Ludzkie zoo

My Book
2018-01-06
2018-01-06
rasizm Anglia Londyn USA Ota Benga Saartjie Baartman nienawiść niewolnictwo

Dlaczego warto przeczytać tę książkę? Z co najmniej dwóch powodów.
Po pierwsze, poruszono w niej problem, na temat którego można znaleźć niewiele informacji w literaturze, jest więc pozycją konieczną dla każdego, o takich sprawach nie należy milczeć. Fakty historyczne są zarazem podane w przystępnej formie powieści, okraszone fikcją literacką, więc w przyjemny sposób można się doedukować.
Po drugie, jest to po prostu ciekawa, wciągająca już od pierwszych stron historia, w którą nie sposób się nie zaangażować. Postacie zarysowane są w sposób przemyślany, mamy tu dwa zupełnie przeciwne charaktery, których starcia dostarczają wiele emocji. Co jednak chcę najbardziej podkreślić, to realizm przedstawionych wydarzeń, czytając wydawało mi się jakbym była w środku tej powieści i obserwowała wszystko z bliska; bardzo łatwo wyobrazić sobie wszystkie rozmowy, gesty czy spojrzenia bohaterów.
Książka nie jest pozbawiona oczywiście wad. Mniej więcej od połowy da się wyczuć różnicę w szybkości rozwoju akcji, na początku bowiem jest budowana w idealnym tempie, przy końcu natomiast w niektóre wydarzenia jesteśmy wrzucani od razu. Nie przeszkadza to jednak nazbyt w odbiorze.
Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy, nadaje się dla ludzi w każdym wieku i o różnych poglądach. Niesamowicie skłania do refleksji nad tym co jeden człowiek może zrobić drugiemu człowiekowi dla rozrywki. Pozostanie na długo w mojej pamięci. Gratuluję wspaniałego debiutu autorowi i czekam na więcej :)

Dlaczego warto przeczytać tę książkę? Z co najmniej dwóch powodów.

Powieść pt. ,,Ludzkie Zoo'' autorstwa Mateusza Chudzickiego jest książką, która powinna przyciągnąć uwagę wszystkich ludzi, niezależnie od tego jakie poglądy reprezentują, czy też uznają. Autor w swojej książce podejmuje problem dyskryminacji innych ras szeroko określany mianem rasizmu. Książka opowiada historię Pana Burrowa, który jest zamieszkałym w Londynie arystokratą. Celem owego możnowładcy jest otworzenie ZOO, w którym główną atrakcją mają być ludzie przymusem ściągnięci z kontynentu jakim jest Afryka.
Autor bardzo sprawnie prowadzi narrację. Opowiadana historia nie posiada niepotrzebnych przerywników, czy też odskoczni lub tzw. ,,spowalniaczy akcji''. Wszystko toczy się wymaganym do ukazania problemu tempem, co jest jak najbardziej na plus. Autor w piękny sposób opisuje naturę i XIX wieczny Londyn oraz jego przedmieścia. Wartym uwagi elementem są relacje panujące pomiędzy postaciami występującymi w tej powieści. Pomimo dobrego ukazania charakteru Pana Burrowa zabrakło mi przybliżenia postaci jaką jest jego uczeń P. Edwards. Zdecydowanie zabrakło mi tutaj przybliżenia jego historii czy też relacji miłosnych, które zostały opisane w książce. Pan Edwards jest bardzo ważną postacią w fabule tej książki i potrzebuje więcej czasu aby zapoznać się z jego charakterem czy też utożsamiać się z nim. Poza tym, relacje między innymi postaciami zostały pokazane w bardzo dobry sposób. Pewien niesmak po książce pozostawia finał, który moim zdaniem powinien być okraszony w inny sposób. (SPOILER) Autor przedstawił śmierć ucznia P. Burrowa w nie najlepszy sposób, zabrakło mi tutaj świadomości Edwardsa tego za co poświęca swoje życie. Jednak chłopak umiera nagle co trochę mnie zawiodło. (KONIEC SPOILERÓW) Książkę finalnie oceniam bardzo pozytywnie. Moim zdaniem zasługuje na ocenę 8/10. Jest to bardzo udany debiut i widać, że autor kreuje swój własny oryginalny styl. Ocenę podpieram również tym, że autor podjął się tak ważnego problemu jakim jest rasizm i w swoich 300 stronach skłania człowieka do przemyśleń. Krótko mówiąc: SUPER

• Nie posiadam

Dodaj cytat z książki Ludzkie zoo