieczory.

Czytujecie poezję?

"Pamiętam Cię jutro" to już trzeci tom poezji Pana Janusza. Sam autor pisze, że jego poezja krąży wokół uczuć, jakie łącza kobietę i mężczyznę.
W utworach pięknie opisana jest cała paleta uczuć, począwszy od miłości, poprzez pragnienie, pożądanie a także odrzucenie czy tęsknotę. Podmiot, wie, że to co minęło już nie wróci. W tomiku nie brakuje tez wierszy, w których podmiot jest szczęśliwy ze swoją wybranką serca.
Czas- jest głównym połączeniem wszystkich wierszy, dlatego autor w swojej poezji często pisze o zegarze, który symbolizuje przemijanie i ulotność chwil.

Jestem zachwycona tym, jak pięknie autor przedstawia nam uczucia, które są z nami na codzień.
Każdy z nas za kimś tęskni, kogoś kocha czy też został choć raz przez kogoś odrzucony.
Dopełnieniem piękna tomiku są cudowne ilustracje obrazujące poszczególne uczucia. Polecam z całego serca każdemu. Warto czasami oderwać się od prozy i poczytać coś poruszającego. Ten tomik zdecydowanie jest dla ludzi, którzy nie wstydzą się swoich uczuć i potrafią o nich otwarcie rozmawiać

• Sztukater.pl
  • Przeczytane 2020
  • Cudowne

Dodaj cytat z książki Pamiętam cię jutro