Loteria

Marginesy
2020-01-22
2020-01-22
Marcin Wróbel
shirley jackson. loteria adaptacja komiks powieść graficzna

Okładka książki Le Coup de Prague Jean-Luc Fromental, Miles Hyman
Ocena 6,0
Le Coup de Prague Jean-Luc Fromental,...

Okładka książki Orwell Pierre Christin, Sebastien Verdier
Ocena 7,6
Orwell Pierre Christin, Se...
Okładka książki Czarne nenufary Michel Bussi, Didier Cassegrain, Fred Duval
Ocena 7,8
Czarne nenufary Michel Bussi, Didie...

Oficjalne recenzje i

Komiksowy pocisk

Link do recenzji

4406 75 70

Mroczne i mocne. Pozostawia niepokój i długo nie daje o sobie zapomnieć.

Mroczne i mocne. Pozostawia niepokój i długo nie daje o sobie zapomnieć.

Co by nie powiedzieć o tym komiksie, to kreska jaką został stworzony jest piękna i bardzo realistyczna, ale przy tym lekko przerysowana, co nadaje jej charakteru. Niestety sama historia mnie tak nie zachwyciła.

Zaprezentowana tutaj historia jest bardzo ciekawa i można z niej wyciągnąć pewne wnioski. Pokazuje, jak bardzo zmienia się nasza decyzja odnośnie krzywdy, w momencie gdy dotyka ona nas samych. Przekaz, który niesie ze sobą komiks uważam za bardzo ważny.

Natomiast chyba źle zrobiłam, że zaczęłam od komiksu. Mam wrażenie, ze gdybym najpierw zapoznała się z opowiadaniem, odebrałabym go inaczej. Jak dla mnie było tutaj zdecydowanie za mało tekstu. Dostawaliśmy tylko pojedyncze zdania i to nie we wszystkich sytuacjach, niektóre pozostały bez żadnego komentarza. Podobnie z samą loterią, do samego zakończenia nie wiedziałam o co w niej chodzi. Zakończenie też mogłoby zostać bardziej rozbudowane.

Mimo wszystko, polecam się z nim zapoznać, bo ze względu na taką formę, czyta się go bardzo szybko, ale najlepiej dopiero po przeczytaniu opowiadania.

Nie znałam wcześniej tego opowiadania, ale nawet gdybym miała je w rękach jako czysty tekst to również uznałabym je za wyjątkowe. Jednakże to oprawa graficzna sprawiła, że daję ocenę 10, bo nadała całości realizmu i podkreśliła, że bohaterami są zwykli ludzie, ze zwyczajnymi obowiązkami i zachowaniami.

To taki komiks, którego nie musisz wcześniej znać treści, żeby się domyślić, co będzie się działo. I może jestem po prostu stara i wszystko już widziałam, ale "jest okej, ale nie poruszyło mnie to zbytnio"

Trudny do ocenienia komiks. Jest pięknie wydany i w tym względzie naprawdę się zawiedziecie. Tym bardziej, że ilustrował go sam wnuk autorki tej historii. On też napisał krótką przedmowę.

Fabuła jest prosta. Amerykańskie, sielskie (?) miasteczko. Piękny, czerwcowy dzień, w którym ma odbyć się zwykła loteryjka. Ot, zwykła zabawa, która organizowana jest co roku. I która stanowi dla mieszkańców już tradycję.

Zakończenie jest porażające. I to oni właśnie jest esencją tego opowiadania. To przez to zakończenie opowiadanie Shirley wywołało taką kontrowersję.

Bo "Loteria" to opowieść nie tylko o przemocy. Również o tym, że ludzie w imię skostniałych zasad i tradycji są wstanie wyzbyć się empatii i człowieczeństwa.

Historia aktualna również dziś. Sam komiks może Was nieco rozczarować że względu na to, że jest bardzo krótki. Pięknie wydany, ale krótki. Mi zajął raptem 15 minut.

Niektórzy tutaj narzekają, że za mało tekstu, ale tekstu jest właśnie tyle ile trzeba. Reszty czytelnik ma się sam domyślić, poczuć atmosferę, a gdy to się stanie... No cóż, ała!
Bardzo dobry kawał komiksu.
(Rzecz wymierzona w bezsensowne tradycje, aktualna do dzisiaj)

Bardzo dobry kawał komiksu.
(Rzecz wymierzona w bezsensowne tradycje, aktualna do dzisiaj)

Na półkach: , , , ,

Komu dopisze szczęście

Okrzyknięta “najbardziej kontrowersyjną rzeczą opublikowaną kiedykolwiek w The New Yorker”, Loteria Shirley Jackson trafiła w moje ręce. Jeszcze tego samego wieczoru pochłonęłam w całości komiksowe wydanie, stworzone przez wnuka autorki – Milesa Hymana.

Książka wydana jest w twardej oprawie. Na okładce znajduje się jeden z komiksowych kadrów. Zastosowana kreska daje poczucie tajemnicy z nutą niepokoju. Patrząc na ilustracje, czytelnik już od pierwszych stron ma wrażenie, że coś jest nie w porządku. Ale brnie w to dalej.

Część komiksowa poprzedzona jest wstępem Hymana, który przybliża czytelnikowi postać samej autorki. Skłonił mnie tym samym do przeczytania innych książek Shirley Jackson.

W komiksie dymków z tekstem jest niewiele. Początkowo było to dla mnie małym zaskoczeniem, jednak szybko zreflektowałam się myślą, że Hyman jest grafikiem, a graficy opowiadają historię obrazem. Jeżeli robią to dobrze, to kwestia ilości tekstu schodzi na drugi plan. A Hyman robi
to doskonale.

Nie chciałabym oceniać samego utworu Shirley Jackson przez pryzmat twórczości jej wnuka. Dlatego skupię się wyłącznie na “dziecku” Hymana. Zapewnił mi on wieczór z krótką, ale interesującą historią Loterii przedstawioną w najlepszym wydaniu. Całokształt jego pracy oceniam bardzo dobrze. Z chęcią sięgnęłabym po kolejne publikacje ilustrowane przez Hymana. Miejmy nadzieję, że następnym razem również się nie zawiodę.

Recenzja na stronie: http://sofadoczytania.pl/2021/05/30/komu-dopisze-szczescie-recenzja-ksiazki-loteria/

Komu dopisze szczęście

Reject tradition, embrace modernity?

Reject tradition, embrace modernity?

Mocne. Nie spodziewane zakończenie Loterii. W sumie szok i niedowierzanie. Polecam

Loteria odbywa się właściwie bez słów. Niesamowity klimat, kreska, poprowadzenie historii.
Jeśli chodzi o kupno komiksu - nie polecam, czyta się jakieś 20 minut (jest raptem kilka zdań do przeczytania, cała historia składa się głównie z obrazów).

Shirley Jackson Loteria Zobacz więcej