Jak przeżyć koniec świata. Plan na niepewne czasy.

Okładka książki Jak przeżyć koniec świata. Plan na niepewne czasy. James Wesley Rawles
Okładka książki Jak przeżyć koniec świata. Plan na niepewne czasy.
James Wesley Rawles Wydawnictwo: Kompania Mediowa Cykl: Inwestuj w siebie (tom 3) Seria: Inwestuj w siebie poradniki
poradniki
Inwestuj w siebie (tom 3)
Inwestuj w siebie
How to survive the end of the world as we know it
Kompania Mediowa
2020-09-30
2020-09-30
Tomasz Jurewicz, Rafał Wierzbicki
poradnik survival preppers katastrofa pandemia koniec świata koniec cywiliozacji zgrożenia bezpieczeństwo

3/4 książki fajnie się czyta. Później troszkę męczarnia, jednak realia Amerykańskie są zupełnie inne niż ludzi mieszkających w Polsce.

Przeczytać i podać dalej.

Książka pisana na rynek amerykański i to jest jej największa wada, realia polskie nawet europejskie są całkowicie inne, więc wiele rad jest nie do zastowania. Po 30 stronach, kiedy czytelnik stwierdzi, że nie jest w stanie wykonać nawet 1% zaleceń, pozostaje już tylko lektura z czystej ciekawości.

By przygotować się według zaleceń autora, trzeba zacząć w wieku 12 lat i mieć przed sobą spokojne ze 2 dekady. Dobre przygotowanie oznacza również duże nakłady finasowe, nawet jeśli będą rozciągnięte w czasie to i tak pochłoną wszystkie nadwyżki finasowe (10-15 tys. zł miesięcznych wolnych środków przez 20 lat w zupełności wystarczy).

Po lekturze warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy mozolnie przygotowywać się na kataklizm a potem walczyć o przetrwanie, czy może korzystać z życia ile się da, a gdy nastąpi koniec świata poprostu zażyć tabletkę?

Świetnie się czyta, niemalże jak postapokaliptyczną powieść sensacyjną. Szkoda, że zdecydowana większość kompletnie nierealna, niemniej jest kilka rad, uwag i spostrzeżeń przydatnych również w czasie pokoju.

ps. Nike-jitsu moja ulubiona forma obrony.

Przeczytać i podać dalej.

By przygotować się według zaleceń autora, trzeba...

Spodziewałam się zupełnie czegoś innego, a tutaj czysto prepperski poradnik. Z całym szacunkiem dla pasjonatów - ale stwierdzam, że marnowanie życia (i pieniędzy - w przypadku tej książki to raczej musisz zasuwać, żeby zarobić na to wszystko o czym pisze - a większość normalnych tego nie dokona) na oczekiwanie końca świata jest chore i szalone. Dla mnie to oderwanie od realnego życia. Ja podziękuję, korzystam z tego co daje mi każdy dzień i czerpię garściami - nie będę wpędzać się w jakąś paranoję gromadzenia rzeczy. Przygotowywanie się w sposób opisany w książce dla mnie zakrawa o zaburzenia psychiczne, nic więcej.

Poradnik pisany przez Amerykanina dla Amerykanów. Mocno odstaje od naszy realiów.
Na plus poruszonych bardzo wiele kwestii i sporo ciekawych polecajek.
Największy minus to to, że książka jest niezwykle jednostronna.
Wydaje mi się, że 99% osób nie będzie w stanie zastosować porad zawartych w tej książce.
Auto poleca tylko jeden słuszny sposób na przertwanie armagedonu a mianowicie zamieszkanie w azylu daleko poza miastem z zapsem dosłownie wszystkiego.
Niektóre porady powodwały u mnie uśmiech na twarzy. Na przykład aby kupić działkę z pokładami ropy lub węgla. Albo aby użyć do blokowani droki kopari firmy Cat (cena od 200 tys. pln).
O wiele bardziej podobała mi się ostatnio przeczytana "Survival. ABC przetrwania w mieście". Tak miałem zbiór praktycznych wskazówek dla mieszkańa miasta.
Selco Begovic w "Survival w mieście" pisze, że nie da się przygotować na sytuację SHTF. Zawsze coś nas zaskoczy i na pewno zdarzy się coś na co nie będziemy przygotowani. W razie sytuacji kryzysowej może zdarzyć się tyle nieprzewidzianych czynników, że te wszystkie przygotowania wezmą w łeb.
Oczywiście nie ozncza to, że nie mamy się przygotowywać.
W rodziale pierwszym autor przytacza wizję światowej pandemii. Mieliśmy taką pandepie i przewidywania autora się nie spełniły. Co jeśli myli się również w innych kwestiach ???

Na plus poruszonych bardzo wiele kwestii i sporo ciekawych polecajek.
Największy minus to to, że książka jest niezwykle jednostronna.
Auto poleca tylko jeden słuszny sposób na przertwanie armagedonu a...

Jak ćwiczyć w zamkniętej przestrzeni bez obciążenia.

Jak ćwiczyć w zamkniętej przestrzeni bez obciążenia.

Trochę nie na nasze realia. Inne życie w Stanach inne realia u nas. Rozbawiła mnie część o przygotowaniach do globalnej epidemii. COVID-19 chyba jeszcze nie można tak nazwać, bo nie odcięliśmy się tak globalnie od świata. Część porad ciekawa.

Dzięki tej książce możecie przygotować się na najgorsze. I choć apokalipsa w znaczeniu stricte pewnie nigdy nie nastąpi, to porady RAWLESA mogą kiedyś okazać się bardzo potrzebne. Oby nie... Polecam też z oczywistego powodu - panującej dziś pandemii i przewartościowania naszego życia.

James Rawles, były oficer wywiadu armii Stanów Zjednoczonych i założyciel SurvivalBlog.com, jest autorem podręcznika o przetrwaniu w niebezpiecznych czasach “Jak przeżyć koniec świata”. Jak poradzić sobie w czasie pandemii, kryzysu gospodarczego czy ataku terrorystycznego? Czy są fani tego tematu? Uważam, że warto taką książkę mieć u siebie na półce, ale mam nadzieję, że nigdy nie będę zmuszona z niej korzystać.

Książka podzielona jest na rozdziały, dzięki którym w łatwy sposób odnajdziesz interesujące Cię treści. Autor wyjaśnia w kompleksowy sposób jak poradzić sobie w momencie odcięcia internetu, prądu, systemu wodociągowego, komunikacji itp. Daje strategię i plan na przetrwanie przez wiele miesięcy czy lat. Pokazuje gdzie znależć najlepszy azyl, dzięki któremu możesz ochronić siebie i najbliższych. Pokazuje jak filtrować wodę i zadbać o pełną spiżarnię. Podpowiada w jaki sposób uprawiać, zbierać i przechowywać żywność oraz hodować zwierzęta. Inne ważne tematy to utylizacja odpadów, szkolenie medyczne, ochrona azylu czy handel wymienny.

Pewnie większość z Was kojarzy bijącą popularność serię książek Inwestuj w siebie wydawnictwa Kompania Mediowa. Każda z tych pozycji porusza inny bardzo interesujący temat. Ostatnia, trzecia cześć z serii zatytułowana jest Jak przeżyć koniec wiata. Plan na niepewne czasy i jest ona autorstwa byłego amerykańskiego wywiadu wojskowego oficera Jamsa Wesley Rewlesa.

Książka jest pewnego rodzaju poradnikiem. Głównym celem tej pozycji jest przygotowanie czytelnika na nienadejście trudnych czasów takich jak pandemia, atak terrorystyczny czy nawet katastrofa nuklearna. Pewnie od razu odczujecie tu amerykańskie klimaty i macie nosa bo książka chyba bardziej skierowana jest dla amerykańskiego obywatela niż polskiego. Były oficer wie doskonale o czym pisze i ze szczegółami opisuje jakie niebezpieczeństwa mogą się na świecie na nas czaić. Czasy, w których żyjemy nie należą do najspokojniejszy. Nawet nas tu w Polsce dosięgła pandemia i wiosenny całkowity lockdown. Były komandos dzięki swojej książce chce przygotować nas jak powinniśmy reagować na zagrożenia. Przedstawia on nam różne scenariusze jak można się bronić i co robić, aby przetrwać czy jak bronić się przed katastrofa chemiczną. Najbardziej zaciekawiły mnie rady jak poprawić naszą odporność, ale to chyba skrzywienie naszych czasów i szalejącej w Polsce epidemii.

Czytając opisy tych wszystkich kataklizmów trochę miałam mętlik w głowie. Nie zdawałam sobie sprawy ile niebezpieczeństw na nas czyha i co najgorsze powoli czarne scenariusze się sprawdzają. James Wesley Rawles to zdecydowanie profesjonalista i fachowiec w swoim fachu. Treści w książce są uporządkowane i bardzo dobrze przemyślne, czuć rękę żołnierza. Po skończeniu czytania miałam ochotę spakować plecak i wybrać się gdzieś w głąb lasu albo na jakąś odległą pustynię w celu przetestowania wszystkich rad tego byłego komandosa. Przecież doskonale już wiem jaka żywność sprawdzi się w schronie, jak przedłużyć zdatność wody do picia czy nawet jak znaleźć odpowiednie miejsce do przetrwania jakiejś światowej katastrofy.

Podsumowując książka sam w sobie jest ciekawa i zdecydowanie inna niż książki, które czytałam do tej pory. Realizować pomysłów autora jednak nie będę, chociaż... pewnie byłoby to ciekawe!

Moja ocena: 7

Książka...

Książki z serii "Inwestuj w siebie" są dla mnie zawsze fascynującą lekturą. Każda z nich jest wyjątkowa i ma w sobie bardzo dużo cennych rad. Tak samo jest i z tą książką, która idealnie wpisuje się w obecne, bardzo ciężkie czasy. Jest to poradnik, który w praktyczny i bardzo można powiedzieć "życiowy" sposób pokazuje nam, jak wybrnąć z trudnych sytuacji. Muszę przyznać, że niektóre z nich sama będę stosować. Polecam tę książkę każdemu, kto lubi tego typu poradniki survivalowe. Jest to na pewno bardzo dobra lektura dla relaksu.

• Poradniki
  • Survival
  • Chcę kupić
  • Katastroficzne🌪

James Wesley Rawles Jak przeżyć koniec świata. Plan na niepewne czasy. Zobacz więcej