Co wie twój pies?

Okładka książki Co wie twój pies?
Sophie Collins Wydawnictwo: Alma-Press hobby
2019-01-01
9788370207366
Jerzy J. Malinowski
pies szkolenie zmysły więź

A co możemy się z nie dowiedzieć? Pierwszy rozdział jest generalnie ogólny i znajduje się w nim wiele (ciekawych) zagadnień. Kolejne rozdziały omawiają już konkretne zmysły: wzrok, węch, słuch, dotyk i smak. Mamy w niej tej rozdział pragnący rozstrzygnąć czy psy posiadają szósty zmysł. Dodatkowo z Co wie twój pies możemy dowiedzieć się co nieco na temat psiej percepcji, ich ,,mowie’’, budowaniu więzi. W książce znajdują się także testy, które pozwolą zorientować się jak inteligentny jest nasz pies i zadania, dzięki którym pobudzi się go do rozwoju.
Kilka lat temu w moje ręce wpadła książka Co wie twój kot. Oczywiście była bardzo ciekawa. Dlatego kiedy ukazało się wznowienie Co wie twój pies wiedziałam, że zechcę ją przeczytać. I udało się… To prawda, że w ostatnim czasie czytałam już jeden poradnik dotyczący psów. Jednak tutaj znalazłam jeszcze więcej informacji, które wyjaśniałby kilka kwestii dotyczących tychże czworonogów i pozwalających lepiej zrozumieć to jak fantastyczną i nie do końca poznaną istotą jest nasz psi podopieczny. Dodatkowym walorem są zdjęcia obrazujące jak zbudowany jest konkretny narząd, który odpowiada za dany zmysł i gry oraz zabawy mające na celu lepszą integrację człowieka i zwierzaka. W końcu kto nie chciałaby by ich relacje z podopiecznymi były jak najlepsze? Ja na pewno ! Dlatego to książka wprost idealna dla mnie. I nie tylko dla mnie…
Co wie twój pies może stać się pierwszym krokiem ku głębszemu poznaniu swojego pupila lub wskazówką jak w prosty i przyjemny sposób poprawić z nim relacje. To książka pełna mądrych porad i podpowiedzi. Sądzę, że dzięki niej skorzysta zarówno opiekun jak i podopieczny. To obowiązkowa lektura zarówno dla posiadaczy czworonożnych istot i tych, którzy dopiero planują adopcję. Myślę, że czytając ją można wiele się dowiedzieć a dzięki temu skorygować błędy, które się popełnia lub też ich uniknąć. To bardzo ważne, bo złe relacje mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. A tego nikt nie chce…

Polecam

Polecam

Na półkach: , , , ,

Świat twojego psa
jest bardziej fascynujący niż myślisz...

Obojętnie czy pies jest rasowy czy jest kundelkiem, czy jest mały, średni bądź duży, wszystko jedno czy jest kanapowcem czy przejawia entuzjazm graniczący z nadpobudliwością - każdy psowaty patrzy na świat tak samo, ale inaczej niż my, ludzie. Jego zmysły są bardziej wyostrzone i pewnie nie raz zaskoczył człowieka swoimi, jak dla nas, niespotykanymi zdolnościami. Sophie Collins w swojej książce Co wie twój pies? zamieściła wiele przydatnych informacji, które pozwalają czytelnikowi zrozumieć jak widzą otaczający nas świat psy.

Autorka skupia się na przedstawieniu psich zmysłów - wzroku, węchu, słuchu, dotyku i smaku. Opisuje m.in. dlaczego psy widzą kolory mniej wyraźnie od ludzi, jak zbudowane jest psie oko, jak pies wyczuwa poszczególne zapachy, czy czworonóg jest w stanie usłyszeć uczucia oraz wiele innych, ciekawych faktów, które powinien poznać każdy miłośnik psów. Ponad to poza garścią przydatnej wiedzy, ostatni rozdział poświęcony jest budowaniu więzi. Zawiera wiele przydatnych ćwiczeń, które każdy może wykonywać ze swoim psiakiem w domu. Różne stopnie trudności pozwalają na dobranie odpowiednich aktywności, zarówno dla młodych, jak i starszych pupili.

Przyznam, że jako przyjaciółka mojej Belli (jakoś mam problem z określeniem "właścicielka") sądziłam, że po dziewięciu wspólnych latach wiem już o niej wszystko. Tymczasem książka Sophie Collins pokazała mi, że patrzyłam na jej zachowania swoim ludzkim spojrzeniem. Niektóre informacje nie były dla mnie nowe, jednak nie przeczę, dowiedziałam się również nowych rzeczy, które wezmę pod uwagę w przyszłości. Dodatkowym atutem tej pozycji jest pokaźny zasób ilustracji. Co wie twój pies? skierowane jest przede wszystkim do osób, które żyją pod jednym dachem z psem bądź planują to w niedalekiej przyszłości. Także, jeśli jesteś jednym z nich - to książka zdecydowanie dla ciebie.

Świat twojego psa
jest bardziej fascynujący niż myślisz...

”Psy mówią, ale tylko do tych, którzy potrafią słuchać”.
Jeśli jesteś właścicielem psa, to traktujesz go jak swojego domownika, kochasz go, a gdy jest chory martwisz się o niego i prowadzisz go do weterynarza.
Razem się bawicie, razem odpoczywacie, ale czy tak naprawdę wiesz, co dzieje się w głowie twojego psa?
Zastanawiałeś się, co pies widzi, czuje i słyszy?
Czy jego zmysły są mniej więcej takie same jak twoje?
Czy twój pies posiada szósty zmysł?
Jeśli miałabym wybierać między kotem a psem, to zdecydowanie wolę psa, bowiem bardziej jest związany ze swoim panem.
Może dlatego, że posiadam 13-letniego”staruszka”, który jak na swój wiek jest bardzo żywotny i czasem bawi się jak młody szczeniak.

Książka ta jest przystępnym przeglądem tego, czego dzięki nowym badaniom zdobywano wiedzę o psach.
Książka (podobnie ta jak o kotach) posiada dwie części:
Pierwsza to psi świat, a więc świat widziany oczami psa, zmysły psa, wzrok, węch, słuch, dotyk i smak i oczywiście szósty zmysł.
Część druga zaś to: odkrywanie co wie twój pies, percepcja psa, jak dostosowany jest pies i budowanie więzi, a więc ćwiczenia zręcznościowe i dziesięciominutowa nauka sztuczek.
W pierwszej części tej książki autor opisuje po kolei wszystkie psie zmysły, zwracając szczególną uwagę na znakomity zmysł węchu (czy potrafiłbyś wyczuć w ciele cukier w ilości łyżeczki do herbaty, rozpuszczonej w wodzie o objętości kilku basenów olimpijskich? - a twój pies to potrafi), a także słuchu i wzroku, tak różnego od naszego.
Druga część książki to percepcja psa-czyli co ustalili badacze, co już wiemy, a czego jeszcze nie wiemy.
Następnie przyjdzie czas na praktykę, czyli słownik psiej mowy ciała: od poruszania uszami po machanie ogonem.
Dzięki temu dowiesz się kiedy twój pies jest zestresowany i wylękniony, a kiedy gotowy do zabawy, a jeszcze kiedy zmęczony i zrzędliwy.
Jest tam też część poświęcona szczekaniu i temu, co różne szczeknięcia mogą oznaczać.
Ostatnie rozdziały części praktycznej są poświęcone grom i zabawom w tym także testom zdolnym pokazać, jakie nastawienie ma twój pies.
Zabawy zręcznościowe i ćwiczenia węchowe to zmysły, o których po przeczytaniu tej książki wiesz więcej i teraz będziesz mógł sprawdzić umiejętności swojego psa.
Dowiesz się także, czy pies rzeczywiście potrafi wyczuć zbliżające się trzęsienie ziemi albo potrafi wykryć raka, zanim zostanie postawiona diagnoza.
Zachęcam więc do czytania bo to ciekawa lektura.

”Psy mówią, ale tylko do tych, którzy potrafią słuchać”.
Zastanawiałeś się, co pies widzi, czuje i słyszy?
Czy jego...

zaczytanett.blogspot.com

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej poznajemy psi świat - jego naturę i zmysły. Druga część wprowadza nas w tajniki psiego charakteru, mowy ciała, budowy więzi, czy tego jak pies postrzega swoje otoczenie. Wewnątrz znajdziemy dziesięć rozdziałów, po kolei omawiające różne istotne aspekty dotyczące psów. Z pewnością nie raz zastanawialiście się, co Wasz pupil sobie myśli, czy Was rozumie, dlaczego zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Książka ta pozwala nam poznać odpowiedzi na te pytania, przybliżając nam często niezrozumiałą, psią naturę.

Co ważne, publikacja zawiera mnóstwo zdjęć i ilustracji - miłośnicy psów z pewnością będą zadowoleni, mogąc wykorzystać rysunki poglądowe w praktyce. Poradnik uczy wielu przeróżnych zabaw, ćwiczeń i komend, w przejrzysty oraz jasny sposób tłumacząc, jak można porozumieć się i wzbogacić relacje ze swoim pupilem. Zawarty na końcu słowniczek oraz prosty, łatwy do zrozumienia język są tutaj sporą zaletą - pozwala to na szybsze i trwalsze przyswojenie treści.

"Co wie Twój pies?" zawiera wiele przydatnych wskazówek, ciekawostek i rad dotyczących psiego świata - wszystkie ważne informacje zebrane są w jednym miejscu. Myślę, że jest to odpowiednia pozycja dla osób planujących przygarnięcie psa pod swój dach, ale nie tylko. Także osoby posiadające już psa mogą dużo zyskać dzięki lekturze tej publikacji, znajdując tutaj odpowiedzi na pytania dotyczące komunikacji i opieki nad zwierzętami.

zaczytanett.blogspot.com

„… psy żyją obok nas i towarzyszą nam od tysięcy lat, uznajemy, że rozumieją nasze próby porozumienia się z nimi i w związku z tym czują … więź …”

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym jest psi facebook, lub czy pies, słyszy uczucia, ta publikacja jest idealna dla Ciebie! Przyznam szczerze, że przeczytałam książkę dużo wcześniej i odłożyłam ją na półkę. Odbiór był pozytywny, ale nie umiem powstrzymać się w tym momencie od kąśliwych uwag dotyczących właścicieli psów.

W okresie wakacyjnym dochodzi do wielu wręcz nieludzkich zachować człowieka w opozycji do zwierząt. To porzucanie czworonoga w lesie, pozostawienie go przy supermarkecie, bądź po prostu na ruchliwej ulicy w centrum miasta. Takiemu zachowaniu mówię stanowcze NIE !!! (pomimo, że nie posiadam psa). Denerwujące jest też dla mnie wyprowadzanie pupila bez smyczy w mieście, bądź otwieranie klatki schodowej żeby pies „sam wyprowadził się na spacer”. Dla mnie to skrajna nieodpowiedzialność, którą powinny zająć się odpowiednie służby.

Książka, którą pragnę Wam przybliżyć jest takim kompendium wiedzy o życiu psów. Porusza najistotniejsze tematy dotyczące zmysłów. To przecież oczy, które – widzą, uszy – słyszą, najważniejszy - węch pomaga w odnajdywaniu swojego miejsca, a dotyk i smak są sposobem na uzyskanie wyszukanych smakołyków. Autorką publikacji jest Sophie Collins.

A gdzie jest jeszcze ten szósty zmysł? Moim skromnym zdaniem ważny jest rozdział dziesiąty książki, mówiący o budowaniu więzi. Ponadto ciekawy czytelnik odnajdzie kolorowe ilustracje i rysunki przybliżające dane zagadnienie, słowniczek i bibliografię, która jest świetną wskazówką do poszerzenia lektury. Ważna jest samoświadomość, czyli wiedza świadcząca o tym, że jest się osobnikiem różnym od innych, obdarzonym własnym umysłem i emocjami. Nikt nie może o tym zapomnieć!

Publikacja omawia bardzo dokładnie psią percepcję, pokazuje inny, ale ciekawy punkt widzenia. Znajdziemy tu praktyczne testy, które pozwolą ocenić inteligencję psa, a nawet pobudzić ją do rozwoju.

Testy świadczące o inteligencji psa mogą przekroczyć nawet światopogląd samego właściciela. Bo czy każdy pupil potrafi wyczuć zbliżające się trzęsienie ziemi, albo wykryć paskudnego raka, zanim lekarz postawi diagnozę? Pytań i odpowiedzi jest wiele.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma – Press Sp. z o.o.
Tłumaczenie: Jerzy Malinowski
Wydanie I
Oprawa: twarda
Liczba stron: 194
(nowość wydawnicza)

Jako dumna posiadaczka psiego przyjaciela przeczytałam już wiele książek o czworonogach, dlatego sięgając po „Co wie twój pies” autorstwa Sophie Collins nie spodziewałam się, że dowiem się czegoś nowego. Byłam przekonana, że na temat tych czworonogów posiadam już całkiem sporą wiedzę, którą ta książka jedynie utrwali w mojej głowie. Tymczasem już na samym początku zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona. Ponieważ „Co wie twój pies” w odróżnieniu od innych poradników tego typu nie skupia się na tym jak wychować naszego pupila, lecz na tym jak te zwierzęta postrzegają świat oraz w jaki sposób komunikują się z otoczeniem. Dzięki kwestią w niej poruszanym możemy się dowiedzieć, jak działają psie zmysły oraz w jaki sposób zwierzęta odbierają nasze ruchy, emocje oraz gesty względem nich. Pozwala to zrozumieć czytelnikowi zachowanie swojego czworonoga oraz ułatwia znalezienie źródła ewentualnych problemów, których nieświadomie możemy być źródłem. Poradnik ten mimo małych gabarytów jest niezwykle treściwą książką, po której lekturze nie odczuwa się niedosytu. Czyta się ją szybko i przyjemnie, a zawarte w niej treści nie raz zaskoczą czytelnika.

Niewątpliwą zaletą „Co wie twój pies” jest już sama treść, jednak szata graficzna wcale nie zostaje w tyle. Sama twarda oprawa i prosta, lecz piękna okładka z przesłodkim psiakiem, niesamowicie zachęcają do sprawdzenia co znajduje się wewnątrz. Kiedy zajrzymy już do środka odkryjemy, że oprócz interesującej treści książka ta skrywa także piękne ilustrację oraz zdjęcia zwierzaków, które doskonale współgrają z treścią i nie raz wywołują uśmiech na twarzy czytelnika.

Dlatego, jeśli jesteście miłośnikami psich czworonogów lub po prostu jesteście ciekawi jak wygląda świat ich oczami to koniecznie sięgnijcie po książkę „Co wie twój pies” Sophie Collins. Znajdzie tutaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania i wiele więcej. Z tą pozycją na pewno nie będziecie się nudzić. Gorąco polecam!

Aleksandra
Więcej na : http://tygrysica.tumblr.com/ oraz https://www.instagram.com/tygrysicaa/

Czy są tu miłośnicy, a nawet właściciele czworonożnych przyjaciół? Dziś konkretnie mam na myśli psy. Jakiś czas temu recenzowałam identyczną książkę, tylko poświęconą kotom. Myślałam, że tamta będzie dla mnie bardziej interesująca, ponieważ posiadam syberyjskiego królewicza, psa natomiast nie mam. Nie wykluczam jednak, że kiedyś może się to zmienić, a z prezentowanej przeze mnie pozycji dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy.

Muszę przede wszystkim zwrócić uwagę na piękne wydanie „Co wie Twój pies?”. Książka ma mały format, twardą oprawę, wiele ilustracji, wyróżnionych fragmentów z ciekawostkami oraz innych tabelek i rysunków. Całość podzielona została na dwie części: tę poświęconą zmysłom zwierząt oraz tę dotyczącą percepcji, budowy więzi, zrozumienia psów i sztuczek, zabaw, które mogą kształtować, czy też pozytywnie wpłynąć na naszego pupila.

Pozycja napisana została prostym, przystępnym językiem, tekst podzielony jest na mniejsze partie, co znacznie ułatwia czytanie. Swą formą przypomina nieco podręcznik szkolny, z tym że o wiele ciekawszy i niewzbudzający negatywnych odczuć. Wiadome jest, że edukacja na temat psów jest rozległa, lecz Sophie Collins zawarła w swym dziele najważniejsze informacje, które są niczym wiedza w pigułce. Myślę, że ta popularnonaukowa publikacja może się spodobać zarówno całkowitym amatorom, jak i znawcom tematu. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, a może nawet dowie się paru ciekawych rzeczy, o których do tej pory nie miał pojęcia. Kolejnym ogromnym plusem jest fakt, że wszystko zostało dokładnie przemyślane oraz poukładane. Nie ma zbędnego chaosu, powtórzeń, niedomówień, a na końcu znajduje się słowniczek, który przypomni nam najważniejsze zagadnienia.

Polecam każdemu, kto ma psa, chciałby go mieć lub po prostu interesuje się tą tematyką. Jest to świetny poradnik, który poprawi komunikację między człowiekiem, a jego „bratem mniejszym”.

Zazwyczaj jestem sceptycznie nastawiona do takich publikacji, choć zawsze mam głęboką nadzieję, że dowiem się z nich czegoś naprawdę ciekawego. W przypadku „Co wie twój kot?” i „Co wie twój pies” chciałabym przede wszystkim zwrócić uwagę na przepiękny sposób wydania tych książek. Mnóstwo wspaniałych fotografii wszelkiej maści kociaków, nieco starszych już, poważnych kotów i kocic, a także psiaków i dumnych psów.
Obie książki napisane są bardzo prostym językiem (dla bardzo wymagających na samym końcu znajdziemy słowniczek). Styl obu autorek pozwala w bardzo ciekawy sposób poznać i przede wszystkim zrozumieć zwariowany koci i psi świat. Książki podzielone są na dwie główne części: Zmysły kota i Inteligencja kota; Psi świat i Okrywanie co wie twój pies. Znajdziemy tu bardzo dużo informacji, często popartych badaniami, które dla takich kocich i psich laików, jak ja, były często zaskakujące. Muszę zatem przyznać, że całość przeczytałam właściwie na raz. Temat mnie zainteresował, a obie autorki dodatkowo jeszcze rozpaliły we mnie tę ciekawość. Teraz pozostaje mi jedynie przeczesywać okolice w poszukiwaniu kotów i psów, aby analizować ich zachowanie w oparciu o informacje zawarte w książkach.
Czy warto sięgnąć po te publikacje? Osobiście uważam, że dla miłośników kotów i psów, osób, które zwierzakami zajmują się na co dzień, nie będzie tu nic zaskakującego (chyba, że kupujemy książkę dla wspaniałych kocich i psich fotografii). Ale dla laików albo początkujących kocich/psich rodziców będzie to naprawdę dobre i porządne kompendium wiedzy. Jeśli więc zatem interesuje Was koci bądź psi świat, to śmiało, te książki na pewno w tej kwestii Was nie zawiodą.

Mój przyjaciel pies.
Myślisz, że doskonale znasz swojego psa? Że dokładnie wiesz, co on czuje, kiedy macha ogonem, kiedy patrzy na ciebie, kiedy spycha cię z kanapy? Jak się okazuje, bardzo często nasze przekonania na temat zachowań psa rozmijają się z tym, co on naprawdę myśli, często błędnie interpretujemy też wysyłane przez niego sygnały.
O tym, jak i co naprawdę komunikują nasi czworonożni przyjaciele, jak właściwie odczytywać ich reakcje, jak z nimi pracować, przeczytamy we wspaniałej i pełnej zaskakujących informacji książce „Co wie twój pies”, autorstwa Sophie Collins. Opublikowana nakładem Oficyny Wydawniczej Alma-Press pozycja, to fascynująca wiedza na temat psów, adresowana nie tylko do tych wszystkich osób, które planują stworzenie domu czworonogom, ale również dla tych, którzy psa dawno już posiadają, bądź też z psami pracują.
Książka podzielona jest na dwie części, z których pierwsza omawia pięć (a nawet sześć) zmysłów, zaś druga umożliwia nam odkrycie, co tak naprawdę wie nasz pies i w jaki sposób postrzega świat czy też buduje więzi. Krok po kroku wchodzimy zatem w ten psi świat, zajmując się przede wszystkim z psimi zmysłami, zwracając szczególną uwagę na zmysł węchu (najlepiej rozwinięty z psich zmysłów). Przekonamy się też, jak odmiennie od ludzkiego funkcjonuje zmysł wzroku psa, mimo iż budowa oka jest taka sama. Okazuje się na przykład, że psy widzą kolory mniej wyraziście niż człowiek, zaś najlepszym kolorem zabawek dla czworonogów, jest niebieski lub żółty.
Zajmiemy się także psim słuchem, dowiadując się więcej o tym, jakie dźwięki słyszy pies, w jakim zakresie i w jaki sposób sam używa dźwięków do komunikowania się. Zdecydowanie najsłabiej rozwiniętymi psimi zmysłami, jest dotyk i smak, co nie znaczy, że i tu nie będziemy zaskoczeni, czytając na przykład o kubkach smakowych czworonogów, wyspecjalizowanych w rozpoznawaniu wody czy o poceniu się opuszków łap w sytuacjach stresowych. Autorka podkreśla, że nawet doświadczenia wspólne z człowiekiem, z uwagi na inaczej wykształcone zmysły, nie będą dla czworonoga takie same.
Niezwykle interesującym rozdziałem jest ten poświęcony rozważaniom na temat istnienia tzw. szóstego zmysłu i psów. Autorka opisuje psie zachowania, będące swego rodzaju fenomenami, stara się także znaleźć naukowe ich wyjaśnienie.
W drugiej części książki Collins koncentruje się na percepcji psów – na tym, co zostało już przez naukowców ustalone, a także nad kwestiami wymagającymi rozstrzygnięcia. Autorka przybliża nam historię badań nad psią percepcją, od czasów Darwina do współczesności, a następnie przechodzi do zagadnień praktycznych, przekładających się bezpośrednio na nasze relacje z czworonogiem. Znajdziemy tu między innymi słownik psiej mowy ciała, a także gry i zabawy, które nasz pies może pokochać oraz testy, które pokazują, jakie nastawienie ma szczekający towarzysz. Dużą uwagę zwrócono tu na aktywności pogłębiające nasze więzi z psem, zacieśniające relacje, poczynając od zabaw zręcznościowych po zwyczajne poświęcanie mu codziennie przynajmniej dziesięciu minut.
Lektura książki „Co wie twój pies” może przełożyć się bezpośrednio nie tylko na lepsze rozumienie zachowań psa, ale na uczynienie go bardziej szczęśliwych poprzez ograniczanie zachowań dla niego stresujących. Dla mnie niezwykle cenne były wskazówki dotyczące odczytywania psich zachowań, a także wzmacniania więzi z czworonogiem. Jako posiadaczka psa ze schroniska, starszego i schorowanego, z traumatycznymi wspomnieniami związanymi ze stosowaniem wobec niego przemocy fizycznej, szczególnie cenie sobie taki informacje, pomagające większych komfort mojego psa, a przede wszystkim, pozwalające poczuć mu się bezpiecznym i … szczęśliwym.

Mój przyjaciel pies.
O tym, jak i co naprawdę...

Dodaj cytat z książki Co wie twój pies?