Jednym strzałem

Lee Child Wydawnictwo: Albatros Cykl: Jack Reacher (tom 9) Seria: Jack Reacher - Ponad prawem kryminał, sensacja, thriller
One shot
kryminał, sensacja, thriller
2020-04-08
Zbigniew A. Królicki
Jack Reacher - Ponad prawem

Jednym strzałem, emerytowany snajper piechoty morskiej armii USA, Samuel Cash, śmiertelnie unieszkodliwia Chenkę, rosyjskiego imigranta, bandytę, również strzelca wyborowego, kończąc niejako historię uwikłania kolejnego snajpera, tym razem z wojsk lądowych, Jamesa Barra, w zabójstwo 5 osób, zastrzelonych na miejskim placu. Historia dla miłośników strzelectwa, ale nie tylko....

Snajper w mieście, w godzinach szczytu, dokonuje prawdziwej masakry – zabija pięć przypadkowych osób, po czym ulatnia się z miejsca przestępstwa. Śledztwo przebiega nadzwyczaj sprawnie – zostawia tyle śladów, że zostaje złapany jeszcze tego samego dnia. Ale choć grozi mu wysoka kara, nie chce współpracować z adwokatem. Zamiast tego żąda, by sprowadzono Jacka...

Trzyma w napięciu.

Kolejna porcja "przygód" Jack'a Reacher'a , świetnie napisana, czyta się jednym tchem.

Zakończenie miało dużo logicznych nieścisłości,krótko mówiąc było mało wiarygodne.

Próbuję znaleźć przyczyny, dla których nie polubiłam historii super-hero Jacka Reachera - kapitana Sowy, Bonda i Chucka Norrisa w jednym.
Może dlatego, że jego nieomylność i wszechwiedza stały się irytujące? a może dlatego, że nie umiałam się zidentyfikować z facetem, żyjącym na obrzeżach społeczeństwa, któremu chce się jechać przez pół Ameryki, by zgłosić się na świadka...

Najpierw obejrzałem film (kilka lat temu) a teraz przeczytałem książkę - Książka jest o wiele lepiej skomponowana niż film, w którym pominięto i zmieniono wiele istotnych elementów. To dzięki temu filmowi kilka lat temu kupiłem i przeczytałem całą serię o wielkoludzie - byłym żandarmie.

2057

Wysłuchane jako audiobook w doskonałym czytaniu Wiktora Zborowskiego.
Akcja trzyma w napięciu do końca, podziw budzi logiczne myślenie głównego bohatera, przerażenie - do czego jest zdolny zły człowiek, człowiek, który chce przeżyć i system totalitarny.

Jedna z lepszych książek Lee Childa jakie czytałem.

Miał być kryminał...i był...ale z elementami sensacji. Do tego akcja prowadzona w sposób zawierający wiele zwrotów:-). I zakończenie...zaskakujące!

P.S.
Książkę słuchałam w wersji audio z lektorem W. Zborowskim - nie wyobrażam sobie już nikogo innego w tej roli.

2 185
  • Lee Child