Nowele

Okładka książki Nowele
Henryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Greg Seria: Złota seria lektur z opracowaniem klasyka
klasyka
Złota seria lektur z opracowaniem
Greg
2008-01-01
2008-01-01
Ta książka nie została jeszcze oceniona

Bądź pierwszy - oceń książkę

więcej Więcej

Bartek Zwycięzca to powinna być obowiązkowa lektura przed każdymi wyborami - samorządowymi, parlamentarnymi, prezydenckimi, do UE, do samorządu szkolnego, do zarządu spółdzielni mieszkaniowej, do rady rodziców (no chyba się zagalopowałem;)

Na półkach: , , , ,

Jakże cudownie móc na nowo chłonąć genialne pióro Sienkiewicza. Żadne słowa nie oddadzą emocji, które towarzyszą lekturze tych niewielkich arcydzieł literatury. Silnie osadzone w realiach drugiej połowy XIX wieku, a mimo wszystko w wielu płaszczyznach ponadczasowe. Literacki Nobel absolutnie zasłużony.

Rewelacyjne są te nowele.Wybitny kunszt nowelistyczny. Sienkiewicz ukazuje w nich ciemnotę, zacofanie prostych ludzi, którzy nie umieją sobie radzić w życiu i często dochodzi do tragedii ("Szkice węglem" , "Jamioł" , "Za chlebem").

Ważne są także akcenty patriotyczne, gdzie np. tytułowy "Latarnik" doznaje wzruszeń przebywający na obczyźnie gdy czyta "Pana Tadeusza". Jest...

Każda z nowel Sienkiewicza niesie w sobie jakąś prawdę. Żeby dobrze je odczytać, trzeba chyba trochę wczuć się w klimat tamtych czasów - Polski pod zaborami i autorów, próbujących (realizując założenia pozytywizmu) nie zatracić polskości. Nowele to z pewnością piękne i smutne historie, nad którymi warto się trochę głębiej zastanowić.

Śmieszna historia z tymi nowelami. Zacząłem je czytać po tym jak została mi w ręku po bitwie w statki z młodszym rodzeństwem, służąca mi za podkładkę :P. Z nudów zacząłem przeglądać (znałem kiedyś Janko Muzykanta który mi się spodobał no i nie przemawiającego do mnie Latarnika). O dziwo super sprawa. Sienkiewicza oczywiście znam także z lektur (tfu!) które dłużyły mi się...

Na półkach: , , , , ,

"Latarnik" jest moją ulubioną nowelą, miałam łzy w oczach, kiedy ponownie go czytałam. "Sachem" tak samo silnie na mnie podziałał, poczułam jednocześnie przykrość i wstyd. Reszta nowel jest średnia i chyba zbyt silnie kojarzona z lekturami szkolnymi, więc ciężko mówić o jakiejś przyjemności płynącej z czytania.

Ciężko czyta mi się Sienkiewicza (długachne zdania nie pozwalają mi na skupienie uwagi), ale doceniam ten zbiór. Każda z nowel ma "coś" w sobie. Niektóre trącą manipulacyjnym wzruszaniem ("Janko Muzykant"), ale mimo to wciągają i pokazują piękno języka. A o to chodzi!

• Lektury
  • Literatura polska