Soru Hanta. Narodziny bohatera

Okładka książki Soru Hanta. Narodziny bohatera Wojciech Smoła
Okładka książki Soru Hanta. Narodziny bohatera
Wojciech Smoła Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Cykl: Soru Hanta (tom 1) fantasy, science fiction
Soru Hanta (tom 1)
Wydawnictwo WasPos
2022-02-21
2022-02-21

Świetna pozycja, którą wchłonąłem w 2 dni.
Ludzkość walczy z najeźdźcami z kosmosu, przy pomocy elitarnej grupy "Świetlików".
Świetny styl, pomysł i wartka akcja plus doskonała zabawa.
Osobiście nie do końca spodobał mi się wątek supermocy ale i tak szybko i z wielka chęcią sięgnę po drugi tom

Świetna pozycja, którą wchłonąłem w 2 dni.
Świetny styl, pomysł i wartka akcja plus doskonała zabawa.

Książka przypadła mi do gustu. Podczas majówki przeczytałam aż dwie części.

Książka przypadła mi do gustu. Podczas majówki przeczytałam aż dwie części.

Bardzo ciekawa. Trochę niespójności, ale nie żałuję zakupu.

Bardzo ciekawa. Trochę niespójności, ale nie żałuję zakupu.

Moja ocena 9/10

Po pierwsze: Epickie zakończenie. Niespodziewane, zaskakujące i dobrze skonstruowane. Wyzwalające emocje od: „ja nie wierzę” po... To już trzeba naprawdę przeczytać!!

Po drugie: Napisane wartką, gładką akcją. Dużo się dzieje, ale jest to odpowiednio opisane. Wręcz "widzimy te bitwy w głowie". Do tego język jest przejrzysty i prosto się czyta.

Po trzecie: Sam pomysł — niby niezaskakujący na pierwszą myśl, a zrealizowany genialnie!

Nawet przeszło mi przez myśl, że polskie SF ma rację bytu, a fantastyka to nie tylko Sapkowski (którego kocham zresztą),więc naprawdę widzę ogromny potencjał i przede wszystkim jestem zaskoczona jakością — naprawdę wybitne dzieło, dopracowane do granic możliwości. Ponadto już skojarzenie z Sandersonem uważam, że nie jest tu przesadą! Brawa dla autora.

Moja ocena 9/10

Po trzecie:...

Całkiem udany debiut. Na pewno sie nie nudziłam czytając.

Całkiem udany debiut. Na pewno sie nie nudziłam czytając.

Książka lekka, przyjemnie się czyta, jeśli ktoś oczekuje górnolotnych motywów to ich nie ma, odskocznia na popołudnia po pracy

Ostatnio czytam coraz mniej, ale ta mi się nawet podobała. Książkę dostałam od kolegi ; D Chętnie sprawdzę drugą część

Wojciech Smoła " Soru Hanta. Narodziny bohatera"

Kim jest Dey? Kim są Chisa, Tom, Luna, Daniel, Martin i wielu innych? Czym jest ran, tajemnicza przepowiednia i Soru Hanta?
O tym dowiesz się z debiutanckiej powieści fantasy Wojciecha Smoły.

Rzecz dzieje się w przyszłości, jednak nie tak bardzo odległej od naszej, bo w XXII wieku, gdy życie człowieka uzależnione jest od elektroniki w jeszcze większym stopniu niż obecnie. Każdy posiada trin, praktycznie połączony z ciałem na stałe. Jego zewnętrzną oznaką jest tylko kolorowe pulsowanie w okolicy nadgarstka, gdy własciciel tego spersonalizowanego urzadzenia dostaje nową wiadomość. Trin może pełnić funkcję lusterka, może być komunikatorem, lokalizatorem i komputerem w jednym. Założony jako bransoleta na rękę, już za pierwszym razem "stapia się" w jedność z właścicielem.
Tyle o trinie, bo nie on jest tu najważniejszy. Najważniejszy jest Człowiek w rozumieniu Ludzkość, której grozi zagłada. W drugiej połowie XXI wieku Ziemianie po raz pierwszy nawiązali kontakt z obcą cywilizacją. Niestety, od tego czasu nasza planeta atakowana jest przez obcych nazywanych Pirsjanami. Po latach względnego spokoju i ciszy, znów musi przygotować się na odparcie największego w jej historii ataku z kosmosu. W walce czołowe pozycje zająć mają wychowankowie grupy GWD tzw. Oddziały Świetlików. Elitarne jednostki szkolone w wielu miejsach globu. Jednym z rekrutów jednostki jest Deynard Redo, do którego najbliżsi zwracają się Dey. Świetlikiem był też jego ojciec Daniel. Kimś związanym ze Świetlikami był również jego dziadek Cethaniel, ale jego historia w rodzinie zasnuta jest zasłoną milczenia... Deya wspiera Chisa, przyjaciółka z dzieciństwa, córka pułkownika Martina. Towarzyszem walk i wielu przeżyć jest Tom, najlepszy przyjaciel.
Na początku powieści poznajemy 10-letniego Deya, jego najbliższych i znajomych. Następnie historia rozwija się w czasie, gdy Dey jest już niemal dorosły i podejmuje trudną, ale wydawałoby się jedyną słuszną decyzję w swoim doychczasowym życiu. Postanawia zostać Świetlikiem i trafia do akademii gdzie w szeregach Iskier przystępuje do szkolenia. Po nauce zwinności, zręczności, celności musi opanować najtrudniejszą sztukę operowania magicznym nieomal ranem. W snach niekiedy nawiedza go niepokojąca wizja pustyni pokrytej wyschniętą, spękaną ziemią. Co może oznaczać? Czy to echa zapomnianej, odsuniętej w niebyt przeszłości, czy też zwiastun nadchodzącej, niepokojącej przyszłości?
Pirsjanie znów atakują z kosmosu. Ludzkość nie zna ich twarzy. Wizerunek nielicznych schwytanych czy odnalezionych osobników nigdy nie został podany do opinii publicznej. Skrzętnie skrywany w archiwach wojskowych nie powinien się z nich wydostać. Na Ziemi panoszą się potwory przywiezione przez Pirsjan tzw. Gryzelle, walka z którymi jest wstępem do nadchodzącej z gwiazd, zagłady ludzkości.

Jest tu wątek przyjaźni, miłości, jest strata, żałoba i tęsknota. Jest wiara w to, że mogę coś zmienić i udowodnić, że coś znaczę. Jest wiele niedopowiedzeń i wątków, które być może wymagają dopowiedzenia, może z racji debiutu nie są dopracowane, a może sugerują, że będzie coś więcej.
Książkę czyta się lekko, przyjemnie i z zaciekawieniem, co wydarzy się dalej. Myślę, że to udany debiut i czekam na odsłonę dalszych losów Deynarda, bo wieści o kontynuacji przynosi sam autor Wojciech Smoła.

Wojciech Smoła " Soru Hanta. Narodziny bohatera"

O tym dowiesz się z debiutanckiej powieści fantasy Wojciecha Smoły.

Była lepsza niż przypuszczałam. I podobno wyjdzie druga część, więc daję o punkt więcej, bo jestem ciekawa co tam dalej się może wydarzyć. Mam tylko nadzieję, że nie będzie o nowych bohaterach bo w takim razie co to za kontynuacja.

Nie będę ukrywać. Porzuciłem książkę po pierwszych 50 stronach i nie miałem zamiaru do niej wracać. Przekonały mnie recenzje na lubimyczytać. Bardzo dużo tu zachwalania zakończenia i ogólnie tej książki. No to pomyślałem, że za szybko oceniłem, dam jej jeszcze jedną szansę.

Przeczytałem.
Chyba żałuję.

Książka ma dużo problemów. Przede wszystkim opisy, a właściwie totalny ich brak. Gatunkowo to mix science fiction i fantasy. Roboty, technologie, bronie, urządzenia, moce, fantastyczne stworzenia - te rzeczy występują w tej książce, ale naprawdę rzadko są satysfakcjonująco opisane.
Kolejna sprawa to postacie i ich wiele idiotycznych działań. Przebieranki i obrażanie się za złamanie obietnicy z dzieciństwa. Soru Hanta wprowadza naprawdę dużo postaci, niestety żadnej sensownie nie rozbudowuje.
Akcja pędzi bardzo szybko, niby mogłoby to być plusem w serii nastawionej na tempo i walki, ale tutaj zaskakująco często gubiłem się w tym co się dzieje. Tu winą są słabe opisy, które u Autora kuleją.

Osobiście też nie uważam, by zakończenie było jakoś niesamowicie udane. Do mnie nie trafia.

Na okładce jest napisane, że Autor inspirował się japońskim i zachodnim komiksem. I te inspiracje są bardzo widoczne, jeżeli ktoś jest wystarczająco obeznany w jednym i drugim to pewnie je dostrzeże.

Wiem, że to debiut i naprawdę chciałbym go ocenić trochę wyżej, ale ciężko mi znaleźć dodatkowe atuty.

Przeczytałem.
Chyba żałuję.

Książka ma dużo problemów. Przede wszystkim opisy, a właściwie totalny...

• Sci-fi
  • Serie