Kod nadzwyczajnego umysłu

Okładka książki Kod nadzwyczajnego umysłu Vishen Lakhiani
Okładka książki Kod nadzwyczajnego umysłu
Vishen Lakhiani Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
The Code of the Extraordinary Mind: 10 Unconventional Laws to Redefine Your Life and Succeed On Your Own Terms
Sensus
2019-03-12
2016-05-10
Wojciech Białas

Autora przedstawia ciekawe narządzia do przeprogramowania siebie i swojego życia. Dużo osobistych przykładów. Pisana lekkim piórem.

Książka jak najbardziej wartościowa, niestety trochę mnie zmęczyła i podchodziłem do niej kilka razy. Autor przedstawia wiele przykładów ćwiczeń / technik, które z powodzeniem można zaimplementować do swojego życia.

Ludzki mózg i umysł, którym zarządza, fascynuje naukowców od wieków. Wysnuto wiele teorii na temat działania zakulisowych schematów naszej osobowości; charakteru, motywacji i emocji. Niestety, choć nauka i dostęp do informacji w XXI wieku skoczyły na bardzo wysoki poziom, wiele osób nadal wychodzi z deterministycznego założenia, że zostaliśmy ulepieni z nieformowalnej gliny i w rezultacie nie możemy wpływać na naszą osobowość, otwierając furtkę wszelkim wymówkom (od genetyki po urok osobisty) dającym potwierdzenie sensu istnienia naszych przywar. Na szczęście ludzie tacy jak Vishen Lakhiani uczą, że umysł można naginać dzięki inżynierii mentalnej.

Vishen Lakhiani był złotym dzieckiem uwarunkowanym przez swoich rodziców do celowania wysoko i ambitnie. Ukończył studia inżynierskie i osiągnął w bardzo krótkim czasie coś, o czym wielu mogło tylko pomarzyć – rozpoczął pracę w krzemowym imperium Billa Gatesa, Microsofcie. Jednak już po kilku tygodniach meandrowania w rzece skomplikowanych kodów zdał sobie sprawę jak bardzo jest nieszczęśliwy, a jego „wymarzona” praca to nic innego jak projekcja narzucona przez ambitnych rodziców. Wbrew oczekiwaniom rodziny pożegnał się z Gatesem i zrzucił okowy kulturowych bzdreguł (bzdurne reguły, z ang. brules, czyli bullshit rules). Odciął się od bezpiecznego i wygodnego, ale miałkiego życia przygaszonego programisty i odetchnął powietrzem wolności. Ogołocony z pieniędzy, ale naładowany nową, nieznaną mu dotąd energią zaczął poszukiwać samego siebie i wyrażać to przez swoją pracę. W 2002 roku założył skromną firmę sprzedającą sprzęt pomocny przy medytacji. Dzisiaj jego Mindvalley zajmuje się edukacją na skalę globalną ucząc medytacji, uważności, rekonstrukcji osobowości i skutecznych technik biznesowych.

Kod Nadzwyczajnego Umysłu to tylko w ułamku luźna biografia Lakhianiego, która służy bardziej jako interesujące tło i przykład technik mentalnych przedstawionych i opisanych w książce. W tej narracji nie ma żadnego miejsca na magię, ani myślenie życzeniowe. W prosty i naukowy sposób od razu wyjaśnia JAK przeprogramować swój umysł, pomijając pytanie CZY da się to w ogóle zrobić. Przy każdej regule podaje dowody poparte przez własne doświadczenia oraz badania naukowe. Przedstawia proste i pozbawione konotacji religijnych techniki medytacyjne, pokazuje niebezpieczeństwa wspomnianych wcześniej bzdreguł, dzieli się pasją tworzenia siebie na nowo i wytycza ścieżkę człowieka o nadzwyczajnym umyśle. Nadzwyczajnym, to znaczy wyzbytym uprzedzeń względem samego siebie i dostępnym dla każdego.

Niektórym książka może wydawać się wybrakowana, jakby autor poskąpił nieco substancji samej transformacji umysłu, ale Vishen przedstawia głównie schematy tytułowego kodu, którego to my, własną i (nie bójmy się tych słów) ciężką pracą musimy wdrożyć, aby rozkruszyć bariery przesłaniające drogę do bycia najlepszą wersją samego siebie. To faktycznie może przytłaczać osoby początkujące, szukające prostszych i wyrazistych metod, ale i w Kodzie każdy znajdzie coś dla siebie. Ja wyniosłem najwięcej z medytacji nad wdzięcznością, która znajduje się w 6 Fazowej Medytacji prowadzonej przez Vishena. Ta dwudziestominutowa technika prowadzi nas przez miłość i współczucie, wdzięczność, spokój wewnętrzny, wizję idealnego życia, poczucie kontroli nad własnymi decyzjami i uczucie wsparcia. To dobry początek dla tych, którzy nie czują jeszcze na tyle siły, by wdrażać się w tradycyjne techniki medytacyjne polegające na oczyszczeniu umysłu i preferują prowadzoną, wizualizacyjną metodę.

Inżynieria mentalna to właściwy kierunek w stronę ewolucji umysłowej. Nadszedł czas, by porzucić toksyczne relacje z własnymi wymówkami i zacząć działać, przeprogramowywać życie. Dla własnego dobra i poczucia satysfakcji. Schematy mamy już gotowe, a rozwiązania nasuwają się gęściej i częściej. Czy nie byłoby strasznym marnotrawstwem po prostu z nich nie skorzystać?

To nie jest książka genialna ani wybitna, ale jest w niej coś dobrego, i temu nie zaprzeczę. Pewnie trzeba w życiu przeczytać kilka podobnych pozycji, żeby znaleźć coś dla siebie, do każdego przemawia inna narracja. Z każdej jednak wychodzi wspólne przesłanie - bądźmy sami dla siebie dobrzy i sobie zaufajmy. Kilka ćwiczeń jest z pewnością wartych uwagi, podobnie jak kilka historii ciekawych osób. Czy wszystkie są dobre? Nie, zdecydowanie różnię się od autora zdaniem na temat wielu osób, które jego akurat inspirują, co nie znaczy że nie doceniam opowieści.
Najgorszy był długi początek w amerykańskim stylu - tyle obiecanek co się osiągnie po przejsciu przez poradnik oraz jak malo potrzeba, aby zdobyć zadowolenie - dawno nie czytałam. Już zwątpiłam w pewnym momencie czy tam pojawi się jakiś konkret, który poprowadzi człowieka na wyżyny:) Nie ma się co spodziewać wielkich odkryć, ale nie będę odradzać tej pozycji. Jeśli się po nią sięga, to oznacza, że coś jest do zaopiekowania, i może właśnie ona w tym pomoże.

Absolutnie genialnie skondensowana wiedza autora na podstawie wzlotów i upadków w ciągu całego życia, które doprowadziły go w efekcie do życia takiego o jakim marzył, które cechuje balans między życiem prywatnym, zawodowym i podążaniem za marzeniami. Autor jest pomysłodawcą i CEO firmy edukacyjnej Mindvalley, znanej szerzej również na kanale youtube, gdzie można znaleźć wiele inspirujących materiałów rozwojowych.

• Psychologia
  • Przeczytane - biznes, rozwój
  • E-BOOK * To See
  • Chce przeczytać- ciekawostki

Dodaj cytat z książki Kod nadzwyczajnego umysłu