Zgadnij, kim jestem

Okładka książki Zgadnij, kim jestem Kamila Cudnik
Okładka książki Zgadnij, kim jestem
Kamila Cudnik Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Zgadnij, kim jestem (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Zgadnij, kim jestem (tom 1)
Zysk i S-ka
2020-06-02
2020-06-02
literatura polska kryminał thriller

„Wybacz” to drugi tom cyklu i kontynuacja książki „Zgadnij, kim jestem”. Mimo tego jest to powieść autonomiczna. Oczywiście znajomość pierwszego tomu pozwoli na dostrzeżenie wielu wątków, poznanie początku małżeństwa Izabelli i Roberta. Widzimy tam młodych ludzi oddanych swojej pracy. On jest policjantem z misją, ona ma duszę artystyczną i pragnie doświadczania ekstremalnych przeżyć. To właśnie skłania ją do wejścia na barierki mostu, aby poczuć przestrzeń. Jego interwencja i „uratowanie” Izy kończy się zacieśnianą powoli relacją. W tle zaczynają pojawiać się tajemnicze wiadomości. Kim jest nadawca?
Po kilkunastu latach ponownie spotykamy się z Izą i Robertem. Tym razem w „Wybacz”. Są już małżeństwem z wieloletnim stażem oraz rodzicami nastolatki. Przez lata w ich życiu wiele się zmieniło. Iza daje córce sporą przestrzeń. Robert jako policjant naoglądał się wielu tragedii, dlatego stara się pilnować córki. Ta troska wydaje się dziewczynie nadmierna i irytująca. Do czasu, kiedy w okolicy dochodzi do tragedii: na terenie nieczynnego dworca PKP zostaje zabitych dwoje nastolatków. Wokół sprawy zaczyna się śledztwo prowadzone przez Roberta Bukowskiego. Zastrzelona jest przebojowa nastolatka i jej spokojny kolega. W tle pojawia się wątek przemocy domowej. Zbliżony wiek ofiar do wieku jego córki sprawia, że mężczyzna intensywniej pracuje. Znalezienie mordercy jest dla niego priorytetem. Jednak w tle pojawi się też kilka zadziwiających spraw i niepokojących wątków. Do zespołu policjantów dołączy, Karolina Werner, która wprowadzi sporo zamieszania w zespole śledczych. Poza tym na jaw wyjdą działania jednego z kolegów z pracy. Co łączy te sprawy ze sobą? Kto stoi za morderstwami?
Kamila Cudnik w swoich książkach do wątków kryminalnych zawsze wplata wiele problemów społecznych. I tak jest też tutaj. „Wybacz” to nie tylko opowieść o śledztwie, ale też i pomówieniach, tworzeniu pozorów, wykorzystaniu swojej pozycji społecznej fałszywych oskarżeniach. Złe osoby możemy znaleźć zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Do tego autorka podsuwa nam problem wykluczenia w gronie rówieśniczym, różnych przejawów przemocy w rodzinie.
Bohaterzy są tu bardzo zróżnicowani, wyraziści. Do tego każdy zmaga się z traumami, ma na swoim koncie złe doświadczenia. Nie znajdziemy tu idealizowania osób pracujących w policji. Każdy z nich ma coś na sumieniu i musi wybierać między przestrzeganiem przepisów, a kryciem kolegi. Dostajemy tu historię pełną pozornie niezwiązanych ze sobą wątków. Jednak z perspektywy całości wszystko pięknie się łączy i pozwala na lepsze zrozumienie zbrodni, wokół której toczy się śledztwo. Zakończenie zdecydowanie zaskakuje.
Kamila Cudnik do akcji powieści wplata sporą ilość aktualnych wydarzeń. Razem z bohaterami udajemy się na wystawy, poznajemy prawdziwych twórców oraz postacie wykreowane na podstawie osób popularnych z określonego rodzaju twórczości. Pojawia się tu też problem chorób psychicznych, problemów z tym związanych, wprowadzania dziecka do świata przemocy, zaniedbania relacji z dzieckiem, gwałtu. Z wcześniejszym tomem łączą tę książkę główni bohaterzy, którzy pokazują, w jaki sposób wydarzenia wyglądają z ich perspektywy. Dwa spojrzenia na wydarzenia pozwalają na szersze spojrzenie na relacje międzyludzkie.
Cykl „Zgadnij, kim jestem” Kamili Cudnik to wprawnie napisany thriller kryminalny.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Nie mój klimat. Obyczajowa , w której ciągle śpią. Sen dobry na wszystkie kłopoty. Przeczytam drugą część.

Bardzo zgrabna książka i bardzo wciągają ;) dodatkowo autorka również interesująca osoba no i pisze o znajomych stronach lecę po kolejną

Dzień dobry. Kochani. Tej książki nie możecie pominąć, bo ta historia jest świetna i naprawdę ciekawa.
W stu procentach polecam.
Jak zwykle zachęcam do czytania fajnych książek.

Autorka: Kamila Cudnik.
Tytuł: Zgadnij Kim Jestem.
Przeczytano stron: 424.
Wydawnictwo: Zysk I Ska.

Opinia:

Iza jest młodą i piękną kobietą, która dla zabawy stanęła na barierkach. Akurat tędy przejeżdżał policjant o imieniu Robert i zdiął ją z tej barierki, bo myślał, że ona chce sobie zrobić coś złego. Dzięki temu poznali się.
Nagle dziewczyna dostawała tajemnicze telefony, w której ktoś wypowiadał pewne imię z jej dzieciństwa. Od tego momentu w życiu Izy zaczęło wiele się dziać. Oczywiście wiele złego. Co się stało z jej przyjacielem Jarkiem?
Wszystkiego nie mogę wam zdradzić, bo trzeba po tą książkę sięgnąć.
Moja ocena to: 1000 /1000 punktów.
Polecam. Jest elegancko.
Do zobaczenia w następnej recenzji. 😯

W stu procentach polecam.
Jak zwykle zachęcam do czytania fajnych książek.

Autorka: Kamila Cudnik.
Tytuł: Zgadnij Kim Jestem.
Przeczytano stron: 424.
Wydawnictwo: Zysk I Ska.

Opinia:

Zgadnij Kim Jestem. To jest tajemnicza historia, którą przeczytałem za jednym razem....

Całkiem niezła, mimo, że jest to bardziej książka obyczajowa niż kryminał. Zaskoczyło mnie zakończenie...ale również rozczarowały decyzje głównego bohatera. Książkę polecam. Słuchałam jej w wersji audiobooku, lektorka...świetna, cudowna modulacja głosu w zależności od postaci. Wolę głosy męskie...ale...ona dala radę. Polecam

To moje drugie spotkanie z twórczością autorki i muszę przyznać, że pierwsze było lepsze.
Jest to powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Iza jest malarką. Odziedziczone po ojcu pieniądze pozwalają jej nie pracować, tylko malować.
Iza staje na barierce mostu, wcale nie zamierzając skoczyć, co opacznie odczytuje policjant Robert. Mężczyzna "ratuje" ją od niechybnej śmierci i zabiera na komisariat. Znajomość nabiera rumieńców. Para zaczyna się spotykać. Niestety w życiu Izy dzieją się różne dziwne rzeczy, które zakłócają jej egzystencję. Ktoś wchodzi do domu podczas nieobecności właścicielki, otwiera wszystkie pokoje. Iza zostaje pobita. Ktoś usiłuje spalić jej dom.
Mimo tragicznych wydarzeń jakoś mi się ciągnęła cała fabuła, nie wzbudzała emocji. Czegoś mi brakowało podczas czytania. Wręcz marzyłam, żeby skończyć tę powieść i wziąć się za coś innego.

"Zgadnij, kim jestem" Kamili Cudnik zupełnie przypadkowo zakupiłam na zeszłorocznej wakacyjnej wyprzedaży nad morzem. Rodzina poganiała mnie, bo już zbyt długo wybierałam książki, więc do stosiku, który miałam, chwyciłam pierwszą lepszą. Jak widać, trochę ona poleżała na regale.
Nie znając zupełnie twórczości autorki, nie miałam jakiś wielkiej wymagań. W konsekwencji jakie wielkie było moje zaskoczenie, ponieważ ta powieść okazała się bardzo dobra. A wszystko to za sprawą lekkiej fabuły, z niezwykle wciągającymi tajemnicami, charyzmatycznymi bohaterami oraz treściwą i zwięzłą historią
Historią bez zbędnych opisów, wprowadzających dezorientację czytelniczą, a niekiedy i chaos. Tutaj wszystko jest proste w odbiorze, a przy tym bardzo wciągające. Dodatkowy plus za dwie parspektywy czasowe fabuły - przeszłość i teraźniejszość. Obie intrygujące, kryjące w sobie mroczne, niebezpieczne sekrety oraz owego ducha, który chce zniszczyć Izę i wszystko, co ją otacza. A może ona ma urojenia? Ciekawe!

Po tak wciągającej powieści Cudnik, chętnie sięgnę po inne książki Jej autorstwa. A tę oczywiście polecam.

Książkę dostałem od córeczki w prezencie. Autorki nie znałem, to jej pierwszy tytuł w mojej biblioteczce.
Czytam różne gatunki, nie boję się próbować. Urozmaicenie w czytaniu jest bardzo zdrowe i odświeżające.
Zgadnij, kim jestem to fajnie napisane połączenie romansu, kryminału i thrillera. Pochłonąłem w ciągu jednego dnia. Szybka akcja, bez zbędnych przerywników. Tajemnica, zbrodnia, romans, a na tym ciekawie zbudowany główny wątek. Do końca nic nie jest oczywiste.
📖 Fajna lektura na nudny wieczór.

Bardzo fajna obyczajówka/ kryminał, wciągnęła mnie, zaciekawiła i zaskoczyła. Pozytywnie, wiec mogę polecić z czystym sumieniem :-)

Ciekawe skonstruawamy główny wątek. Zakończenie odpowiednie do winy.

Ciekawe skonstruawamy główny wątek. Zakończenie odpowiednie do winy.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Zgadnij, kim jestem