Vademecum przetrwania. Jak wyjść cało z kataklizmu, katastrofy i konfliktu

Okładka książki Vademecum przetrwania. Jak wyjść cało z kataklizmu, katastrofy i konfliktu Piotr Czuryłło
Piotr Czuryłło Wydawnictwo: Nasza Księgarnia poradniki
poradniki
Nasza Księgarnia
2019-10-30
2019-10-30
przetrwanie kataklizm katastrofa konflikt

Jest okej, trochę ciekawych opisów i pomysłów dot. preppingu :)

Jest okej, trochę ciekawych opisów i pomysłów dot. preppingu :)

Bardzo fajna książka. DUŻO PRZYDATNYCH INFORMACJI. Grafika super (niestety jest to plus i minus).
Gwiazdka odjęta niestety za grafikę. Jest to podręcznik przetrwania, czyli powinien dać się nosić w plecaku. Oznacza to, że okładka sztywna (co byłoby dużym plusem w innej książce) jest minusem.
Dużo ładnych zdjęć, co poprawiłoby jakość książki innego typu ale w tej powoduje zwiększenie ilości stron (ciężaru). Część tych zdjęć jest tylko ładną grafiką. Pozostałe zdjęcia dotyczą treści książki ale są nieopisane.
Czcionka bardzo duża (co jest plusem i minusem). Czyli pogrubienie samej książki.

Doskonała pozycja dla osób zainteresowanych zjawiskiem preppingu, które w naszym kraju jest stosunkowo nowe. Autor przybliża nam to zagadnienie na podstawie własnych życiowych doświadczeń i nabranych umiejętności. Podaje nam przepis w pigułce na to jak być zawsze przygotowanym na różne klęski żywiołowe, wojnę, zjawiska losowe, itp. Oczywiście to wiedza bardzo podstawowa i po szczegółowe informacje należałoby się udać na stronę internetową autora, ale książka ta mimo wszystko pełni rolę informatora pokazującego czytelnikowi co nam może grozić i dlaczego warto się przed tym zabezpieczyć. Autor wspomina, że tak podstawowe czynności jak dbanie o to, by w samochodzie bak był zawsze pełny czy odkładanie pieniędzy na czarną godzinę już jest jakąś formą preppingu, czyli przygotowania na nieprzewidziane okoliczności. Całość jest wzbogacona o piękne zdjęcia, wspomnienia autora i zamknięta w konkretnej, twardej oprawie. Polecam pozycję z czystym sumieniem.

Bardzo ciekawy poradnik, najeżony ciekawostkami, które będą pomocne w obliczu różnego typu zdarzeń: od pożaru w domu, poprzez epidemię i wybuch bomby jądrowej aż do... ataku z kosmosu i inwazji zombie (tak, tak!). Autor jest tzw. preppersem, czyli krótko mówiąc osobą przygotowaną i gotową na wszystko. Jego umiejętności i wiedza mogą mu niejednokrotnie ocalić życie, czy pomóc wybrnąć ze sporych tarapatów. Vademecum jest pisane przystępnym językiem, z wieloma pięknymi zdjęciami lasów i sprzętów, jak i sposobów budowy prowizorycznych schronów, pułapek czy wzniecania ognia.

Niemal 300 stron połknięte za jednym posiedzeniem - to wystarczająca rekomendacja dla tych którzy jeszcze się wahają nad tą pozycją. Ja preppersem pewnie nie zostanę, ale warto było zapoznać się z zasadami prepperingu oraz poznać kilka sztuczek i ciekawostek, które w przyszłości mogą pomóc mi uratować zdrowie bądź życie.

Preppers to człowiek, który bierze pod uwagę najczarniejsze scenariusze i dlatego solidnie się na nie przygotowuje. Wyszukuje odpowiednie miejsce na dom, posiadający wiele rozwiązań, które w momencie kryzysu można wykorzystać. Słoneczne panele, basen, piwnica pełniąca również rolę schronu, to tylko nieliczne ich przykłady. W tym momencie taka filozofia życia przekonuje wiele osób. Stała możliwość konfliktów militarnych, awarii technicznych czy klęsk żywiołowych powoduje, że na pierwszym miejscu zaczyna stawiać się troskę o osobiste bezpieczeństwo.
Piotr Czuryłlo to założyciel portalu zajmującego się zagadnieniem przetrwania. Ten zwolennik powrotu na łono natury bardzo szeroko propaguje ten właśnie styl życia. Jego książka pełna jest nietypowych porad, pomocnych w momencie zagrożenia czy też konkretnych trudnych sytuacji.
By czuć się bezpiecznym, trzeba poczuć się pewnym, że nasze umiejętności są wystarczające i potrafimy przeżyć w najgorszej sytuacji.
Z jednej strony jestem pełna podziwu dla fachowości autora, jego niebywałej wiedzy i zdaję sobie sprawę, że to wynik wielu godzin żmudnej nauki. Z drugiej strony, taka filozofia życia zamiast mi pomóc poczuć się bezpieczniej, skierowała moją uwagę na to, co złego i niebezpiecznego może się wydarzyć. Osobiście, nie wiem czy sama chciałabym żyć stale z taką świadomością lecz jak najbardziej rozumiem tych, którzy w pełni korzystają z fachowych rad i chcą być odpowiednio przygotowani.
Trzeba podkreślić też, że samo wydanie książki jest atrakcyjne, zwraca uwagę, a zamieszczone porady bogato ilustrowane. Autor bardzo solidnie przygotował się do niej, krok po kroku tłumaczy idee i zalety bycia preppersem, dlatego nawet całkowity laik nie ma problemu z przyswojeniem wiadomości.
Świadomość zagrożeń jakie może nas spotkać na pewno jest przydatna, a jeśli tak jak tutaj mamy możliwość nauki jak je ograniczyć, poradnik ten staje się w pewnym stopniu obowiązkowym dlatego zdecydowanie warto po niego sięgnąć.

PREPPERSI - to osoby, które stawiają sobie za cel przetrwanie (własne jak i najbliższych) w ekstremalnych warunkach, wiążących się z katastrofą klimatyczną, wojennym konfliktem, epidemią i innymi przerażającymi zdarzeniami. To ruch, który na przestrzeni ostatnich lat zyskał i wciąż zyskuje sobie ogromną popularność, co wiąże się niewątpliwie z globalnym obrazem wydarzeń na świecie. Dla preppersów właśnie, ale też i dla tych, którzy pragnęliby się nimi stać, powstała znakomita książka Piotra Czuryłły pt. "Vademecum przetrwania. Jak wyjść cało z kataklizmu, katastrofy i konfliktu", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Autor tej pozycji - niezwykle doświadczony i ceniony preppers, oferuje nam oto swoisty poradnik, elementarz i przewodnik po tym, co robić, gdy nas i nasz kraj spotka przerażająca katastrofa. To właśnie z jej stron dowiemy się tego, jak przygotować się na ową potencjalną sytuację, jak wyszkolić właściwie nawyki i zachowania oraz jaką wiedzę i umiejętności musimy przyswoić, by móc przetrwać bez prądu, wody, ogrzewania i otwartych sklepów - tak długo, jak będzie do konieczne. To same fakty, czysta praktyka i wiedza, która nie tylko zapewnia nam sobą większe poczucie bezpieczeństwa, ale też i daje wiele do myślenia w zakresie tego, czy aby nie za bardzo popadliśmy w strefę własnego komfortu, która wszakże nie musi trwać wiecznie...

Książka ta została podzielona na kilka głównych części, z których to każda odnosi się do kolejnego etapu przygotowań na najczarniejszy scenariusz. Pierwsza z nich skupia się na rzeczach kluczowych, czyli wyjaśnieniu idei "bycia prepperem", wykazu możliwych współcześnie zagrożeń, jak i wreszcie wybrania kluczowej strategii, gdy to "coś" już nastanie. To pytania o decyzję względem pozostania w miejscu zamieszkania lub podjęcia drogi ku bezpiecznej lokacji, działania w pojedynkę, bądź w grupie, czy też choćby celów, jakie mają nam przyświecać.

Kolejna część i wypełniające nią rozdziały, podejmują sobą kwestię startu i działania, czyli niezbędnego wyposażenia w broń, narzędzia ułatwiające przetrwanie w lesie, zbudowania szałasu, rozpalenie ognia oraz zdobycia pożywienia. To także cenne wskazówek względem koniecznych leków, radzenia sobie z odniesionymi ranami i chorobami, czy też chociażby zapewnienia właściwej higieny, jak też i rzeczy bezwzględnie kluczowej - dostępu do pitnej wody. To już stricte praktyka działania, która pozwoli przenieść nam zdobytą wiedzę, w naszą codzienność.

I wreszcie ostatnia cześć niniejszego poradnika, czyli skupienie się na naszym domu, jako twierdzy. Tu jest mowa oczywiście o wyposażeniu naszego domu, zapewnieniu wszelkiego możliwego bezpieczeństwa przed agresją z zewnątrz, zadbania o rzecz niezwykle istotną - schron, jak i też przemyślenie kwestii naszego sąsiedztwa, które może okazać się dla nas cennym wsparcie, ale niekiedy także i zagrożeniem... Całość książki wieńczy zaś swoiste podsumowanie naszej gotowości do działania, które powinniśmy wypełnić tu w 100%.

Pierwszym, co przychodzi na myśli podczas lektury tej książki, to przekonanie o fachowości jej autora. Fachowości, znajomości poruszanych zagadnień i wiedzy w zakresie tego, jak przetrwać w sytuacji ekstremalnej. Piotr Czuryłło jest tu doskonałym przewodnikiem i nauczycielem, który imponuje nam swoją wiedzą, ale też i sposobem jej przekazania. Otóż posługuje się on prostym językiem, konkretnymi informacjami i samą praktyką, tak doskonale uchwyconą tu chociażby na zdjęciach, dopełniających sobą treści i obrazujących konkretne działanie, krok po kroku. Dzięki temu każdy czytelnik odnajdzie się bez najmniejszego trudu w tej lekturze i wyniesie z niej dla siebie to, co najważniejsze.

Nie sposób nie docenić tu także wielce efektownego wydania tej książki, które imponuje nam swoim dużym formatem, twardą okładką, intrygującą grafiką na niej widniejącą, doskonałej jakości papierem, przejrzystym układem treści, czy też wreszcie wspominanymi powyżej fotografiami, które są znakomite pod kątem technicznym. To wszystko sprawia, że spotkanie z tym poradnikiem jest niezwykle przyjemne, ale też i bardzo klimatyczne, gdyż już od pierwszych stron czujemy to, w jak niezwykły świat wkraczamy. Ponadto tak piękne wydanie sprawia, że tytuł ten może okazać się znakomitym pomysłem na prezent dla bliskiej nam osoby, która interesuje się tematyką przetrwania.

"Vademecum przetrwania. Jak wyjść cało z kataklizmu, katastrofy i konfliktu" to książka, która wbrew pozorom nie jest i nie musi być przeznaczona wyłącznie dla wąskiego grona odbiorców. Otóż wedle zasady "lepiej wiedzieć, aniżeli nie wiedzieć", mogą sięgnąć po nią absolutnie wszyscy z nas, którzy dają sobie w ten sposób szansę na wzięcie sprawy we własne ręce, gdy nastąpi (oby jednak nie) coś naprawdę złego. Zawarta tu wiedza jest przystępna dla absolutnie każdego, dzięki czemu też i korzyści płynące z tej lektury, mogą być tylko i wyłącznie wymierne. Oczywiście, nie każdy z nas musi zostawać od razem prepperem, ale wystarczy, że będziemy po prostu bardziej świadomi zagrożeń, jakie mogą nas spotkać. Z tego też względu polecam gorąco sięgnięcie po niniejsze dzieło Piotra Czuryłły, które to ma nam do zaoferowania naprawdę wiele.

Ten, jak i znacznie więcej znakomitych poradników, znajdziecie na stronie Księgarni Tania Książka!

Powinna zawierać instruktaże, być w mniejszym wydaniu, aby była bardziej pomocna.

Książka ciekawa ,w swoim założeniu ma przybliżenie preperingu dla kogoś kto dopiero zaczyna o tym myśleć lub stawia w tej kwestii swoje pierwsze kroki. Na pewno książka warta przeczytania i zaznajomienia się z tymi podstawowymi zasadami.

Przydatna książka szczególnie w tych niepewnych czasach. Praktyczne wskazówki odnośnie spakowania niezbędnych rzeczy, które mogą nam uratować życie w czasie katastrofy. Sporo ciekawostek.

• Survival
  • Sport/survival