Gdybyś tylko wiedziała

Okładka książki Gdybyś tylko wiedziała Hannah Beckerman
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Gdybyś tylko wiedziała
Hannah Beckerman Wydawnictwo: Burda Publishing Polska literatura obyczajowa, romans
If Only I Could Tell You
Burda Publishing Polska
2019-02-14
2019-02-14
Aldona Możdżyńska-Biała
Aldona Możdżyńska-Biała odmiana losu poszukiwanie prawdy przebaczenie relacje rodzinne rodzeństwo samotność siostra tajemnica

Ciężar tajemnic

Sekrety rodzinne zawierające bolesne informacje o nas samych i nam najbliższych osobach często doprowadzają do dramatów. Niedopowiedzenia, żale niewyjaśnione sytuacje ciągną się całymi latami.Książka bardzo poruszająca.

Bardzo wzruszająca książka. Jej bohaterki zmagają się z chorobą nowotworową w rodzinie. Audrey ma dwie córki Jess i Lisą. Obie nie rozmawiają ze sobą z powodu konfliktu sprzed prawie 30 lat. Audrey ma raka piersi i nie podejmuje walki o swoje życie. Przed śmiercią chce pogodzić siostry. Rodzina straciła jedną siostrę z powodu białaczki. Zoe miała 10 lat i była siostrą bliźniaczką Jess. Audrey mimo choroby jest aktywna. Śpiewa w chórze. Chodzi na lekcje rysunku. Bardzo wzrusająca powieść. Skłania do wielu refleksji nad życiem i śmiercią. Pęka serce.

Historia trudna, bolesna a zdarzająca się jakże wielu rodzinom. Tajemnice, niedopowiedzenia potrafią narastać iniszczyć rodziny na lata. Czasem tylko w obliczu śmierci kogoś bliskiego, ludzie są w stanie przełamać milczenie a ja widziałam sytuacje gdy nawet tak traumatyczna sytuacja nie była w stanie scalić rodzin. Ciężkie tematy, emocje.

Książka pouczającą, skłaniająca do refleksji i zastanowienia się nad własnym życiem.

Czytało mi się ją dość przyjemnie, akcja toczy się spokojnie i powoli. W sam raz na leniwe dni.
Autorka dokładnie opisuje wszelkie lokacje i tworzy piękny podkład w postaci opisów dalszego planu. Po mistrzowsku oddaje emocje postaci. Od razu wiadomo o co komu chodzi i dlaczego postać postąpiła tak a nie inaczej.
Narracja trzech różnych postaci nie stanowiła problemu. Bez trudu mogłam wczuć się w każdą z bohaterek książki.

Troszkę irytowały mnie te ciągłe niedomówienia związane z sekretem rodzinnym. Już na starcie wiadomo, że wydarzyło się coś złego, coś strasznego. Coś, co odbiło się dość mocno na psychice zarówno jednej jak i drugiej siostry. I kiedy już mamy nadzieję na uchylenie choćby rąbka tajemnicy, autorka kończyła rozdział i zaczynała od czegoś zupełnie innego, zostawiając nas kilkakrotnie z wielkim znakiem zapytania.

Rozumiem zamysł, ale mnie osobiście to dość irytowało ;D.

Mimo wszystko fabuła poprowadzona spójnie i ciekawie. Historia rozbudzająca ciekawość z delikatną goryczką w tle.

Bardzo trudne tematy.

Bardzo trudne tematy.

Ciekawa fabuła, która trzymała w napięciu. Zaskakujące zakończenie, ale jednak czegoś mi w nim zabrakło.

Rozwaliła mnie ta książka, przez pryzmat mojej relacji z mamą, mojej bliskiej, zażyłej relacji, nie wiem jak dam radę bez niej..
Czasami mnie denerwował sposób narracji i wyczekiwałam końca ale generalnie książka jest dobrze napisana i ciekawa, polecam

Piękna historia dająca do myślenia i skłaniająca do refleksji. Do samego końca trzyma nas w napięciu. Warto przeczytać... ku przestrodze.

"Gdybyś tylko wiedziała" to świetnie napisany dramat obyczajowy rozgrywający się pomiędzy trzeba kobietami. Zawikłana historia rodziny, drażniąca i nie pozwalająca o sobie zapomnieć tajemnica z przeszłości, wiele emocji - to wszystko tu znajdziemy.
Fantastyczna lektura. Polecam.

Fantastyczna lektura. Polecam.

Czytając tę książkę miałam w głowie idealnie pasujący do niej cytat: „Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób” (Lew Tołstoj). Fabuła dotyczy trudnej i bolesnej historii rodziny, a także wielu niedomówień i tajemnicy strzeżonej przez 30 lat… A jak wiemy niedopowiedzenia potrafią narastać i niszczyć relacje na lata. Książka porusza bardzo trudne tematy, a podczas czytania towarzyszyły mi silne emocje.
​Głównymi bohaterkami są trzy kobiety. Audrey jest nestorką rodu i w obliczu bardzo ciężkiej choroby, która ją dopada, pragnie, aby jej dwie, skłócone od kilkunastu lat córki, pogodziły się ze sobą. Jess i Lily, pomimo mieszkania w tym samym mieście nie widują się i nie mają ze sobą kontaktu, nawet ich nastoletnie córki się ze sobą nie znają, bo konflikt rodzinny sięga aż tak głęboko. Dlaczego Lily tak bardzo nienawidzi swojej siostry i o co ma do niej pretensje od tylu lat? Jaki sekret skrywa Jess i czy milczeniem chce ochronić tylko siebie? Czy Audrey pogodzi swoje dzieci? Na te pytania odpowiedź znajdziecie w książce. Zachęcam do przeczytania!
​Powieść czytało się bardzo lekko i przyjemnie, a przez niewyjaśnioną tajemnicę po prostu nie mogłam się oderwać od lektury. Akcja książki toczy się spokojnie, a autorka bardzo szeroko kreśli dalszy plan i opisuje poszczególne lata, które przeżywała rodzina. To sprawia, że dowiadujemy się wielu ważnych szczegółów dotyczących poszczególnych postaci. Genialnie oddane są emocje bohaterów, wszystko trzyma w napięciu, a momentami doprowadza do łez. Fabuła przedstawiona jest z perspektywy wszystkich trzech kobiet, co dodatkowo pozwala wczuć się w ich przeżycia.
Autorka w mistrzowski sposób tuszuje rodzinną tajemnicę tak, że domyślamy się, że wydarzyło się coś bardzo złego, coś co sprawiło, że została zachwiana psychika zarówno Lily jak i Jess, ale przez całą książkę nie wiemy, co dokładnie się stało. Bardzo podobał mi się ten zabieg. To naprawdę ciekawa i warta uwagi książka. Jeśli szukacie wzruszającej opowieści o rodzinie, tajemnicy i sile wybaczania na wiosenne wieczory to ta powieść przypadnie Wam do gustu.

• Rok 2019
  • Recenzenckie