Uniwersytet malucha. Chemia organiczna dla maluchów

Okładka książki Uniwersytet malucha. Chemia organiczna dla maluchów Chris Ferrie, Cara Florance
Okładka książki Uniwersytet malucha. Chemia organiczna dla maluchów
Chris FerrieCara Florance Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Uniwersytet malucha (tom 2) popularnonaukowa dziecięca
24 str. 24 min.
popularnonaukowa dziecięca
Uniwersytet malucha (tom 2)
Media Rodzina
2019-09-01
2019-09-01
24 min.
Miłosz Urban
literatura dla dzieci chemia organiczna

Łopatologicznie, ale tak logicznie, że... jestem pod wrażeniem!

Łopatologicznie, ale tak logicznie, że... jestem pod wrażeniem!

Chemia dla kilkulatków w formie kartonowej książeczki. Można? Można.

Chemia dla kilkulatków w formie kartonowej książeczki. Można? Można.

Dziś wyjątkowo recenzja napisana przez mojego Mężą. Wiecie czemu, tydzień był intensywny, urodziny 5 latki bywają dla Mamy męczące ;),a i jeszcze tematyka minie przerosła. Dziś książeczka niecodzienna, naukowa. Zresztą zobaczcie sami.

Co robicie, gdy Wasza pociecha zaczyna zadawać swoje dociekliwe pytania na temat otaczającego je świata?
Tato, z czego zrobione jest drzewo? Kochanie, drzewo składa się z korzeni, które trzymają je w ziemi, pnia oraz gałęzi z liśćmi. Uff, spoko, udało się. ciekawość dziecka choćby na chwilę została zaspokojona.
Problem zaczyna się jednak pojawiać się wtedy, gdy maluch zaczyna zadawać pytania nie oczywiste. Moja córcia ostatnio wypaliła z pytaniem, z czego składa się woda. No i klops. Tutaj łatwej odpowiedzi nie ma. Wszyscy wiemy z czego się składa, ale jak w prosty i zrozumiały sposób wytłumaczyć to pięciolatce.

Na szczęście w takich chwilach ratują nas książki. CHEMIA ORGANICZNA DLA MALUCHÓW jest właśnie jedną z nich. Co prawda nie znajdziecie tam odpowiedzi na pytanie zadane przez moją córcię, ale wyjaśnicie dziecku czym jest atom i w jaki sposób łączy się z innymi atomami.

Pociecha dowie się też, czym są cząsteczki organiczne i pozna ich zastosowanie w życiu codziennym. Wszystkie te informacje zawarte są na kilkunastu stronach w formie obrazkowej. Mało treści i geometryczne kształty sprawią, że nie przytłoczymy malucha ilością informacji do przyswojenia.

CHEMIA ORGANICZNA DLA MALUCHÓW to mały podręcznik małego człowieka. Ta książka to świetny wstęp, który jeszcze bardziej rozbudzi wyobraźnię i ciekawość najmłodszych odkrywców, a rodzicom pomoże przekazać trudną wiedzę w sposób przystępny dla dziecka, a przede wszystkim ciekawy. W serii wydanej przez @media_rodzina również ukazały się również Fizyka kwantowa dla maluchów oraz Teoria względności dla maluchów.

Tato, z czego zrobione jest...

Chemia organiczna również na podstawie piłki uczy malucha czym jest atom, cząsteczka organiczna, węgiel. Mówi o tym, że wszystko składa się z cząsteczek i na bardzo ciekawych przykładach z życia pokazuje dziecku gdzie te cząsteczki się znajdują. Dzięki temu maluch dowie się czym jest chemia organiczna.

Teoria względności, chemia organiczna, fizyka kwantowa – ręka w górę, kto z was potrafiłby tak prosto z pamięci wyjaśnić, o co dokładnie chodzi? Bez przypominania sobie, bez odświeżania wiedzy i sięgania do internetu. Otwarcie przyznaję, że ja nie. Znalazłabym się w tej grupie, która powiedziałaby, że coś tam mi świta, ale to było tak dawno, że nie pamiętam. Zresztą nigdy nie pałałam sympatią do przedmiotów ścisłych. Nie, żebym od razu zbierała najgorsze oceny, ale w nauce kierowałam się raczej powszechnie znaną wśród studentów zasadą 3 x Z: zakuj – zdaj – zapomnij. Ja poznałam tę zasadę trochę wcześniej i sukcesywnie wypierałam ten rodzaj wiedzy z umysłu, robiąc tam miejsce na kolejne książki i humanistyczne rozważania. Sztukę czyszczenia umysłu opanowałam do tego stopnia, że gdyby teraz przyszło mi zdawać maturę z któregoś ze ścisłych przedmiotów, to z pewnością bym poległa. A skończyłam przecież trzy kierunki studiów i po cichu przymierzam się do kolejnego, więc nie jest tak, że nie lubię się uczyć. Myślę, że powodu mojej niechęci można upatrywać w braku solidnych podstaw. Gdybym opanowała je zawczasu, nie miałabym później problemu z poszerzaniem wiedzy w takich dziedzinach. To działoby się naturalnie, bo raczej łatwo przyswajam nowe treści.

I własnie dlatego bardzo lubię książki, które już od najmłodszych lat przekazują dzieciom określony wycinek wiedzy. Ale żeby od razu tematy, które wymieniłam na początku? Takim naprawdę najmłodszym maluszkom? Chris Ferrie udowadnia, że można, choć przyznaję, że brzmi to nieprawdopodobnie. Trzy książeczki o niewielkich gabarytach, niepozorne kartonówki. Bez bajkowych postaci, wartkiej akcji i historii z morałem. Bohaterami są tu proste kształty – kropki, linie i siatka. Trzy publikacje, w których mimo znikomej ilości tekstu przekazano naprawdę dużo wiedzy, podanej w przystępny, dostosowany do najmłodszych sposób. Dowiemy się z nich, jak zbudowany jest atom i gdzie mogą być umieszczone elektrony, zobaczymy na własne oczy, jak masa zakrzywia przestrzeń, a przykład piłki pokaże nam, że cząsteczki mogą się ze sobą łączyć, tworząc rozmaite związki. Tylko tyle czy aż tyle? Ja za właściwą uważam odpowiedź drugą. To są właśnie takie podstawy, których nie może zabraknąć, jeśli chcemy kiedyś efektywnie poszerzać tę wiedze, a nie uczyć się jedynie dla ocen, co w przypadku przedmiotów ścisłych znam niestety z własnego przykładu.

Bardzo podoba mi się, że autor dostrzega to, że w dzieciach tkwi niezwykły wręcz potencjał. Ich umysły są bardzo chłonne i jeśli tylko odejdziemy od niestety wciąż popularnego toku myślenia, że to przecież tylko dzieci, to przekonamy się, jak wiele ci mali ludzie potrafią. Moja dwuletnia córka zaskakuje mnie każdego dnia. Dla mnie pokazane w książce zwierzę to po prostu jaszczurka, dla niej scynk, kolejne nazywam antylopą, a ona mówi, że to gnu, bo ma inne rogi. Pozwólmy dzieciom się zaskoczyć, one naprawdę to potrafią. Nie zmuszajmy do czegoś, na co nie mają ochoty, po prostu dajmy im narzędzia – na przykład w postaci tych książek i naszej uwagi – i zobaczmy, co one z tym zrobią.

Fizyka kawantowa i cvhemia organiczna dla naprawdę małych dzieci

Tego jeszcze nie było! Fizyka kwantowa dla dzieci? Chemia organiczna? Teoria względności? Tak! Udało się! Mamy to wszystko od wydawnictwa Media Rodzina.

Autor, Chris Ferrie - zawodowo uznany fizyk, a prywatnie ojciec czwórki dzieci, postanowił - wydawać by się mogło skomplikowaną - wiedzę z dziedziny fizyki i chemii wytłumaczyć maluchom.

I wiecie co? Pełen sukces! Jasno! Prosto i w oparciu o przykłady.

Nie jestem przekonana, czy książeczki jest skierowane są - tak jak sugeruje wydawca - do roczniaków, ale przedszkolaki z pewnością wyniosą z nich sporo wiedzy.
Wstyd się przyznać, ale chyba pierwszy raz w życiu ktoś wytłumaczył mi o co chodzi z czarną dziurą, czy na czym opiera się chemia ograniczna i wydaje się, że pierwszy raz w życiu - zapamiętam to.

Na Waszą uwagę na pewno zasługuje jakość wydania książek: solidne tekturowe karty, dość spory rozmiar. Czyta i jasna grafika.

Widząc zapowiedź wydawniczą tej serii, byłam bardzo zaciekawiona: jak wiedza naukowa może być wytłumaczona małym dzieciom. Teraz nie mam wątpliwości: nie ma rzeczy zbyt trudnych dla dzieci, wystarczy tylko znaleźć osobę, która potrafi skomplikowane kwestie w przystępny sposób wyjaśnić. Tutaj nie ma wątpliwości - jesteście Wy i Wasze dzieci w dobrych rękach!

Okazuje się, że chemia i fizyka nie boli! Polecam!

Fizyka kawantowa i cvhemia organiczna dla naprawdę małych dzieci

• Matematyka/Informatyka/Fizyka
  • Dla szkrabów
  • Dziecionkowe
  • Żłobek
  • Dla dzieci4

Dodaj cytat z książki Uniwersytet malucha. Chemia organiczna dla maluchów