Wierność

Sonia Draga
2020-07-15
2020-07-15
Joanna Kluza

Jak dobra to powieść docenia się po obejrzeniu serialu zrealizowanego na podstawie jej motywów. Porównując przebieg fabuły, rozwinięcie wątków, konstrukcję psychologiczną bohaterów dostrzega się, o ile bliższa życiu i prawdziwemu światu jest książka w porównaniu z produkcją telewizyjną. Serial zubaża i upraszcza właściwie wszystko. To co u Missiroliego skomplikowane, niejednoznaczne w produkcji Netflixa staje się przewidywalne i banalne, trudne wybory okazują się proste, sytuacje nierozwiązywalne znajdują rozwiązanie, a ciekawi ludzie okazują się dużo mniej ciekawi.
Część zamieszczonych niżej opinii mówi o dość trudnej formie powieści. Według mnie daje się ona stosunkowo szybko rozszyfrować i kiedy się to zrobi, i zaakceptuje, nie sprawia trudności. Skądinąd właśnie ta forma sprawia, że "Wierność" czyta się z większym zainteresowaniem.

Książka zupełnie inna od tych, które zazwyczaj czytam. Pierwszy raz spotkałam się z takim stylem pisania, jednak przypadł mi on do gustu. Autor w płynny sposób przechodził od jednej postaci do drugiej, ukazując ich punkty widzenia i sposób myślenia. Dobrze poznajemy odczucia i motywy działania bohaterów, co może ułatwić zrozumienie ich relacji między sobą.
Książka pełna emocji, myślę że zachęca do dalszego sięgania po literaturę włoskich autorów.

Książka pełna...

Inspirująca opowieść o trudach dochowania wierności sobie i innym, swoim ideałom i wyobrażeniom. Narracja jest filmowa, Missiroli stosuje różne plany, zbliżenia i plany ogólne, dzięki którym ukazuje złożoność relacji łączących bohaterów. Margherita i Carlo, młode małżeństwo z Mediolanu, kochają się namiętnie. Nie przypuszczają, że zbieg okoliczności, pogoń za marzeniami sprawią, że wszystko to, w co wierzyli, zostanie wystawione na próbę. Książka została sfilmowana, na platformie Netflix jest sześcioodcinkowy serial, który powstał na jej podstawie.

Książka bardzo interesująca aczkolwiek trudniejsza w odbiorze pokazuje życiowe wybory problemy i zmagania życia codziennego. To co dla jednych jest złym wyborem dla innych nie ma zbytnio znaczenia. Pojęcie zdrady dla każdego wydaje się być inne można kochać i zdradzać współmałżonka i żyć jak gdyby nic bez wyrzutów sumienia a jednak myśl o innym człowieku powoduje w małożeństwie powoduje problemy… książka skłania do refleksji każdy wybór jakie dokonujemy ma swoje konsekwencje i następstwa także karma albo nas każe albo wynagradza za nasze wybory i czyny co też doskonale jest opisane w tym wybitnym dziele włoskiego autora

Bardzo mnie zaskakują włoscy twórcy, pisarze. Nie mogę ich dookreślić. Są bardzo różnorodni. Z wielką przyjemnością obserwuję ich kunszt, literackość, zmysłowość i nowoczesność. Te cechy przypisuje do włoskiej prozy współczesnej.
W Wierności przede wszystkich chodzi o wybory. Margherita i Carlo – wybierają, czy jest to wybór na życie czy na chwilę, czy wybór jest podyktowanym chwilą, zachcianką, pożądaniem – zawsze powoduje wahanie. Wybór nigdy nie jest prosty, nie zawsze - tak na prawdę – zgodny z rzeczywistą potrzebą czy pragnieniem. Carlo wybiera kilka mniejszych przygód, zamiast tej, na którą rzeczywiście ma ochotę. Margherita, podejmuje decyzje impulsywnie i nie żałuje, ale lęk wzbudza w niej podejrzenie.
Powieść jest tak złożona, że aby poznać naprawdę bohatera, trzeba go śledzić niemal, trzeba go niejako „wyławiać” z wielogłosu i wielostrukturalności.
Świetna konstrukcja, bardzo intensyfikująca odczucia.

Zdrada emocjonalna i fizyczna boli równie mocno. Kilku bohaterów, rozdarcie, walka z pożądaniem, uczucie i miłość. Taka życiowa i mądra historia, bo my jesteśmy tylko ludźmi. Daje do myślenia. Pokazuje jak dużo można stracić, w imię chwilowej fascynacji. Bo przecież małżeństwo to trudna praca, praca obojga.

Główni bohaterowie, Margherita i Carlo to małżeństwo. On pracuje na uniwersytecie, a ona sprzedaje mieszkania. I to właśnie dzięki niej trafiają na przepiękny apartament, który spodobał się jej tak bardzo, że postanowiła pokazać go mężowi. Mimo wielu plusów, jest kilka minusów, a mianowicie brak windy, a tym samym 96 schodów do pokonania, a ostatnia wada to cena. Jednak Margherita jest gotowa na wszystko, by tylko zbić cenę.

Postaciami drugoplanowymi są: mama głównej bohaterki Anna, Andrea, fizjoterapeuta Margheritty oraz Sofia, uczennica Carlo. A cała historia dotyczy wierności.

Książka, niestety nie przypadła mi do gustu i trudno mi o niej cokolwiek napisać. Może zacznę od tego, że na początku zastanawiałam się, czy to, aby nie jest jakiś kolejny tom z serii. Bo, gdy tylko zaczynałam czytać , to nie miałam pojęcia, o co chodzi.

Następną rzeczą, która mi się nie podobała, to brak rozdziałów oraz brak zaznaczenia, czyje spostrzeżenia teraz czytamy. Wyobraźcie sobie, że czytacie historię widzianą oczami głównego bohatera, a kolejny akapit to inne miasto i poznajemy odczucia Sofii. Bardzo ciężko było mi się połapać i nie raz musiałam dany fragment czytać dwa razy, bo coś mi tu nie grało.

Kolejną rzeczą, która zupełnie mi nie pasowała w tej książce jest to, że główni bohaterowie nie uprawiali miłości, nie kochali się, nawet nie uprawiali seksu. Autor używał tylko i wyłącznie określenia „pieprzyć”.

Co do bohaterów, cóż każde z nich w miłości szukało czegoś nowego. Ona chodząc na fizjoterapię z nadwyrężonymi mięśniami, zaczęła fantazjować o Andreiu. Główny bohater z kolei pragnął swojej uczennicy Sofii. Oboje podejrzewali się o zdradę. Jednak, żadne nic nie mówiło. Bardzo dziwne było dla mnie to, że zgodnie twierdzili, iż ich małżeństwo jest szczęśliwe, a mimo to szukali czegoś innego. Odniosłam również wrażenie, że przyznając się sobie o romansie, było to dla nich coś normalnego.

Ciężko mi się czytało tę książkę. Na pewno nie ułatwiało to, że jest tu mała liczba dialogów, a większość to opisy. Mam wrażenie, że jest to lektura dla dojrzalszych czytelników. Nie to, że chcę podkreślić, że jestem jeszcze młoda, ale mając niecałe 28 lat uważam, że ta historia była dla mnie za ciężka. Pomijam to, że nie są mi głowie zdrady i przysłowiowe skoki w bok. Jestem szczęśliwą mężatką i jeden mężczyzna mi w zupełności wystarcza.

Bohaterowie "Wierności" Marco Missiroli to ludzie pogubieni, rozdarci, niepewni swych uczuć i decyzji. Włoski pisarz pokazuje na ich przykładzie różne formy zdrady i emocje, które im towarzyszą. Czytelnika zostawia z natłokiem pytań. Kiedy kończy się lojalność a zaczyna zdrada? Czy zdrada jako akt fizyczny sprawia większy ból niż oddanie osobie trzeciej myśli i serca? Czy zdrada jest wpisana w związek i trzeba nauczyć się z nią żyć czy też walka o czystość relacji powinna być w związek wpisana? Komu dochować wierności w chwili próby? Sobie czy partnerowi bądź partnerce? Jak żyć w trójkącie myśli i ciał? Kiedy walczyć ze słabością a kiedy ulec? I czy walczyć zawsze znaczy wygrać, a poddanie się słabości tożsame jest z przegraną?

Cała recenzja do przeczytania tutaj:

Włoski autor poruszający problem wierności, zdrady i małżeństwa - to zawsze musi się udać

Interesująca, ale trudna w odbiorze.

Interesująca, ale trudna w odbiorze.

• Biblioteka Główna
  • Włoskie klimaty