Druga brama

Okładka książki Druga brama Halina Górska
Okładka książki Druga brama
Halina Górska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Złoty liść literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Złoty liść
Nasza Księgarnia
1972-01-01
1972-01-01
literatura młodzieżowa miłość wspomnienia Krysia Adela druga brama

Ciekawe połączenie problemów dziecięcych i tych wagi państwowej.

Ciekawe połączenie problemów dziecięcych i tych wagi państwowej.

Czytałam tę książkę po raz pierwszy już jako dorosła osoba zachwyciła mnie ona jednak,swoją prostotą i lekkością nieco archaicznego języka.

Oceniam książkę , którą przeczytałam jako gowniara, dziecko niemalże . Ale pamiętam ten zachwyt , ta niemożność zdecydowania z kim tak naprawdę się identyfikujemy . Świetna pozycja , wartościową książka , która zdecydowanie mogłaby niejedna zastąpić w kanonie lektur .

Książka przeznaczona dla dzieci, ale całkiem fajnie się czytało.

Książka przeznaczona dla dzieci, ale całkiem fajnie się czytało.

Akcja dzieje się na początku XX wieku. Książka opowiada o przyjaźni dwóch dziewczynek – Krysi z bogatego domu i Adeli z biednego. Za tytułową drugą bramą jest podwórze, na którym się codziennie spotykają. Jedna z nich nie chodzi do szkoły, bo ma guwernantkę. Druga musi zajmować się młodszym rodzeństwem, bo jej matka całe dnie pracuje. W książce rozdziały przeplatają się - raz widzimy sytuację oczami Krysi, raz Adeli, dzięki czemu możemy spojrzeć na tę samą sprawę z różnej perspektywy. Potwierdzają się tu słowa Karola Marksa - byt określa świadomość. Dziwna rzecz, że czytając rozdziały Krysi, czułam do niej sympatię i współczułam jej problemów. Czytając z kolei rozdziały Adeli, myślałam – to są dopiero problemy! Problemy Krysi są przy nich błahe i wydumane. I tak w kółko. W książce znajdziemy wiele ciekawych opisów ówczesnej warszawskiej Woli i Leszna - jak wyglądały sklepy, ulice, czym zajmowali się ludzie, jak mieszkali.

Zajrzyj do środka:

Moja siostra postanowiła zrobić porządek w swoich rzeczach (zainspirowana pewną książka o tematyce sprzątania),w taki więc sposób trafiła do mnie ta oto książka.
Przygarnęłam do siebie więcej książek z postanowieniem, że najpierw je przeczytam, a dopiero później będę myśleć co z nimi zrobić.
Tak więc :)
Przeczytałam i uważam, że jest to naprawdę wartościowa książka,przeznaczona nie tylko dla młodzieży. Przedstawiony świat przeraża, zachwyca i fascynuje jednocześnie. Czytałam, czując się, jakbym była w innym świecie, a przecież to ten sam świat, tylko parędziesiąt lat wcześniej.
Całą książkę czytało się bardzo płynnie, a historia naprawdę potrafiła zaciekawić. Jak większość czytelników, nie cierpię na nadmiar wolnego czasu. Uważam jednak, że mój wynik końcowy mówi sam za siebie. Trzy dni, tyle czasu trwała moja podróż do tak ciekawych czasów.
Autorka napisała książkę z punktu widzenia kilku osób, dzięki temu jesteśmy w stanie od razu zauważyć problem, podczas gdy główna bohaterka musi radzić się innych, co nie zawsze wychodzi na dobre.

Tak więc :)
Przeczytałam i uważam, że jest to naprawdę wartościowa...

Książka zapomniana a moim zdaniem świetny materiał do dyskusji. Na pierwszy rzut oka nachalnie ideologiczna i jednostronna, po bliższym przyjrzeniu się wcale nie taka czarno-biała. A dodatkowo jest to interesujące studium przyjaźni, czy może raczej fascynacji między dwiema dziewczynami, które dzieli właściwie wszystko, a które jednak się dopełniają i działania jednej bez drugiej są tylko połowicznym sukcesem i nikt mnie nie przekona, że Adela to jest ta dobra, ta, która zawsze postępuje słusznie w odróżnieniu od naiwnej Krysi. Bez Krysi i jej ideałów, marzeń i pragnienia zmieniania świata na lepszy praktyczne działania Adeli są jednak trochę puste. Może w kategorii ideologii to nie jest nic odkrywczego (ale i nie ma być),ale jako opowieść o dwóch dziewczynkach i relacji między nimi jest chwilami rozdzierająco. Zawsze płaczę na koniec.

Wracam do tej książki często od kilku lat, interpretując i odnajdując w niej coraz to nowe odpowiedzi na kilka przedstawionych relacji. Bardzo ją lubię mimo iż mogłabym się wykłócać o niektóre poglądy lub przedstawione sytuacje. Ale warto ja przeczytać chociaż czy to taka książka typowo dla dzieci - nie sądzę :) Nie wszystko mogłyby zrozumieć.

Książka niewolna od, zupełnie naiwnej, propagandy komunistycznej. Wielka szkoda - powiązania polityczne autorki nie dozwoliły, żeby dzieło stało się arcydziełem.

Szukając tej książki dla kogoś (sama mam)trafiłam na te strony.To moja najważniejsza książka w życiu. Choć język i styl nieco retro mówi poważnie o najważniejszych rzeczach-prawdzie,prywatnych mitach, uczciwości,lęku, który towarzyszy nie tylko dzieciństwu, ale całemu życiu.O ewolucji przyjaźni od potrzebuję ciebie do dostrzegam ciebie. No i o etosie lewicy, o którym szkolni poloniści i historycy uparcie milczą.

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci i młodzieży