Anne of Green Gables

Okładka książki Anne of Green Gables
Lucy Maud Montgomery Wydawnictwo: Wordsworth Editions Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1) Seria: Wordsworth Collector's Editions klasyka
klasyka
Ania z Zielonego Wzgórza (tom 1)
Wordsworth Collector's Editions
Wordsworth Editions
2018-09-07
Data 1. wydania:
2018-09-07
angielski
ania z zielonego wzgórza anne of green gables lucy maud montgomery

Ania jest irytująca - tyle mam do powiedzenia.

Ania jest irytująca - tyle mam do powiedzenia.

Po burzy jak rozpętała się o nowe tłumaczenie książki postanowiłam przekonać się "o co tyle hałasu" i doprawdy nie rozumiem głosów oburzenia jakoby pierwsze tłumaczenie było jakąś świętością. Mogę nawet powiedzieć że Anne z Zielonych Szczytów podobała mi się bardziej niż Ania z Zielonego Wzgórza którą czytałam kilka razy. Przede wszystkim wielką zaletą jest wierność oryginałowi i brak spolszczeń. Tłumaczce udało się tchnąć w książkę świeżość, i czytałam ją z wielką przyjemnością.

W dzieciństwie ominęło mnie czytanie "Ani" jako lektury szkolnej, po książkę sięgnęłam więc po raz pierwszy jako dorosła osoba, bez sentymentu. Z tego względu nie przejmowałam się tym, że momentami było nudno. I uważam, że wszyscy dorośli czytelnicy powinni pamiętać, że czytają książkę DLA DZIECI, i oczekiwanie po niej, że będzie w każdym momencie interesująca i ciekawa dla dorosłego czytelnika... cóż, świadczy nie najlepiej o czytelniku.
I gdy weźmiemy poprawkę, że jest to lektura dla młodszego czytelnika uważam, że jest... dobra. Może nie wybitna, ale przyjemna i ciepła.
Przynajmniej do mniej-więcej 3/4 długości. Po tym czasie zdaje mi się, że coś się popsuło. Mniej więcej od pójścia Ani do liceum akcja strasznie goni, samemu pobytowi w nowej szkole poświęca się zatrważająco mało czasu, nowe koleżanki są wymienione jedynie z imienia, a chyba nawet nie słyszymy żadnego dialogu z ich udziałem.
Zmienia się też sama Ania. Miałam wrażenie, jakby właśnie od pójścia do liceum Ania przestała popełniać jakiekolwiek błędy. Na każdym kroku słyszałam tylko o tym, jaka Ania jest mądra, lubiana, utalentowana i piękna. Szczególnie przykro było mi, jak autorka podkreśliła, że włosy Ani zrobiły się bardziej kasztanowe niż rude, a piegi zniknęły. Czy Ania nie mogła zostać trochę dziwną, piegowatą, może nie tak piękną, ale fascynującą dziewczynką?

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Stara Ania, nowa Anne.
Ania z Zielonego wzgórza to była moja znienawidzona lektura szkolna, którą czytałam bardzo dawno temu bo chyba w trzeciej klasie szkoły podstawowej i z której nie pamiętam absolutnie nic oprócz tego że jej nie lubiłam i że pojawiał się tam jakiś Mateuszek i Małgorzata. Także zaryzykowałam, kupiłam nowe tłumaczenie Anny Bańkowskiej i absolutnie się zakochałam.

Jeśli chodzi o nowy przykład to był dla mnie bardzo naturalny. Kompletnie nie pamiętałam imion postaci tłumaczonych na język polski z mojego pierwszego czytania, więc podeszłam do tej książki na świeżo i było naprawdę dobrze. Po pierwsze, bardzo mi się spodobało to, że zielone szczyty zastąpiły zielone wzgórze ponieważ tam wzgórza nie było, natomiast były szczyty domów w których w którym takim szczycie Ania miała swój pokój.

Ruda gaduła.
Ogólnie nie pamiętałam też że Ania jest taką gadułą. Jest bardzo dużo wzniosłych słów w jej wypowiedziach i szczerze mówiąc, to większość jej wypowiedzi to nie są dialogi z kimś, tylko takie bardzo długie monologi, które nierzadko zajmowały całą stronę. Czytało mi się to bardzo zabawnie i nieraz śmiałam się pod nosem z tego co ona wygaduje. Życie w Avonlea zrobiło się ciekawe od kiedy zjawiła się tam ruda Anne. Ta książka opowiada o czterech latach z życia Anne, która w wieku 11 lat została adoptowana przez Marylę i Matthew z zielonych szczytów i przez 4 lata z samotnej ale też gadatliwej i obdarzonej olbrzymią wyobraźnią dziewczynki stała się młodą kobietą, która podejmuje trudne decyzje, uczy się w najlepszych szkołach i osiąga wyniki w nauce.
Nowe spojrzenie na książkę.
I szczerze mówiąc moje refleksja po przeczytaniu Ani jest taka, że kiedyś byłam na tą książkę po prostu za mała i jako dziecko w wieku lat 9 nie wyciągnęłam z niej tyle ile wyciągnęłam obecnie. Chociaż może wtedy zastanawiałam się „oh jaka ta Ania jest dziwna jako moja rówieśniczka” a teraz patrzyłam na nią i mówię „o, jakie cudowne dziecko gadatliwe”. Również zaciekawiły mnie fakty z życia społecznego i obecnej sytuacji politycznej na wyspie, na co kiedyś nie miałam szans zwrócić uwagi. Reasumując, ja jestem bardzo na Tak. Bardzo mi się ta książka podobała i cieszę się, że odczarowałam Anię. Na pewno kupię i przeczytam kolejne części tego nowego przekładu.

Stara Ania, nowa Anne.

Rozmyślenia dziewczynki i jej cała postać bardzo mnie irytowały i nie byłam w stanie dokończyć tej książki.

“Ania z Zielonego Wzgórza” bardzo długo była na mojej liście do przeczytania i cieszę się, że w końcu mam swój egzemplarz!

Od razu całkowicie mnie porwała, a do tego ta wersja jest naprawdę przepięknie wydana. W środku mamy urocze grafiki, które bardzo skutecznie umilają nam czytanie. Z Anią od razu całkowicie się polubiłam! Jej przygody bardzo bawią, chociaż jest tutaj kilka naprawdę smutnych momentów. Jestem pewna, że jak tylko będę miała okazję, to przeczytam kolejne tomy jej przygód. Jestem ciekawa, jak rozwinie się jej postać oraz co dalej przygotowała dla nas autorka. W końcu mamy aż 7 części, więc czuje, że naprawdę będzie się działo!

Zaryzykowałam! Kupiłam to piękne wydanie Ani, do wspólnego czytania ze swoją córką i zdecydowanie to był bardzo dobry wybór. Książka jest bardzo ładnie wydana i to co dla mnie jest ważne, jak kompletuje klasyki do swojej biblioteczki, to to, że jest w twardej oprawie. Historia oczywiście piękna, poruszająca i taka w której całkowicie możemy się zatracić. Do tego uwierzcie mi - moja córka wciągnęła się w nią tak samo, jak i ja! Polecam! ❤️❤️❤️

o nowym tłumaczeniu: http://notkioksiazkach.blogspot.com/2022/10/anne-z-zielonych-szczytow.html

Bardzo dobre tłumaczenie. Doceniam wkład tłumaczki, ale... Nie cofnie się dzieciństwa wyrośniętego na tłumaczeniu Rozalii Berensteinowej...