Boże igrzysko. Tom II

Okładka książki Boże igrzysko. Tom II
Norman Davies Wydawnictwo: Znak Seria: Stulecie odzyskania niepodległości historia
historia
Stulecie odzyskania niepodległości
God's Playground. A History of Poland. Volume II: 1795 to the Present
Znak
2018-04-04
2018-04-04
Elżbieta Tabakowska
norman davies historia historia Polski Boże igrzysko

Druga część historii polski wg. Normana Daviesa to wręcz pozycja obowiązkowa! Jest to długa, trudna i pewnie według wielu, nudna książka, ale ważna i potrzebna. Po przeczytaniu dwóch części Bożego igrzyska czuje się bardziej świadomy polskiej historii oraz błędów, które popełnialiśmy i, o zgrozo, popełniamy dalej.
Szkoda tyle, że te wszystkie ważne nazwiska, daty i wydarzenia tak szybko uciekają i pozostaje tylko stwierdzenie "ktoś, kiedyś, gdzieś..."

Szkoda tyle, że te wszystkie ważne nazwiska, daty i...

Drugi tom Bożego Igrzyska potwierdza większość obserwacji poczynionych w stosunku do tomu pierwszego ( http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4856933/boze-igrzysko-tom-i/opinia/63057848#... ). Davies opowiada o dziejach Polski ze swadą, często uwypuklając pomijane w podobnych monografiach wątki, co sprawia, że nawet osoby o ponadprzeciętnej wiedzy historycznej powinny znaleźć w Bożym Igrzysku inspirujące wiadomości. Dla mnie zaskakujący był fragment o rozwoju polskiego szkolnictwa i samodoskonalenia w ostatnim ćwierćwieczu XIX w., w którym Davies stwierdza, że różnym formom samokształcenia oddawało się ponad 1/3 mieszkańców „polskiej Rosji”.

Porywające są „wykłady” o nazwach miejscowości czy „teologicznym” stosunku do obecnych granic Polski w okresie PRL świadczące o kształtującym się już wtedy publicystycznym zacięciu Daviesa. Na tle współczesnych medialnych publikacji dotyczących relacji polsko-żydowskich fragmenty pracy Daviesa dotyczące tej kwestii mogłyby być uznane przez niektórych za emanacje „PiSowskiej polityki historycznej”, chociażby w akapicie dotyczącym pogromu w Pińczowie i towarzyszącej mu tezie, że znaczna większość opowieści o antysemickich ruchawkach w Polsce była czyniona nie na podstawie faktów, ale w myśl zasady „audacter calumniare, semper, aliquid haeret”.

Mam wrażenie, że podobnie jak w pierwszym tomie, Davies wręcz dworuje sobie z historycyzmu, pokazując meandry i koła kreślone przez historię Polski, jasno dając do zrozumienia skąd wynika niechęć heglistów i marksistów do zajmowania się akurat tą materią. Sam doświadcza, o czym lojalnie starał się uprzedzić opisując bieżącą (z perspektywy powstawania tej książki) sytuację w PRL i ewentualne scenariusze rozwoju sytuacji, jak trudno stawiać wiarygodne prognozy. Mnie najbardziej rozbawił, napisany na początku lat 80-tych XX wieku fragment: „Z ideologicznego punktu widzenia przywódcy KOR-u – Adam Michnik, Jacek Kuroń czy sędziwy ekonomista Edward Lipiński – są wyznawcami ekscentrycznych poglądów lewicowych lub marksistowskich”. Jak wiemy, dwóch z wyżej wymienionych powyżej, w ostatnich latach PRL i w III RP, stało się czołowymi przedstawicielami polityczno-medialnego establishmentu. Z ciekawości sprawdziłem, co z tym fragmentem, który nie zestarzał się najlepiej, stało się w drugim wydaniu Bożego Igrzyska, które ukazało się w 1999 r. W miejsce „są” pojawiło się „byli”, co też nie zabrzmiało najlepiej, bo w momencie publikacji dwóch z trzech wymienionych wcześniej jeszcze żyło.

Pomimo tych usterek „Boże Igrzysko” to z pewnością najlepsza historia Polski napisana przez nie-Polaka i chyba jedna z najlepszych w ogóle.

Książka absolutnie fantastyczna, lecz pisana miejscami ciężkim językiem i obco języcznymi wtrąceniami.
Największa jej zaleta to brak emocjonalnego podejścia do historii lecz obiektywizm poparty solidnymi źródłami.

Pozycja tak potrzebna w dzisiejszych, przesiąkniętych źle rozumianym nacjonalizmem czasach, oceniających historię Polski skrótami wyczytanymi w nagłówkach gazet.

Brawo Panie Normanie !

Dalszy tom Bożych Igrzysk jest kontynuacją tomu pierwszego i dalszych rozważań nad historią Polski. Autor rzetelnie ukazuje bieg historii, rozwój wypadków. Opisuje życie Polaków na przestrzeni dawnych lat. Autorowi należą się ogromne słowa uznania za ogromny obiektywizm przy pisaniu. Nie jest on absolutnie jednostronny, mimo że jest pisarzem angielskim to, również potrafi dostrzec mankamenty i błędy innych anglojęzycznych pisarzy.

Co może wzbudzić ciekawość i dać zapał do zgłębienia dziejów obcego narodu, bo nawet kilku narodów, z ich polityką, gospodarką i kulturą .. ?
Wielka wybitna praca

Wielka wybitna praca

Jak ciekawa i bogata jest historia naszej Ojczyzny, czasem warto sięgnąć po dzieło cudzoziemca. Wspaniały pejzaż dziejów narodu i społeczeństwa od I rozbioru do przełomowego roku 1989.

Anglik o historii Polski, ciekawe...

Anglik o historii Polski, ciekawe...

Dodaj cytat z książki Boże igrzysko. Tom II

Ciekawostki historyczne